Kızıltepe'de bayram bereketi

Kızıltepe'de bayram bereketi
09 Ağustos 2019 Cuma Saat 10:07 0

Bayramlık almak için çarşı-pazarı dolduran Mardinliler, piyasaya hareketlilik katarak esnafın yüzünü güldürdü.

Müslümanların dini bayramlarından biri olan Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, ihtiyaçlarını karşılamak isteyen vatandaşları bayram telaşı sardı. Bayramlık almak için çoluk-çocuk, genç-yaşlı her yaştan çarşı-pazarı dolduran vatandaşların oluşturduğu hareketlilik, esnafın yüzünü güldürüyor.

Mardin merkezdeki vatandaşlar, genel olarak alışveriş için tarihi çarşıları tercih ediyor. Tarihi kentte sit alanında yer alan Sokul Bakar Çarşısı başta olmak üzere Cumhuriyet, Hasan Ammar, Arasa, Ulu Camii, İkinci Cadde ve Giyimciler Çarşıları alışveriş için tercih edilen mekanların başında geliyor.

Vatandaşlar en çok giyim ve şarküteri ürünlerine rağbet ederken, farklı yiyecekleri alarak bayram hazırlığı yapıyor.

Yaşanan hareketliliğin kendilerini memnun ettiğini belirten esnaf, “Çok şükür bayram geldi, kalabalık arttı, piyasa canlandı. Tabi bu, bayramın bir bereketidir.” diyor.

Bayram alışverişlerini yapan vatandaşlar da bayramı en güzel şekilde geçirmek için ihtiyaçlarını temin etmeye çalıştıklarını söylüyorlar.

“Bayram nedeniyle işlerimiz açıldı”

Aktar İbrahim Bubekoğlu da şunları söyledi: “Allah’a çok şükür işlerimiz açıldı. Uzun süredir yaşanan durgunluğun ardından gelen bayram nedeniyle işlerimiz açıldı. İnşallah böyle devam eder.”

“Bayram alışverişi yüzleri güldürdü”

İlçelerdeki vatandaşlar ise çarşı merkezlerinde alışveriş yapıyor. Kızıltepe Cumhuriyet Meydanı’nda tezgâh açan esnaf Ali Ertaş, bayram havasının kendini iyice hissettirdiğini ve alışverişin esnafın yüzünü güldürdüğünü söyledi.

Ertaş, “Bayramın yaklaşmasıyla çarşı pazarda bir canlılık oldu. Piyasada uzun zamandır bir durgunluk yaşanıyordu. Şu an bayram alışverişi yüzleri güldürdü. İnşallah bu canlılık daimi olur ve ekonomik sıkıntılarımız giderilir. Şimdiden herkesin bayramını kutluyorum.” dedi.

“Belediye zabıtası çok agresif davranıyor”

Batı illerinden ayakkabı getirerek vatandaşa sattığını ve bu şekilde ekmek parasını kazandığını kaydeden Zeyni Yıldız ise, işlerinin çok iyi olmadığını, kuru kalabalığın olduğunu ileri sürdü.

Yıldız, “Bizler her bayram olduğu gibi bu bayramda da tezgâh açtık, ancak burada belediyenin biraz bize yardımcı olması lazımdır. Özellikle zabıtalar seyyar satıcılara karşı çok agresif davranıyor. Yetkililer sesimizi duyarsa çok iyi olur. İşlerimiz zaten durgun, kuru kalabalık var. Kurban Bayramına 2-3 gün kaldı, ama kimse alışveriş yapmıyor.” diye konuştu.

“Fiyatlar iyi, aşırı bir pahalılık yok”

Alışverişe çıkan vatandaşlardan Fatih Eren de Ramazan Bayramına göre fiyatlarda bir düşüşün olduğunu, bunun kendileri açısından çok iyi olduğunu söyledi.

Eren, “Alışverişe çıktık, çocuklara ayakkabı ve üst baş alacağım. Fiyatlar iyi, fazla bir pahalılık yok. Herkese hayırlı alışverişler ve bayramlar diliyorum.” dedi.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Meclis toplantısı devam ediyor

Mardin Büyükşehir Büyükşehir Belediyesi, ağustos a [...]

1 gün önce...

Türk ve Çinli çiftin çocuklarına Nusaybin'de sünnet

Türk ve Çinli çiftin çocuklarına Nusaybin'de sünne [...]

1 gün önce...

Eczacılardan Eczacıya şiddet açıklaması

Mardin’de bir süre önce bir eczacının darp edilmes [...]

1 gün önce...

Memur-Sen zam teklifine ilişkin basın açıklaması düzenledi

Hükûmetin zam teklifini kabul etmeyen Memur-Sen, k [...]

19 saat önce...

BİLSEM Sonuçları Açıklandı!

Mardin’de 2015 yılında kurulan ve Genel Yetenek/Zi [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Bugün günlerden...!

1
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Yolum Maraş'a Düşünce

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Yaşamın Adaleti

3
Mustafa Aydın
4
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

5
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

6
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

7