Kızıltepe Eğitim ve Kültür Durumu

BİLGİ SAYFASI
PAYLAŞ:
   İlçemizdeki okur yazar oranı (% 85) dir. İlköğretim hizmetlerini tüm ilçe genelinde yaygınlaştırılması bakımından, son yıllarda büyük gelişmeler olmasına rağmen, İlçenin gün geçtikçe büyümesi ve son yıllardaki  göçün olmasından ötürü ilköğretim alanında yapılan yatırımlar yetersiz kalmaktadır.

    İlçemizde 2 müstakil ana okulu olmak üzere merkez İlköğretim Okulu bünyesinde 19, Köy İlköğretim Okulu bünyesinde 54 olmak üzere toplam 75 ana sınıfında 2 Müdür Yardımcısı 26”sı kadrolu 96’sı Usta Öğretici ve 3 hizmetli ile toplam 1.992 öğrenci ile eğitim ve öğretim sürdürülmektedir.

    İlçemizde 20”si (1 Yatılı İ.Ö.B.O )ilçe merkezinde , 134 ise köyde olmak üzere toplam 154 ilköğretim okulu mevcuttur. Bu okullarda merkezde 504’ü sınıf öğretmeni,362”si branş öğretmeni, köylerde ise 426 sınıf öğretmeni, 142”si branş öğretmeni olmak üzere toplam 1.434 öğretmen ve 74 idareci ile 45.600 öğrenciye eğitim ve öğretim verilmektedir.

    İlçemizde1’Şenyurt’ta olmak üzere 3 Genel Lise,1 METM,l Anadolu Lisesi toplam, 1 İmam Hatip Lisesi olmak üzere toplam 7 ortaöğretim kurumu mevcuttur.

    Bu okullarda 105 derslikte 7.959 öğrenci,  285 öğretmenle eğitim ve öğretim hizmeti verilmektedir. İlçe merkezinde toplam 9 derslikten müteşekkil 2 Ana Okulu, 3 derslikten müteşekkil 1 Yaygın Eğitim, 802 derslikten müteşekkil 20 İlköğretim okulu, 105 derslikten müteşekkil 6 lise, bağlı beldelerde Şenyurt’ta 7 derslikli bir lise, ilçeye bağlı köylerin 134  ilköğretim okulu hizmet vermektedir Ayrıca ilçe merkezinde 3 Özel Motorlu Taşıt Sürücü kursu, 7 Özel Dersene, 1 İngilizce kursu, 1 Özel Kılınç Akademi  ile 1 halk kütüphanesi bulunmaktadır.

    İlçe merkezi ve köylerimizin genelinde 1887 öğretmen görev yapmakta olup, norm kadro eksikliğinden dolayı sınıf ve branş öğretmen ihtiyacı kısmi zamanlı ve ders ücretli öğreticiler tarafından ihtiyaçlar karşılanmaktadır.

    İlçemizde halk kütüphanesi 1990 yılından beri hizmet vermekte olup, kütüphanede halen muhtelif 13.800 adet kitap bulunmaktadır. 2007 yılı sonu itibariyle 122.539 okuyucu kütüphaneden faydalanmış, 250 kayıtlı üyesi bulunmaktadır.

    Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından açılan çeşitli kurslarda yaygın eğitim yapılmaktadır. Ayrıca İlçe düzeyinde "Ulusal Eğitime Destek Kampanyası kapsamında 54 gönüllü eğitici ile üniversite hazırlık 1. ve 2. kademe okuma yazma , Giyim, El Sanatları, Trikotaj, kalorifer ateşçiliği Halıcılık, bilgisayar Tekstil, İngilizce, Güzel Sanatlar, Tiyatro, Enstrüman ve Halk Oyunları  kursları açılmıştır. Çalışmaların bir kısmı bitmiş  bir kısmı devam  etmektedir.

    İlçemizde Mezopotamya, Yeşilova  ve Kızıltepe”nin sesi ve Kızıltepe Haber adları ile 4 adet mahalli gazete haftalık olarak yayınlanmaktadır. Bunun yanısıra   çok sayıda kitap ve kırtasiye satan  iş yerleri de vardır. Türkiye genelinde yayın yapan gazetelerin tümü günlük olarak ilçeye gelmektedir.

    İlçemiz Atatürk kapalı spor salonunda “Sporla tanış Projesi kapsamında dokuz branşta 600”ün üzerinde öğrenci sporcu 14 çalıştırıcı kontrolünde faaliyetler yapılmaktadır. İlçemizde 4 adet  resmi spor kulübü ve 7 adet özel spor tesisi bulunmaktadır.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle