Kızıltepe'de öğrenci protestosu

Kızıltepe'de öğrenci protestosu
12 Kasım 2015 Perşembe Saat 17:04 0

Kızıltepe'de Mehtap Çiftçi adlı lise öğrencisi kolu çıkışı karşıdan karşıya geçmeye çalışırken plakası belirlenmeyen bir aracın çarpması sonucu yaşamını yetirmesi ilçedeki okul öğrencileri tarafından protesto edildi.

Kızıltepe Turgut Özal mahallesindeki Süleyman Solhan Anadolu İmam Hatip Lisesi 2. sınıf öğrencisi Mehtap Çiftçi (15) dün okul çıkışında şehir içi minibüsü ile eve gitmek için Mardin-Kızıltepe kara-yoluna çıktığı sırada araba çarpması sonucu yaşamını yetirmesi arkadaşları tarafından protesto edildi.

Turgut Özal mahallesindeki Süleyman Solhan Anadolu İmam Hatip Lisesi önünde bir araya gelen Çiftçinin arkadaşları, okul Öğretmenleri,Eğitimsen temsilcilik çalışanları, Milli Eğitim Müdürlüğüne ve İlçe Kaymakamlığı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe geçen kitleye Mardin Caddesi askerlik şubesi önünden müdahale etti. Ardından okula dönen öğretmen ve öğrenciler arkadaşların yasını tutarken okul bahçesinde polis tasdikli su ile müdahale etti.

Mardin Caddesi Askerlik Şubesi önünde bekleyen polis, yürüyüşe geçen öğrencilerin geçişlerine izin vermedi. Grup içerisinde bazı kişilerin polise taş atıp yolu kapatmak istemesi sonucu gruba müdahale edildi. Ardından mahalleye giden bir grup Ali Alparslan lisesine taş atmaları sonucu orada da polis müdahale etti. Daha sonra Süleyman Solhan Anadolu İmam Hatip Lisesine gelen grupla polis arasında arbede çıkınca polis, TOMA’ dan tazyikli su ile okul bahçesindekilere müdahale etti.

Müdahalede sırasında Öğretmen Sevcan Pevlivan (34), Öğrenciler Revşan Erol (16), Halime Arkan (17), Mazlum Emen (15), Mustafa Aygün (16), Hasan Özkan (16), Yusuf Sarı(16), Nurullah Aslan (15), Fatma Göktaş (16), Sara Taş (16), Gülçin Yıldırım (14), Necla Demir (16), Rengin Yıldırım (16), Ramazan Aksoy (16) sıkılan tazyikli sudan etkilendi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kızıltepe Kaymakamlığı ise “Turgut Özal Mahallesindeki Süleyman Solhan Anadolu İmam Hatip Lisesi 2. sınıf öğrencisi Mehtap Çiftçi (15) dün okul çıkışında eve gitmek için Mardin-Kızıltepe Karayolunda karşıdan karşıya geçişi esnasında A.D. (33) yönetimindeki 27 AUU 07 plakalı araç çarpmış. Çarpan şahıs bizzat öğrenciyi hastaneye götürüp teslim olmuş. Ve maalesef öğrencimiz yapılan tüm müdahale rağmen hayatını kaybetmiştir.” denildi.

Açıklamanın devamında, “ Bugün ise okul öğrencileri ile öğretmenler yaşanan olayı protesto etmek için okuldan ilçe milli eğitim müdürlüğüne yürümek isterken, grubun içindeki bazı şahısların Kızıltepe ilçe merkezi girişindeki 3 yolda yolu kapatmaya çalışmalarına polis tazyikli suyla müdahalede bulunmuş. Ardından grubun içerisindeki bazı şahıslar Ali Rıza Alpaslan Lisesi önüne giderek taşlı saldırıda bulunduktan sonra Süleyman Solhan İmam Hatip Lisesine giderek burada da okul bahçesinden polise taş atınca polis yine tazyikli suyla müdahalede bulunmuştur.” ifadelerine yer verildi.

Çiftçinin cenazesi Artuklu'ya bağlı Gökçe (Sellağé) mahallesinde (köyünde) gözyaşları içerisinde toprağa verildi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İşadamı Hadi Kahraman'dan Eğitime arsa desteği

Kızıltepe ilçesinde hayırsever, okul için arsa hib [...]

1 gün önce...

Derik'te Muhtarlar Günü Kutlandı

Derik İlçesinde ‘Muhtarlar Günü’ düzenlenen törenl [...]

1 gün önce...

İstanbul İş İnsanları MTDF ve Hububat Ticaret Merkezini Ziyaret Etti

İstanbul Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Feder [...]

1 gün önce...

Ödüllü kuaförün salon açılışını Kaymakam Çam, yaptı

Kızıltepe ilçesinde kuaförlük yapan saç ve tasarım [...]

1 gün önce...

Mardinli öğrencilere motivasyon otobüsü

Türkiye'de bir ilk olan, kırsal bölgelerde eğitim [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN