Kızıltepe'de Sıradışı 1 Mayıs Kutlaması

Kızıltepe'de Sıradışı 1 Mayıs Kutlaması
01 Mayıs 2012 Salı Saat 18:55 4

Kızıltepe’de yapımı devam eden Yeni Buğday Pazarı’nda çalışan şantiye işçileri, tertiplenen etkinlik kapsamında 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü işverenlerle birlikte halaylar çekip hediyeler alarak kutladılar.

Kızıltepe Zahireciler Kooperatifi tarafından Viranşehir yolu üzerinde yaptırılan ve önümüzdeki yıl hizmete başlamasıyla birlikte, toplamda 3 bin kişiye istihdam kapısı oluşturacak olan Kızıltepe Hububat ve Ticaret Merkezi İnşaatında çalışan şantiye işçileriyle buğday pazarı çalışanları, işverenleri tarafından düzenlenen etkinlikle 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı patronlarıyla birlikte kol kola tuttukları halaylarla coşkuyla kutladılar.

Kızıltepe Sivil Toplum Örgütleri Platformu dönem sözcüsü de olan Zahireciler Derneği Başkanı M.Şerif Öter tarafından günler öncesinden tertiplenen ve işçi, işveren dayanışmasının en güzel örneklerine sahne olan kutlama programında; işverenleri tarafından ücretli izinli sayılan işçiler, işyeri sahipleri tarafından kendilerine yapılan çeşitli ikramlar, verilen hediyelerin ardından davul zurna eşliğinde halaylar çektiler.

"İŞVERENLERİ, İŞÇİLERİMİZİN AYAĞINA GETİRDİK"

Kızıltepe Zahireciler Kooperatifi tarafından tertiplenen kutlama etkinliğinde konuşan Kooperatif Başkanı Mehmet Şerif Öter, Emekçilerle işverenlerin güzel bir dayanışmasının örneği olarak tertiplenen etkinliğin bayramın ruhuna uygun şekilde işçilerle beraber iş sahasında kutlamanın kendileri açısından büyük anlam ifade ettiğini dile getirerek,

"Bugün, Dünya’nın her yerinde Emekçilerle dayanışmanın günüdür. Bizde işverenler olarak şantiye işçilerimize ve sektör çalışanlarımıza verdiğmiz değeri böylesine farkı bir etkinlikle beraber kutlamak istedik. Etkinliğin burada gerçekleştiriyor olmamızın özel bir anlamı var. Bu da; işverenler olarak bizim işçilerimizin ayağına gelmiş olmamızdır. Ticari yaşamım boyunca emekçilerin hakkına riayet etmiş bir işveren kardeşiniz olarak, tıpkı bugün olduğu gibi bundan sonra da hem kendim ve hem de çevremdeki işadamlarımızın emekçilerin hakklarına riayet ederek saygılı olmaları konusunda ısrarlı olacağımın sözünü herkesin huzurunda birkez daha veriyorum. İstihdamı önemsiyor ve bu konudaki hadislerin işverenler tarafından yol haritası olarak kabul görmelerini özellikle istirham ediyorum." dedi.

İnşaat işçilerinden Abdurrahman Öncel, “Bütün işçiler, emekçiler ve işverenler hemen hepsi ve herkes burada. Özveriyle geldik, umutla geldik, mutlu bir şekilde kutlamamızı yapıyoruz. Bu kutlamayı yaptılar. Biz memnunuz. Allah etkinliği düzenleyenlerden razı olsun. İşçilik yevmiyemiz kaybolmadan günümüzü ilk defa kutlamış olduk” diye konuştu.

İşçilerin hak arama günü olarak da kabul gören 1 Mayıs Emekçilerler Dayanışma günü alışıla gelmiş slogansız, polissiz, copsuz ve alışıla gelmiş nahoş olayların akıllardaki manzarısının aksine tam bir bayram havasında yaşanması etkinliği izleyen herkesi mutlu etti.

Haber: Kadir Üründü


 YORUMLAR :::

 1. işçi
  03 Mayıs 2012 Perşembe Saat 14:31 CEVAPLA
  işçi bayramı işçiler kutlamıyor işçilerin adını kullanarak provakatörler yüzlerini kırmızı bezlerle saklayarak huzuru bozuyorlar.
  Meydanlardaki bu provakatörler kötü niyetli rantçıların parayla tutuklları kişiler ve bazılarıda siyasi partilerin üyesidir. gerçek işçiler ekmek peşindedir aslanlar gibi yüzleri açıktır saklamazlar
  bu işten nemalananlar taş üstüne taş koymazlar topluma işçilere bir gram faydaları yok. ama ağızları çok laf yapar ziraatçileri yaptiklari proje ve işçilerle dayanışmaları için kutluyorum. herbiji buğday pazarı kızıltepe
 2. mehmet özer
  01 Mayıs 2012 Salı Saat 23:10 CEVAPLA
  Kutlama sıradışı olduğu gibi yerinde ve amacı doğrultusunda kutlanmışlar adamlar gerçek işçilerle kutlamışlar.
  meydanlardakilerin çoğu işçilikle alakası olmayan sendikalar tarafından yandaş siyasi partilerden adam sipariş edilerek kutlama yapılıyor.
  şimdi soruyorum gerçek işçiler ile olan
  yoksa işçi olmayan kişilerle yapılan kutlama işçi bayramıdır?
 3. Hayrettin çelik
  01 Mayıs 2012 Salı Saat 22:41 CEVAPLA
  Gazeteci Kadir Üründ Gerçekten bir tercübelli muhabirdir.
  Evevt SIRA DIŞI BİR MAYIS demiş doğrudur bu 1 mayısı 1 mayıs yapanlar bedeller ödediler ve bunlar için her yıl meydanlarda kutlanıp bunları aniyorlar işçi taşeron işçileri için çaaba ve göndemdeki sorunlar ele alınıyor.
  Ama bu yapılan işyerindeki kutlama türkiyede ve dünyada ilk sefer büyle kutlaniyor.büyle olmamaliydi 1 mayıs mücadelle gününe katılacaktınız ondan sonra işçilerle kutlama yapıp gereken desteği verilecek yardım ve desteği sunacaktınız.
  İşçişler baş tacıdır onun için binlerce insanlar alanlara iniyor hayırlı olsun arkadaşlar
 4. A. latif
  01 Mayıs 2012 Salı Saat 22:40 CEVAPLA
  iste bu
  saygilar

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İşadamı Hadi Kahraman'dan Eğitime arsa desteği

Kızıltepe ilçesinde hayırsever, okul için arsa hib [...]

1 gün önce...

Kızıltepe’de inşaatı tamamlanan 7 okul eğitim-öğretime açıldı

Mardin’in Kızıltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet [...]

10 saat önce...

2020 asgari geçim indirimi 2020 AGİ ücreti ne kadar oldu?

Asgari ücretin belirlenmesinden sonra, Asgari Geçi [...]

1 gün önce...

Kredi kartı kullananlar dikkat!

Ticaret Bakanlığı, internet ve telefon aracılığıyl [...]

1 gün önce...

Erdoğan'dan Eğitim Özeleştirisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İbn Haldun Üniversitesi Kül [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN