Kızıltepeli çiftçilerin pamuk ve mısır kararı

Kızıltepeli çiftçilerin pamuk ve mısır kararı
04 Mart 2020 Çarşamba Saat 12:00 4

Kızıltepe Ziraat Odası Başkanlığı, Kızıltepe çiftçiler Derneği ve Kızıltepe Muhtarlar Derneği ortaklaşa yaptıkları açıklamada artan elektrik maliyetleri ve yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle üretmeyecek duruma gelen, pamuk ve mısır ekmeme kararı aldı.

Kızıltepe Muhtarlar Derneği Toplantı Salonunda Kızıltepe Ziraat Odası, Kızıltepe çiftçiler derneği , Kızıltepe muhtarlar derneği başkan Ve temsilcileri ile mahalle Muhtarları Arasında gerçekleştirilen istişare toplantısı sonucunda aşağıdaki kararlar alındı:

“Gerek ziraat odası gerek çiftçiler derneği ve muhtarların çiftçileri ile yaptığı görüşmeler sonucunda toplantıda çiftçilerin ortak kararları üzerinde hem fikir kalınmıştır. Öncelikli olarak sön dönemdeki zamlardan sonra birim fiyattaki artış ile beraber enerji kullanımı ve bu bedellin ödenmesi mümkün olmadığı için sulamadan ve elektrik kullanımından vazgeçilecektir.

Bölgede yapılan toplu elektrik kesimlerine alternatif olarak DEDAŞ tarafından mahalle muhtarlarına ve borcu olmayıp elektriği kesilen çiftçilere dağıtmayı düşündükleri Jeneratörler kesinlikle teslim alınmayacak ve bu kesintilerden dolayı hukuki işlemler çiftçiler tarafından başlatılacaktır. 2020 yılı ve sonrası için Mısır ve Pamuk kesinlikle ekilmeyecek ve mevcut durumda ekilemeyecektir. Her çiftçi bir işletmedir ve ekonomide kar etmeyen işletmeler kapatıldığı gibi zarar eden çiftçi üretmeyecektir. Bundan dolayı paydaşımız olan gübre, ilaç, tohum ve diğer sektörler hesaplarını ve stoklarını ona göre ayarlasınlar.

Mevcut borçlar ödenemeyecek astronomik rakamlar olduğu için çiftçinin ödeme gücü yoktur ve ödenmeyecektir. Ödeyen ödemeyen her kes toplu olarak cezalandırıldığı için ödemenin hiçbir mantığı yoktur.”YORUMLAR :::

