Kızıltepe'deki gözaltılarda bir gazeteci de var

Kızıltepe ilçesinde belediye binası, BDP İlçe Örgütü, BDP Siyaset Akademisi ile birçok eve yönelik polis operasyonlarında biri gazeteci 11 kişi gözaltına alındı. BDP'liler yarın protesto gösterisinde bulunacak.

Kızıltepe İlçesi'nde, sabah erken saatlerde belediye, BDP İlçe Örgütü, BDP'nin Siyaset Akademisi ile birçok eve polis baskını düzenlendi. Yapılan baskın sonucunda Azadiya Welat Gazetesi Mardin Temsilcisi Aziz Tekin ile kızı S.T. (17), BDP Kızıltepe İlçe Başkan Yardımcısı Kenan Akdoğan, Kızıltepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Leyla Salman, Belediye Meclis Üyesi Nuran Turan, BDP'li İl Genel Meclis Üyesi Mesut Gümüş, BDP üyeleri Mithat Güneş, Şükriye Yılmaz, Hacı Araf Sırdaş, Veysi Erdem ve ismi öğrenilemeyen 1 kişi gözaltına alındı.

BDP ve Siyaset Akademisi'nde yapılan aramalar sona buldu. Yapılan aramalar sonucunda çok sayıda dergi, kitap ve çeşitli tarihlerde öldürülen PKK'lılara ait fotoğraflara el konuldu. Kızıltepe Belediyesi'nde de 12 saat süren aramalar sonucunda birçok belge, dosya ve hard diske el konuldu.

BDP'nin başlattığı "Kendimi ihbar ediyorum" kampanyası çerçevesinde savcılığa dilekçe verdikleri ve dilekçe vermeye teşvik ederek, "Örgüt üyesi olmak" iddialarıyla gözaltına alındıkları belirtilen 11 kişi, Kızıltepe Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından Kızıltepe Cumhuriyet Savcılığı'na getirildi.

Öte yandan Şükriye Yılmaz'ın Kızıltepe Devlet Hastanesi'nde gözaltına alındığı öğrenildi. Yılmaz'ın daha önce bel fıtığı ameliyatı geçirdiği için hastanede olduğu ve burada gözaltına alındığı ileri sürüldü.

BDPLİLER YARIN PROTESTO EDECEK
BDP'lilerin katılımı ile yarın saat 12.30'da Kızıltepe Özgürlük Meydanı'nda yapılacak basın açıklaması ile baskınlar protesto edilecek. Konu ile ilgili açıklama yapan BDP Mardin İl Eş Başkanı Sihem Elveren Alp, baskıların halkı ve kendilerini yıldırmayacağını buna halkın güçlü bir tepki ile karşı çıkacağını söyledi. Alp, yarın Kızıltepe Özgürlük Meydan'ında yapılacak basın açıklamasına baskılara karşı duran bütün kesimleri davet etti.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle