Kızıltepeli fotoğrafçı tarihi PTT fotoğrafıyla Avrupa 3’üncüsü oldu

Kızıltepeli fotoğrafçı tarihi PTT fotoğrafıyla Avrupa 3’üncüsü oldu
25 Şubat 2019 Pazartesi Saat 15:54 0

Kızıltepeli Fotoğraf Sanatöısı Mehmet Şahin katıldığı Magic Lens Group platformunun yarışmasında Mardin’in tarihi PTT binası fotoğrafıyla Avrupa 3’üncüsü oldu.

Mardinli fotoğraf sanatçısı Mehmet Şahin, profesyonel fotoğraf sanatçılarının üye olduğu Magic Lens Group platformu sayfasında katıldığı süper kompozisyon yarışmasında Mardin’in tarihi PTT binasında çektiği fotoğrafla Avrupa 3’üncüsü oldu.

Dünya genelinde profesyonel fotoğraf sanatçılarının üye olduğu bir fotoğraf platformu olan ve 3 bine yakın kayıtlı üyesi bulunan Magic Lens Group’un her yıl üyeleri arasında düzenlediği fotoğraf yarışmasında Mardinli fotoğrafçı Mehmet Şahin çektiği fotoğrafla Avrupa 3’ncüsü oldu. Süper kompozisyon yarışmasına katılan Kızıltepeli fotoğraf sanatçısı Mehmet Şahin, Mardin’in tarihi PTT binasında çektiği fotoğrafıyla Avrupa üçüncüsü olmanın yanında Türkiye birincisi de oldu.

"Bu işi severek yapıyorum"

Fotoğraf merakının çocukluktan başladığını ve bu işi severek yaptığını aktaran Şahin, "Ben bu işin üniversitesini okumadım. Kendimi geliştirerek buralara geldim. Bu işin aşığıyım. Ben bir fotoğrafı çekmeden önce gözlerimle alan taraması yaparım. Ondan sonra makinemin lensinden geçirip deklanşöre basarım. Bilgilerimi hiçbir fotoğrafçıdan esirgemem. Yılda en az 2-3 eğitim seminerinde bulunur, katılımcı bütün arkadaşlara bildiğim her şeyi aktarmaktan gurur duyarım. Bu işte ustam olan Şeyhmus Şahin’e de minnet borcum var” dedi.

Mardin’de gün biter mekan bitmez”

Türkiye turizminin parlayan yıldızı Mardin, günümüze kadar gelen Ortaçağ dokusu mistik bir hava verir insana. Mardin etnik mozayiğiyle herkesin gezip görmek istediği bir şehirdir. Dantel gibi işlenmiş taş evleri bir açık hava müzesidir. Kadim şehir fotoğraf sanatçıları için tabiri caizse en büyük velinimettir. Senelerdir Mardin’i fotoğrafla buluşturan Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Şahin, Mardin için günün bittiğini ama mekanın bitmediğini söylüyor.

Mardin’i en iyi tanıtan hiç şüphesiz fotoğraf sanatçılarıdır. Tarihi sokakları fotoğrafla buluşturan bu sanatçılar birer günülü elçi gibi çalışıyorlar. Kadim şehrin sokaklarının peşine düşüp bizlere görsel bir zevk sunuyorlar. Dantele gibi işleyen taş evleri fotoğraflarıyla bize tanıtan Mehmet Şahin, 14 yaşından beri fotoğraf ile haşir neşir olmuş. Şeyhmus abisinin yanında bu mesleğe adım atan Şahin, son yıllarda tarihi şehrin evlenecek çiftlerin uğrak yeri haline geldiğini belirtiyor. Düğün fotoğrafçılığında dış çekimin revaçta olduğunu anlatan Şahin, Mardin’in tarihi yapısının kendilerine çok büyük kolaylıklar sağladığını aktarıyor.

“Mardin doğal bir tat veriyor”

Şahin, “Mardin’in en önemli özelliği tarihi bir yapıya sahip olması. Fotoğrafı çekerken gerçek anlamda doğal bir tablo tadı katıyor fotoğraflarımıza. Kimse stüdyoya girmez oldu. Son 3 yıl içerisinde dış çekime ilgi arttı. Dışarıda çektiğimiz fotoğraflar ayrı bir tat ve zevk veriyor. Bunun yanında güzel bir hatıra da bırakıyor.” diye konuştu.

Mardin’i anlatmaya kelimelerin yetmediğini anlatan Şahin, “Mardin’in her sokağı, merdiveni, caddesi tamamen tarih kokuyor. Bu biz fotoğrafçılar için inanılmaz bir nimet sunuyor. Bir çok şehirde mekan yok. Ben bir gün içerisinde bir çifte 600 kare çektiğimi biliyorum. Ve mekan bitmesi. Gün bitmese devam edeceğiz. Merdin gece bir başka güzel oluyor. Gün biter mekan bitmez Mardin’de. İsteğin yerde çekebiliyorsun. Yani bir evin kapısı bile bize arka manzara oluyor. O kadar güzel ve tarih kokuyor.” şeklinde konuştu.

“Vali Yaman sayesinde en popüler yılları yaşıyoruz”

Mardin Valisi Mustafa Yaman’ın yaptığı hizmetleri öven Şahin, “Son iki yıl içerisinde Mardin valisinin çok büyük katkısı oldu. Bunu es geçmemek gerekiyor. Bu konuda bütün fotoğrafçılar adına teşekkür ediyorum. Sokaklarımızı çok güzelleştirdi. Şimdi bir sanat sokağı var Mardin Müzesinin hemen arkasında. Çiçeklerle süslendi dokusu tarihleştirildi. Mardin’in en popüler yıllarını yaşıyoruz.” açıklamasını yaptı.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Üniversiteye Rektör Atandı

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğüne Cumhurbaş [...]

1 gün önce...

STK'lardan Yeni Rektöre Hayırlı Olsun ziyareti

Mardin Artuklu Üniversitesine Prof.Dr.İbrahim Özco [...]

1 gün önce...

Eski Rektör, attığı twiti gelen tepkiler üzerine sildi

Görevi sona eren ve yeniden atanmayan Mardin Artuk [...]

1 gün önce...

Yeni Rektör Prof.Dr. İbrahim Özcoşar Kimdir?

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü, Tarih profesö [...]

1 gün önce...

"Etnik köken siyaseti yapıyorsunuz" diyerek partisinden istifa etti

Midyat ilçesinde HDP'den belediye meclis üyesi seç [...]

18 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Bugün günlerden...!

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Yaşamın Adaleti

3
Mustafa Aydın
4
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

5
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

6
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

7