 1. çiftçi
  04 Mart 2020 Çarşamba Saat 19:00 CEVAPLA
  Evet ekmiyeceğiz çok çok güzel biz çiftçilerin bazıları bankalarada borçluyuz bir bir ikincisi biz çiftçiler olarak devletten zengin deyiliz devlet çiftçiye tam 135 milyar lirayla borçludur 2006 yılından beri mademki Dicle elektrik şirketi çiftçiye merdivensiz düz duvara tırman diyorsa ve yasal faiz aylık kullaniyorsa bizimde diyebilecek bişeyimiz var devletde çiftçinın 2006 yılından buyana birikmiş olan 135 milyar lirasını yasal faiziyle beraber üdesin ki çiftçide Dicle elektrik borçlarını kapatabilsin her çiftçi devletten en aşağı 35 40 bin alacaklı üdesin çiftçide borcunu kapatsın…
 2. mardinli47
  04 Mart 2020 Çarşamba Saat 12:21 CEVAPLA
  ÜLKEDE YAŞAM KALİTESİNİN ARTMASI İÇİN KENDİ ÜRETİMLERİMİZİ İSTİHDAMLARIMIZI DEĞERLERİMİZİ SAHİPLENMELİYİZ. İNANIN YAŞAM DAHA KALİTELİ OLUR. ÇİFTÇİLERİMİZİN EMEKLERİNİ HİZMETLERİNİ HİÇE HEBA ETMEYELİM. YANİ DIŞARDAN BOŞUNA SATIN ALACAĞIMIZ HAMMADDELERİ ÜRÜNLERİ BIRAKINDA KENDİMİZ ÜRETELİM KENDİ İNSANLARIMIZ KAZANSIN. BUĞDAYI MISIRI PAMUKU YİYECEĞİ GİYECEĞİ AKLA GELEN NE VARSA TÜM ÜRETİMLERİMİZİ KENDİMİZ MİLLETİMİZ ÜSTLENİRSE HEM İŞSİZLİK ORANI AZALIR HEMDE İSTİHDAM KALİTESİ OLUR. DIŞARDAN ALMAYALIM. KENDİ HAZİNEMİZİ DEĞERLENDİRELİM.
 3. mardinli47
  04 Mart 2020 Çarşamba Saat 12:17 CEVAPLA
  EMEKLERİNİZE YAZIK OLUR. HERŞEY DIŞARDAN SATIN ALINMIYORMU ? BUĞDAYINDAN TUTUN ÇEREZİNE KADAR KENDİ ÜRETEBİLDİKLERİMİZİ KENDİ İSTİHDAM KAYNAKLARIMIZI DEĞERLENDİREMİYORUZ VE DIŞARDAN ALIYORUZ SONRA ENFLASYON NEDEN BÖYLE BU HALDE İŞSİZLİK ORANI NEDEN ARTTI DİYORUZ. YÖNETİMSEL OLARAK BÜYÜK SIKINTILAR YAŞIYORUZ. KENDİ BUĞDAYINI KENDİ SEBZENİ MEYVENİ GIDALARINI GİYSİLERİNİ VE BİRÇOK KALEME ALABİLECEĞİM ONLARCA DEĞERLERİMİZİ BİZ ÜRETEBİLİRKEN AMA DIŞARDAN SATIN ALMAK DÜNYANIN PARASINI ÇÖPE ATMAK NELERİ NELERİ ETKİLİYOR HERKES BİLİR SİYASETİN KİRLİ DÜZENİ YÜZÜNDEN YAŞAMSAL DEĞERLERİ KAYBEDİYORUZ.
 4. mardinli47
  04 Mart 2020 Çarşamba Saat 12:16 CEVAPLA
  HERŞEY DIŞARDAN SATIN ALINMIYORMU ? BUĞDAYINDAN TUTUN ÇEREZİNE KADAR KENDİ ÜRETEBİLDİKLERİMİZİ KENDİ İSTİHDAM KAYNAKLARIMIZI DEĞERLENDİREMİYORUZ VE DIŞARDAN ALIYORUZ SONRA ENFLASYON NEDEN BÖYLE BU HALDE İŞSİZLİK ORANI NEDEN ARTTI DİYORUZ. YÖNETİMSEL OLARAK BÜYÜK SIKINTILAR YAŞIYORUZ. KENDİ BUĞDAYINI KENDİ SEBZENİ MEYVENİ GIDALARINI GİYSİLERİNİ VE BİRÇOK KALEME ALABİLECEĞİM ONLARCA DEĞERLERİMİZİ BİZ ÜRETEBİLİRKEN AMA DIŞARDAN SATIN ALMAK DÜNYANIN PARASINI ÇÖPE ATMAK NELERİ NELERİ ETKİLİYOR HERKES BİLİR SİYASETİN KİRLİ DÜZENİ YÜZÜNDEN YAŞAMSAL DEĞERLERİ KAYBEDİYORUZ.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Sulama tankerine çarpan kurye vefat etti

Kızıltepe refüjdeki ağaçları sulayan belediye araz [...]

18 saat önce...

DEDAŞ Hakkında hakkında suç duyurusunda bulundu

Nusaybin ilçesinde, "Kaçak elektrik" kullandığı ge [...]

1 gün önce...

Amelelikten otel sahipliğine ulaşan başarı hikayesi

Mardin'in susuz, elektriksiz, okulsuz bir mezrası [...]

1 gün önce...

Miroğlu: Bakanlar kurulu'ndan müjdeli haberi bekleyeceğiz!

Ankara'da AK Parti Genel Merkezi'nde Cumhurbaşkanl [...]

12 saat önce...

Mahkeme maske cezasını iptal etti: Devletin günde 3 maske vermesi lazım

Maske takmadığı için ceza yazılan kişinin cezası m [...]

10 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN