Kızıltepe'ye 45 milyonluk Dev Yatırım

Kızıltepe'ye 45 milyonluk  Dev Yatırım
12 Mart 2011 Cumartesi Saat 06:52 1

Kızıltepe İlçesi'nde Yapımı Süren 45 Milyon Dolarlık Çok Amaçlı Tesisin Yüzde 65'i Tamamlandı.

MARDİN'in tarihinin Fosfat Tesisleri ve Mardin Çimento Fabrikasından sonraki en büyük yatırımı olan ve Kızıltepe İlçesi'nde yapımı süren 45 milyon dolarlık çok amaçlı tesisin yüzde 65'i tamamlandı.

Aquapark, aleşveriş merkezleri, çok amaçlı salonlar, olimpik yüzme havuzları, restaurant ve sinema salonları ve 5 Yıldızlı otelden oluşacak ve kendi alanında Türkiye'nin en büyük 4'üncü entegre tesisinde, 500 kişi istihdam edilecek. Entegre tesis, başta Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere Suriye ve Irak'lılara da hizmet verecek.Mardin Havaalanı bitişiğindeki 50 bin metrekare alanda, yaklaşık 4 ay önce yapımına başlanan 45 milyon dolarlık yatırımın yüzde 65'i tamamlandı. Yapımı devam eden tesisin inşaatında şu an 250 kişi çalışıyor. İstanbul'da çeşitli alanlarda yatırımı bulunan bir gurup işadamı, hizmet, eğlence ve konaklama sektöründe Türkiye'nin en büyük 4'üncü yatırımı olarak tesiste incelemelerde bulundu.

İstanbul Yeditepe A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bedirhan Çetin, aslen Kızıltepeli olduğunu belirterek, İstanbul'da da çeşitli yatırımları olduğunu söyledi. İstanbul'daki işadamlarına tesisi gezdiren Çetin, Mardin Özel İdare'den 49 yıllığına kiraladıkları 50 bin metrekarelik arazi üzerinde, 4 ay önce çalışmaya başladıklarını söyledi. İki yıl önce Mardin girişinde projeyi hayata geçirmek üzere dönemin Mardin Valisi ile anlaştıklarını ancak arsa konusunda pürüz çıktığını ifade eden Çetin, "Bu pürüz nedeniyle yatırımı Kızıltepe'deki Havaalanı bitişiğindeki 50 bin metrekarelik arazi üzerinde uygulama konusunda karar verildi. Alışveriş merkezi, 280 yataklı 5 Yıldızlı otel ,Türkiye'nin 4'üncü büyük Aquapark ve çok amaçlı 2 metrekarelik salonların yeralacağı enterge tesis yapımına 4 ay önce başladık. Otel hariç diğer yapıları 2011 yılında bitirmiş olacağız. 2012 yılında otel inşaatına başlayıp 2 yıl içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. Toplam olarak tesislerimizde 500 kişilik istihdam sağlanacak ve 45 milyon dolarlık bir maliyetin olacağını hesap ettik" dedi.

Daha önce Mardin'de 2 fabrika yaptığını anlatan Çetin, memleketine vefa borcunu ödemek için kazandığı para ile yine memleketine yatırım yapmanın kendisine mutluluk vereceğini söyledi.

Kazandığı parayı Mardin'e yatırıma dönüştürmenin bir sorumluluk olduğunu ifade eden Çetin, "Bölgemizin böylesi bir yatırıma ihtiyacı olduğunu düşündüğüm için böyle çalışmaya giriştim. Memleketimize ilk yatırımı biz yapacağız ki başkasına da, 'gelin yatırım yapın' diyebilelim. Çünkü biz yani bölgedeki işadamları olarak bölgemize, ilk yatırımı yapmazsak, başkası gelip buraya yatırım yapmaz. Önce biz yapalım, sonra başkasının yapmasını isteyelim" diye konuştu.

Tesislerin tamamlanması halinde Mardin, Diyarbakır, Batman, Şırnak, Şanlıurfa, Batman, Siirt ve diğer illere hizmet edeceğini anlatan Çetin, Suriye ve Kuzey Irak'tan da günübirlik turlar düzenlenerek, buradaki insanların da burdan faydalanmalarının sağlanacağını dile getirdi.

50 bin dönüm arazi üzerinde kurulacak, Aquapark, aleşveriş merkezleri, çok amaçlı salonlar, olimpik yüzme havuzları, restaurant ve sinema salonları ve 5 Yıldızlı otel ile birlikte 16 farklı deniz dalgası ve kokusunu yayacak şelaleli bir havuzun da olduğuna dikkat çeken Mardinli işadamı Bedirhan Çetin, "Misafirlerimiz Antalya'yı burada yaşayacak" dedi.

İstanbul'dan gelen işadamları ile birlikte tesislerde incelemelerde bulunan Bedirhan Çetin ve beraberindekilere, Proje Koordinatörü Mehmet Ali Altun tarafından yapılan çalışmalar hakkında brifing verildi.
YORUMLAR :::

  1. zeynettin
    12 Mart 2011 Cumartesi Saat 15:19 CEVAPLA
    asker arkadaşıma da bu yakışırdı.umarım bu tesis mardinli diğer işadamlarınada örnek olur.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Vali Demirtaş; ‘’Çevre Yolunun Yapımına Başlıyoruz’’

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Mah [...]

1 gün önce...

Yapılış sırrı çözülemeyen bakır sabunluk

Mardin'de "yapılış sırrı çözülemeyen" bakır sabunl [...]

1 gün önce...

Nusaybin Kaymakamı Temizkan'dan Öğretmenler Günü mesajı

Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Emrul [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş’tan Öğretmenler Günü Mesajı

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, 24 Kasım Öğretmenle [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş Başkanlığında 2. OSB Toplantısı Gerçekleştirildi

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş başkanlığında 2. Org [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Bulmuşken

2
Doç.Dr. Mustafa Öztürk
Doç.Dr. Mustafa Öztürk

Derik’te Var “Ölmez Ağacı”

3
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

İnsülin direncine dikkat!

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Erdemli Yaşamak

7