Kızıltepe'de 'Hasat'ın Protokollüsü yapıldı

Kızıltepe Ovası'nda gerçekleştirilen yılın ilk mısır hasadı ilçe protokolünün katılımıyla Çağıl köyünde gerçekleşti.

Kızıltepe ovasında ilk mısır hasadı ilçe kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş’in katımı ile Çağıl mahallesinde yapıldı.

Çiftçi Şerif Karahan’ın Anız yakılmadan Nadasa bırakılan tarlasında yapılan ilk Mısır hasadına Kızıltepe Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, İlçe Jandarma Komutanı Koray Süer, İlçe Emniyet Müdürü Abdullah Ergen ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nevaf Kalkan’da hazır bulundu.

Nadaslı tarladan yüksek miktarda ürün alınan tarladaki Mısırın ilk hasadını ise Biçerdöver’e çıkan Kaymakam Ermiş gerçekleştirdi.

Çağıl köyündeki ilk hasat biçimine katılan Kızıltepe Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, burada yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri ve daire müdürleri ile beraber geldiğimiz Çağıl köyünde bugün ilk mısırın hasadı gerçekleşti. Malumunuz olduğu üzere; Mezopotamya havzası Dünya'nın en bereketli en mümbit toprakları olarak biliniyor. Bu ovada topraklarımız verimlidir. ikinci ürün mercimeğin ardından mısır ekilmişti. Bugün de hayırlısıyla ilk hasat gerçekleştiriliyor. Bu anız yakılmaksızın mercimekten sonra tarlanın çizilmesi suretiyle mısır ekildi. Ve verimin de gayet iyi olduğunu söylediler. Bölgemiz ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Kızıltepe Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Nevaf Kalkan ise, “Kızıltepe’de bu sene mısırın durumu fena değil, Anız yerine ekilmiş olan bu mısırın özelliği mercimek yerine anıza ekim mibzerleriyle toprak işlemesi yapılmaksızın direk ekilen mısırdır. Sonuçlar gösteriyor ki anıza ekilen mısır hem masraflarından kaçındığı gibi anız yakma olayı ile çevre kirliliği yapılmadan ürün yönünden de sıkıntı yok, çok iyi verim vereceğini tahmin ediyoruz. Şu andaki verilere dekar başına 1300-1350 civarında olacağını tahmin ediyoruz. Bunu herkese öneriyoruz mutlaka anıza ekim yapılmasını öneriyoruz. Hem zamandan tasarruf ediyoruz hem de maddiyat olarak cebimizde kar olarak kalıyor. Kızıltepe’de şu anda 450 bin dekar alanda mısır ekimi yapıldığını tahmin ediyoruz bu sene mısırın durumu fena değil rekoltenin bin kilogram civarında olacağını tahmin ediyoruz. ” dedi.

Tarla sahibi hacı Şerif Karahan’da Nadaslı tarladaki mahsul ile ilgili yaptığı açıklamada, “Tarlayı sürmeden sadece mibzerle mısırı ektik. Daha önce böyle bir şey yapılmamış. Daha tasarruflu daha kaliteli birde damla sulama yapıyoruz. Maşallah çok iyidir memnunuz. Verimi de yüksek Allaha şükür çiftçilere de tavsiye ediyorum. Ama her mibzerle olmaz özel mibzeri vardır. Niye mazot fazla harcasın."dedi.

KIZILTEPE’DE İLK MISIR HASADI YAPILDI

KIZILTEPE’DE İLK MISIR HASADI YAPILDI

KIZILTEPE’DE İLK MISIR HASADI YAPILDI

KIZILTEPE’DE İLK MISIR HASADI YAPILDI

KIZILTEPE’DE İLK MISIR HASADI YAPILDI

YORUMLAR

  • Ergenekon ve paralel yapı bir arada
    Tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş

Yorum Ekle