Kızıltepe'de "Kadının Ailedeki Yeri" konferansı

Kızıltepe'de
12 Mart 2015 Perşembe Saat 11:54 0

Kızıltepe ilçe müftülüğü tarafından “ kadının ailedeki yeri” adlı kadınlara yönelik konferans düzenlendi.

Kızıltepe ilçe müftülüğünün hazırlamış olduğu ve merkez kuran kursu hocası Muradiye Erdoğan’ın modaretörlüğünde “ kadının ailedeki yeri” adlı kadınlara yönelik konferansta açılış konuşmasını yapan ilçe müftüsü Masum Taşçı, tüm kadınların Kur’an-ı Kerimi öğrenip okumaları gerektiğine dikkat çekerek bu hepimizin vazifesidir diye hatırlattı.
Hazırlanan Programa Kızıltepe kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, Mardin il müftüsü Dursun Ali Coşkun, Kızıltepe ilçe müftüsü Mahsum Taşçı, Eğitimci- Yazar Sema Maraşlı, kuran kursu hocaları, öğrenciler ve aileleri katıldı.
Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın Açılış konuşmasını ilçe müftüsü Mahsum Taşçı yaptı.
Daha sonra İl müftüsü Dursun Ali Coşkun, Kızıltepe kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş ve Eğitimci yazar Sema Maraşlı birer konuşma yaptılar.
Kızıltepe kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş “ kadının ailedeki yeri” programına katıldığından dolayı eğitimci yazar sema Maraşlıya bir plaket takdim etti.

İlçe müftüsü Masum Taşçı yaptığı açılış konuşmasında “Kızıltepe müftülüğü olarak 2015 aile seminerlerinin ilkini icra etmek için toplandık. Özellikle toplumun yarısını teşkil eden kadınlara yönelik merhum Seyyid Kutup şöyle diyor. “ Ey toplumun yarısını teşkil eden ve kalan yarısını terbiye eden bacılarım.” Ben Kızıltepe’mizle ilgili bir iki hususu söylemek istiyorum. Şu anda öğrenci sayımız 400-500 civarında bu sayıyı yükseltmemiz lazım. Kızıltepe’nin hiçbir mahallesinde Kur’an-ı Kerim okumayan hiçbir bayan kalmayacak. Kaidesiyle kurslarımızı en ücra mahallelerde açmamız lazım. İhtiyaç duyulan neresi olursa olsun bize haber verin kiralayalım kirası ile elektriğini biz ödeyeceğiz. Hocasını biz göndereceğiz ama yaşlı, yetişkin, gelinler, kızlar mutlaka Kur’an-ı Kerimi öğrenmeli ve okumalı bu hepimizin vazifesi. Bir de kitap okumalarını tavsiye ediyorum. Doktorlar reçete yazarken tedavi için antibiyotik, ağrı kesici bazen de vitamin verir. Sema hanımın kitapları hem antibiyotik, hem ağrı kesici hem de vitamindir. Aileyle ilgili problemleri çözme noktasında özellikle o kitaplarını okumanızı tavsiye ediyorum.” diye konuştu.
İl müftüsü Dursun Ali Coşkun, “Özellikle Kuran kursu öğreticilerimiz haftada bir defa kuran kursundan çıkıp bir camide buluşun. Peygamber efendimiz (s.a.v) zamanında Hz. Ömer’in eşi Atike bin Zeyd sabah ve yatsı namazlarını camide kılıyordu. Bölgemizde ise kadınlar belki senede bir kandillerde camiye gidiyorlar. Bizlerden müftülerden yer isteyin camiler sizlerindir bizim bunu yıkmamız lazım. Doğru olan Allahın Resulünün zamanında asrı saadette olan uygulamadır. Bunda da başta bizlere ve kuran kursu öğreticilerimize çok iş düşüyor.” dedi.
Kaymakam Ermiş ise, “Günümüzde aile içi şiddet, kadına karşı şiddet, toplumsal şiddet konuları konuşuluyor ve bundan hepimiz muzdaripiz. Bunu aşma noktasında ne yapmak lazım bugünkü konu çok önemli “kadının ailedeki rolü” hepimizin en önemli öğretmenleri annelerimiz cennet o yüzden annelerin ayağı altında toplumun yarısını oluşturuyorlar, tamamını da eğitiyorlar.

Kadına ve her türlü şiddetin önüne geçmek istiyorsak birinci yapılması gereken şey asla çocuklara karşı şiddet göstermemek, asla vurmamak bunu hayat felsefesi haline getirmemiz lazım.

Kadın sadece anne boyutuyla değil toplumun yüzde 50 sini oluşturan sosyal ekonomik politik olarak gelişmesi için erkekle beraber en temel ikinci unsur. Elmanın yarısı gibi Kadınsız bir toplumun varlığı olmadığı gibi erkeğinde öyle. Aslında meseleyi kadın erkek meselesi olarak düşünmek çok yanlış bu insanlık meselesi, yaradılış olarak malumunuz kadının erkeğe erkeğin kadına üstünlüğü yok. Kadınlar erkekler için Allahın bir lütfu, erkekler ise kadınlar için Allahın bir lütfudur. Biz meseleyi kadın erkek boyutu ile düşünmüyoruz. Yaratılanı yaratandan ötürü sevme anlayışımız var. Allahın kün feyekün emriyle her şey yaratılıyor. Herkes her şey eşit ve Allahın sanatıdır.

Bizim bir projemiz var şimdiden size duyurayım saat 21.00 de televizyonların fişini çekiyoruz. Saat 21.00-22.00 arasında kitap okuyoruz. Bizler anne baba olarak kitap okumadığımız zaman çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmamız münkün değil, öncelikle kendimizin örnek olması lazım.” Diye belirtti.

Eğitimci yazar Sema Maraşlı’da “Biz kadınlar toplum yetiştiriyoruz. Hem kendimiz için hem toplum için önemliyiz. Erkekleri de biz yetiştiriyoruz. Erkeklerin hatalarından da biz sorumluyuz. Erkek anneden çok fazla etkileniyor. O yüzden bizim kendimizi yetiştirmemiz geliştirmemiz önemli. Bunun için öncelikle kadın olmamız lazım. insan kadın doğarak kadın olmuyor. Kadın olmanın bazı şartları var. Bazen hayat bizleri erkekleştiriyor. Toplumda erkek gibi kadın iltifattır ama aslında iltifat olmaması gerekiyor. Biz kadın gibi kadın olacağız erkekte erkek gibi bir erkeğe kız gibisin denildiğinde canı sıkılıyor ama bir kadına erkek gibisin denildiğinde seviniyoruz. Hiç sevinmeyelim. Kadın, kadın gibi erkek, erkek gibi olmalı, onun için kadın olmak nedir nasıl olmalıyız diye inşallah bunları konuşmamız lazım” dedi.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Genç Çiftlerin hayalini süsleyen kampanya

Mardin’de açılışının ikinci yılını kutlayan bir ge [...]

13 saat önce...

Midyat’ta meydana gelen kazada 4 kişi yaralandı

Mardin’in Midyat ilçesinde hafif ticari aracın odu [...]

23 saat önce...

WhatsApp sohbetlerinde yeni dönem

Facebook'un bünyesinde bulunan mesajlaşma uygulama [...]

23 saat önce...

Dolarda yeni zirve!

Dolar kuru bugün ne kadar? (26 Ekim dolar - euro f [...]

23 saat önce...

Mangal Aşkı, Az kalsın mahalleyi yakıyordu

Derik ilçesinde bir apartmanın çatı katında mangal [...]

20 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN