Kızıltepe'de kuduz vakası

Kızıltepe'de kuduz vakası
22 Ekim 2015 Perşembe Saat 22:18 0

Kızıltepe'de Harmandüzü köyünde bir kişiyi ısıran köpeğin kuduz çıkması nedeniyle köy, ilçe tarım müdürlüğünce karantinaya alındı.

Kızıltepe ilçesine bağlı Harmandüzü (Mevijo) mahallesinde ( köyünde) geçtiğimiz günlerde C.G isimli mahalle sakinini ısıran köpeğin yapılan tetkiklerin ardından kuduz çıkması üzerine köy, Kızıltepe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından karantinaya alındı. Köyün giriş ve çıkışlarına, “Bu mahallede kuduz salgını var” levhaları konuldu.

Kızıltepe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nevaf Kalkan köyde yapılan çalışmaları inceleyerek saldırıda yaralanan C.G’yi evinde ziyaret etti.
Kuduzlu köpeğin saldırısına uğrayan köy sakini olay gecesini ve yaşadıklarını şu şekilde açıkladı, “Gece saat 03.00’te lavabo ihtiyacımı gidermek için uyandım. Lavabo evimin avlusunun 10 metre ilerisindeydi. Avluda köpeği görünce taş attım o da üzerime saldırdı ve yüzümü yaraladı. Elimle kendimi korumaya çalışırken bu kez elimi ısırdı. Isırmasıyla 2 parmağım kesildi. Ardından Kızıltepe Devlet Hastanesine gittim. Orada yapılan müdahalenin ardından Mardin Devlet Hastanesine gittik. Orada gerekli müdahaleler yapıldı. Kuduz aşısı da oldum. Şimdilik 2 aşım daha kalmış. Şuan kendimi çok iyi hissediyorum.” dedi.

Tarım ilçe Müdürü Nevaf Kalkan ise Elazığ’da yapılan tetkikin ardından köpeğin kuduz çıktığını ve ardından köyü karantinaya aldıklarını belirterek, “10 Ekim Cumartesi günü bize gelen bir ihbar üzerine ekibimizi buraya yönlendirdim. Köyden gelen ısırma vakasından dolayı öldürülmüş köpek bulundu. Köpeğin kuduz olup olmadığı anlaşılması için beyninin laboratuvar ortamında incelenmesi gerekiyordu görevli arkadaşlarımız tarafından köpeğin kafası kesilerek Elâzığ laboratuvarına gönderildi. Sonuç pozitif çıkınca köyde karantina çalışmalarımızı başlattık. Gerekli olan bütün tedbirlerimizi aldık. Gerek sağlık teşkilatına gerek belediyeye yazışmalarımızı yaptık. Şuan her şey kontrol altında, bir sıkıntı yok. Köpeğin ısırdığı şahsın ilgili sağlık ekipleri tarafından aşıları yapılmış, öldürülen köpek ise köylüler tarafından açılan 2 metrelik bir kuyuya konulup üzeri kireçle kapatılmış. Şu anda köyde herhangi bir sıkıntı yok. Kuduz vakalarında sadece ısırılmış vatandaşlar aşılanır. Biz tedbir olarak köyde bulunan evcil köpek ve kedilere de aşılama işlemi yapıyoruz.” diye konuştu.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

SAĞLIK HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar

Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar Sum [...]

19 saat önce...

Akla ziyan Covid-19 anonsu: Hükümet istiyor ki Kürt halkı ölsün!

Sokak aralarında Coronavirus tedbirlerini içeren b [...]

11 saat önce...

Korona ihlallerine polis anında müdahale ediyor

Polis ve zabıta ekipleri, şehir merkezinde gezerek [...]

1 gün önce...

Soylu'dan sokağa çıkma yasağı sorusuna yanıt: OHAL'e gerek yok demem

Son dakika: İçişler Bakanı Süleyman Soylu, "Sokağa [...]

1 gün önce...

Ulaştırma Bakanı Cahit Turan görevden alındı

Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turan'ın yerine Adil [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN