Kızıltepe Sosyal Durumu

İlçede sanayileşme ve kentleşme düzeyi günden güne yükselmekte ve buna bağlı olarak  mevcut aşiretçilik düzeni günden güne zayıflayarak kentsel olanaklardan yararlanma düzeyi yükselmektedir.

          İlçede nüfusun % 70'i  tek aile, %30'u ise iki veya daha fazla aile olarak tek konutta kalmaktadır. Yerli nüfusun %80 ’i kendi konutunda oturmaktadır.

          İlçe merkezinde konutlar gelişen kentleşme düzeyine paralel olarak modern yapılar halinde süratle yenilenmekte ve çok katlı yapılar halinde yükselmektedir. Köylerde ise tek katlı kerpiç evlerin yerini hızla yeni betonarme binalar almaktadır.                  

          İlçemizde sinema salonu bulunmaktadır. Spor faaliyetleri ise ilçede oldukça yoğundur. Profesyonel olarak Türkiye 3. liginde faaliyet gösteren Kızıltepe Spor Kulübü 1998 yılında amatör kümeye düşmüş, halen Mardin İli amatör küme grubunda mücadelesini devam ettirmektedir. Kızıltepe Belediye Spor, Başak  Spor ve Kızıltepe Eğitim Spor Kulübü adıyla 3 spor kulübü daha futbol alanında faaliyet göstermektedir.                      

          Ayrıca okulların spor faaliyetleri yıl boyunca sürmekte ve her yıl köyler arası Futbol Turnuvası düzenlenmektedir. İlçede 1500 kapasiteli  ve tüm spor dallarının yapılabileceği Uluslar Arası  standartlara sahip   Atatürk Kapalı Spor Salonu , 1.500  kişilik  şehir stadyumu ve 1500 kişi  kapasiteli Açıkhava spor tesisleri  mevcuttur.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle