Kızıltepe’de 'Sahura Kadar Satranç'

Kızıltepe’de 'Sahura Kadar Satranç'
02 Haziran 2019 Pazar Saat 09:51 0

Türkiye Satranç Federasyonu Mardin İl Temsilciliği ve Mardin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde Kızıltepe’de ‘Hikmet Usta Sahur Satranç Turnuvası’ düzenlendi.

Turnuva 7’den 70’e büyük ilgi görüyor. Yüresel kıyafetiyle oyuna katılan vatandaşların yanı sıra Türkiye satranç 1’incisi 7 yaşındaki Baver Yılmaz ve dünya 8’incisi 7 yaşındaki Tuana Abak da etkinliğe katılım gösterip maç yapan sporcular arasında yer aldı.

Kızıltepe’de teravih namazından sonra vatandaşlar birlikte vakit geçirsin diye Türkiye Satranç Turnuvası Mardin İl Temsilciliği ve Mardin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde Kızıltepe’de Hikmet Usta Sahur Satranç Turnuvası düzenlendi.  

Kızıltepe Kaymakamı Mehmet Yüzer, İl Gençlik ve Spor hizmetleri Müdürü Hadi Çomaktekin, AK Parti önceki dönem İl Başkanı Mehmet Ali Dündar, AK Parti Kızıltepe İlçe Başkanı Aydın Yücedağ, Mardin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İsa Tunç,  Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Başkanı M.Şerif Öter, Mardin Gazzeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Kadir Üründü, HAK-İŞ Mardin İl Başkanı Eşref Cihan, Kızıltepe ESO Başkanı Zeynettin Ayav, Kızıltepe Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Aziz Doğru, Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Menduh Çakar'ın da aralarında bulunduğu katılımcılar yapılan maçları takip etti.


Hikmet Usta Kebap Salonu Şelale Kafe'de düzenlenen etkinliğe ilgi büyük oldu. Turnuvada Türkiye satranç 1’incisi 7 yaşındaki Baver Yılmaz ve 7 yaşındaki Dünya 8’incisi Tuana Abak da yine hünerlerini sergiledi. 7'den 77'ye çocuğu, genci ve yaşlısıyla yoğun katılımın olduğu ve sahur vakti saatine kadar devam eden turnuva iki gün sürecek. Kıyasıya maçlara sahne olan turnuvada katılımcılara mırra, çiğköfte ve tatlı ikramında bulunuluyor.

Turnuvaya köylerden de ilgi büyük

Turnuvanın Kızıltepe’de farklı kesimleri bir araya getirdiğini anlatan Türkiye Satranç Federasyonu Mardin İl Temsilcisi Avukat Nazan Kaya, “Mardin ili satranç sporunu çok seviyor. 10.000’den fazla lisanslı sporcusu ile biz büyük bir satranç ailesiyiz. Yıl içinde onlarca turnuvada yüzlerce sporcu yarışıyor. 4 yaşından 80 yaşına kadar, imamlardan öğrencilere her yaş grubundan sporcu bugün sahura kadar Satranç Turnuvasında yarışıyor. 100’e yakın sporcu 2 gün boyunca yarışmaya devam edecek. Şehirde olduğu kadar köylerde de olağanüstü bir ilgi var. Yeni sloganımız “Sahura kadar satranç” Kahvelerde oyun oynayan yetişkinleri açık alanlarda satranç oynamaya davet ediyoruz. Etkinliğimiz Türkiye’de kendi alanında ilk ve tek. Kızıltepe, iddialı oyuncularla, milli sporcularıyla satrancın merkezi olmaya aday. Ayrıca bizi yalnız bırakmayan Kızıltepe Kaymakamımız Mehmet Yüzer’e, Mardin Gençlik Spor İl Müdürü Hadi Çomaktekin’e, sivil toplum kuruluşu temsilcilerine, güzide basın mensuplarına, Kızıltepe’nin değerli esnafı Hikmet Ölçer’e, sporcu ve aileleri ile görev alan hakemlerimize teşekkür ederiz. ”dedi.

Satranç turnuvasının açılışına davetli olarak katılan, turnuvanın açılış maçlarına katılarak maçta yapan  AK Parti önceki dönem Mardin İl Başkanı Mehmet Ali Dündar, “Satranç sporunun Mardin’imizde yayılması için yapılan güzel bir etkinlikti e bizde buna katılma şansı bulduk. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz. Anaokul öğrencilerinden tutun bürokrasinin farklı kesimlerine kadar bir çok sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin iştirak ettiği bir etkinlik oldu. Özellikle gençlerimizin ve çocuklarımızın gelişimi adına bu tür etkinliklerin devamı ilimize bir katkı sunacaktır. İftar sonrası yapılan bu etkinliğe çocuklarımızın ve gençlerimizin zihin gelişimine katkı sunan böyle bir etkinlikte bulunmak beni de sevindirdi.” şeklinde konuştu.

Sahur vaktine kadar süren etkinlik yapılan çiğköfte, tatlı ve mırra ikramından sonra son buldu.

İsmail Aydoğan
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

SPOR HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Gazeteci Mihdi Aydoğan'ın acı günü

Gazeteci Mihdi Aydoğan'ın babası Sultan Aydoğan 56 [...]

1 gün önce...

Limakport limanı Mardin’de İş adamlarına tanıtıldı

LİMAKport İskenderun’un Mardin Merkezli Doğu ve Gü [...]

1 gün önce...

Kızıltepe operasyonundan 4 tutuklama kararı

Kızıltepe’de, PKK/PYD üyelerinin ülkeye yasa dışı [...]

1 gün önce...

Ulusal bir gazete daha kapandı

Türkiye'nin yazılı basın eserlerinden biri daha bu [...]

17 saat önce...

Maddi durumu yetersiz ailelere yardım

Midyat İlçe Jandarma Komutanlığı personelleri, mad [...]

14 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN