Kızıltepeli Gençler, Molla Mustafa Barzani'yi Andı

Kızıltepeli Gençler, Molla Mustafa Barzani'yi Andı
03 Mart 2012 Cumartesi Saat 09:01 0

Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt yönetimi lideri Mesut Barzani'nin babası Mola Mustafa Barzani'nin 33'ncü ölüm yıldönümü sebebiyle Kızıltepe'de anma töreni düzenlendi.

        Kızıltepeli bir grup gencin organize ettiği anma etkinliğine Kuzey Irak, Suriye ve Avrupa'da yaşayan çok sayıda Kürt siyasetçi ve yazar katıldı.

        Kızıltepe Sanat Cafe'de düzenlenen anma töreninde, Suriye'de aşiret lideri Abdullah Bedro'nun üç oğlunu ve Kürt siyasetçileri öldürenler kınandı. Göğüslerinde taşıdıkları Barzani fotoğrafıyla anma etkinliğinde yer alan  katılımcılar, saygı duruşu ve ardından Kuzey Irak’ın Kürdistan Bölgesi Marşı olarak bilinen “Ey Reqip”in okunmasıyla başlayan etkinlikte Molla Mustafa Berzani’nin dev bir posteri ile Qadî Muhammed, Seyid Riza, Şêx Seîd, Dr. Qasimlo gibi ünlü Kürd şahsiyetlerinin posterlerinin salonda asılı olması dikkat çekti. 
Kızıltepeli gençler, Molla Mustafa Barzani'nin hayatı boyunca Kürt halkı için mücadele ettiğini, askerleri olan peşmergelerle birlikte kol kola vererek savaştığını, buna rağmen hiçbir zaman 'başkan ben olayım' demediğini dile getirdi. Gençler, "Barzani arkadaşlarıyla birlikte mücadele etti. Bazıları gibi Suriye'deki villada oturup emir vermedi." dedi. Türkiye'de Barzani için üçüncü kez düzenlenen törende konuşan Kürt siyasetçi ve yazar Dara Bilek, Barzani'nin hayatını Kürt halkına adadığını söyledi.

        Kızıltepeli gençler adına konuşan Sidar Parezvan ise Mahabad Kürt Cumhuriyeti'ni kuran Kadi Muhammed, Molla Mustafa Barzani başta olmak üzere Kürtlere öncülük edenlerin halkın dili için mücadele ettiğini dile getirdi. Parezvan, "Dilimiz ortadan kalkarsa biz de biteriz. Bugün Mesud Barzani üç dört dil biliyor ama yurt dışına çıktığı zaman Kürtçe konuşuyor. O Kürtçe'nin bir dil olduğunu kabul ettirmek için mücadele veriyor. Biz gençler de Kürtçe konuşmaktan kaçınmamalıyız. " diye konuştu.

        Kürt gençlerden Serhat Merdini ise Kürt gençlerinin sosyalist olduklarını söyleyebildiklerini; ancak Kürdüm demekten çekindiklerini dile getirdi. Merdini, "Kürt siyasetçi Meşal Temo ve Bedro'nun ölümünde parmağı olanları buradan kınıyorum." diye konuştu. Kürt siyasetçi İbrahim Güçlü de Barzani'nin Kürtler için birleştirici bir rol üstlendiğini belirterek, PKK'nın devlet eliyle kurulan ve Kürtlerin zararına çalışan bir hareket olduğunu gördüklerini dile getirdi.  Etkinliğe davetli olduğu ancak sağlık sorunlarından dolayı katılamadığı öğrenilen Dr. İsmail Beşikçi’nin  gönderdiği mesaj alkışlar arasında okundu.


        Kızıltepeli gençlerden Yunus Agiri, Sidar Parezvan, Roger Çağer ve Serhad Merdini'nin düzenlediği etkinliğe Süleyman Akkoyun, Berzan Boti, Cano Amedi, Dara Bilek, Îsa Mirğan Hostani, İsmail Bube, Abdulselam Osman, Molla İhsan, Ali Ğerzi, Halit Kılıçaslan, İbrahim Güçlü, Mehmet Can Azbay ile çok sayıda vatandaş katıldı.
        Mesud Barzani'nin özel temsilcisinin de aralarında olduğu yaklaşık 500 kişinin hazır bulunduğu anma programı müzik dinletisiyle son buldu.
 


 


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Multidisipliner Kovid-19 Sürecine Sıradışı bir Yaklaşım

Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakül [...]

1 gün önce...

Nur Mahallesi sakinleri doğal gaz istiyor

Mardin merkez Artuklu ilçesine bağlı Nur Mahallesi [...]

20 saat önce...

Tilkiye protez bacak yaptı

Mardinli Hasan Kızıl, araba kaputuna giren bir ked [...]

22 saat önce...

Mardin Umut Kervanı Engellileri Unutmadı

İnsani çalışmalar yürüten Mardin Umut Kervanı, 3 A [...]

1 gün önce...

Mardinli çiftçilere mercimek tohumu yardımı yapıldı

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Mardinli çiftçilere 3 [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar