Kızıltepe'de Silvan Açıklaması

Kızıltepe DBP ilçe örgütü, katliam girişimlerini protesto etmek ve Silvan halkının direnişine ses vermek amacıyla, Kızıltepe Özgürlük meydanında bir araya gelerek oturma eylemi düzenledi.

Yapılan Oturma eylemine, HDP, DBP ilçe örgütü, belediye eş başkanı, barış anneleri insiyatifi, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda kişi katıldı.“Sokaklardayız direniyoruz, yasakları tanımıyoruz, FarQin yalnız değildir” pankartı açıldığı eylemde, "Silvan'da katliam var, Silvan'a ses ver"," Bijî berxwedana Farqîn ê",Silvan halkı yalnız değildir" "Kürdistan faşizme mezar olacak" ve "Bê serok jiyan nabe" solaganları atıldı.

Oturma eyleminde açıklama yapan DBP ilçe eşbaşkanı Hakkı Akansel,”Silvan da yaşanan vahşeti kınıyoruz, lanetliyoruz. Öz yönetim meşru bir haktır, bu hakkı Kürtlere reva görmeyen AKP’nin savaş baronlarını, uygulamakta oldukları katliamın hesabını meşru hukuka ödeyeceklerdir. Beyaz torosların şantajını yapmanıza gerek yoktur. Beyaz toroslar gizli kullanıyordu. Bugün ise top, tank ve uçaklarla, açıkça dünyanın gözü önünde sivil katliamlar yapıyorsunuz. Bu firavun yaklaşım, ülkeyi telafisi mümkün olmayan felakete götürür. İktidarını sağlamlaştırmak uğruna, Kürtleri soykırıma tabi tutan AKP, Kürtlerin nezdinde yönetim meşruiyetini yitirmiştir. Yargıyı,basını ve tüm tarafsız olması gereken insanlığın ortak yaşam kurallarını siyasallaştırarak,iktidarlarına alet ederek,özünden boşaltılmıştır.Her şeye rağmen Kürtler,işid gibi terör örgütüne boyun eğmediği gibi,zorba faşizan AKP zulmüne de boyun eğmeyecektir.”dedi.
Yapılan basın açıklamasından sonra oturma eylemi sona erdi.

YORUMLAR

  • Kürtler soykırıma tabi tutulmuyor Yalan söylüyorsunuz. tam tersi Devlet güçleri Kürt halkı adına mücadele verdiklerini söyleyenler tarafından esir edilen kürtleri kurtarmanın mücadelesini veriyor.

Yorum Ekle