Kızıltepe'de derede oluşan köpükler korkutuyor

Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Demirkapı köyünden geçen Zergan Deresiden yükselen köpükler ve kötü koku tedirginliğe sebep oluyor.

GÜNCEL
PAYLAŞ:

Mardin'in Kızıltepe ilçesine bağlı Demirkapı köyünden geçen Zergan Deresiden yükselen köpükler ve kötü koku tedirginliğe sebep oluyor. Köylüler özellikle akşamları kötü kokudan kapılarını açamadıklarını belirterek, yetkililerin soruna çözüm bulmasını istedi.

Kızıltepe'ye 20 kilometre uzaklıkta bulunan Demirkapı köyünde vatandaşlar, Zergan Deresindeki görüntü nedeni ile tedirginlik yaşıyor. Köpük dalgalarının oluştuğu derede vatandaşlar, yayılan kötü koku nedeni ile evlerinin kapılarını açamıyor. Köylülerin iddiasına göre geçtiğimiz ay dereye giren bir çocuk 10 gün hastanede tedavi edildi.

Köpük dalgalarının ve kötü kokunun nereden kaynaklandığını bilmediklerini ifade eden köylüler, yetkililerin buna bir çözüm bulmasını istedi. Demirkapı köyü sakinlerinden Mesut Kılıç, "Akşamları dışarı çıkamıyoruz. Pis kokudan dolayı pencereleri açamıyoruz. Kardeşim geçenlerde suya girmişti 1 hafta, 10 gün hastanede kaldı. Tarımsal sulama yüzünden herkes suyu buraya boşaltıyor. Bunun temizlenmesini istiyoruz. Bu köpük ve pis kokunun tarımsal ilaçlardan kaynaklandığını düşünüyorum" dedi.

YORUMLAR

 • Yıllardır herkes bizi oyalıyor. Gerçekten isteselerdi bu kötü kokuya bi çözüm bulurlardı. Ama yaptıkları tek şey gelip fotoğraf çekmek. Başka bişey yok maalesef.

  Yıllardır herkes bizi oyalıyor. Gerçekten isteselerdi bu kötü kokuya bi çözüm bulurlardı. Ama yaptıkları tek şey gelip fotoğraf çekmek. Başka bişey yok.

  Zergan deresinin temizlenip yanına ağaçlara dikilerek adeta kiziltpe halkının gelip orda zaman geçirmesi gerekirken ilçenin kanalizasyon sularini oraya dokmesini kınıyoruz yetkililerin bir an önce bu duruma el atıp güzel bir şeye donusturmesini istiyoruz. Bir çocuğun hayattı söz konusu basit bir konu değil

  Zergan deresi doğal güzeliğimizdi. Halkamıza tekrardan geri kazandırılmasını arz ediyoruz.

  Zergan deresinin yıllardır insan sağlığına zarar veren ve doğayı tehdit eden kirliliğinin önlemesi için yetkililerden çalışma yapılmasını istiyoruz.

  Dereyi asıl kirleten kanalizasyon sisteminin dereye bağlanmasıdır. Balıkların ve diğer canlıların yaşaması için dere boyunca kanalizasyon sistemini dereden ayırmak gerekiyor.

Yorum Ekle