Korona; Cenneti Garantilememize Vesile Olabilir

Mehmet Arasan


[email protected]

Korona; Cenneti Garantilememize Vesile Olabilir

01 Nisan 2020 Çarşamba Saat 15:20

Allah'ın adıyla...
Yüca Allah insanı en güzel bir biçimde yaratmıştır. Dünyadaki bütün canlıları, varlıkları insanoğlunun hizmetine sunmuştur. "O, istediğiniz şeylerin hepsinden size verdi. Eğer Allah’ın nimetlerini saymaya kalkışsanız sayamazsınız. Şüphesiz insan çok zalimdir, çok nankördür." (İbrahim Suresi Ayet - 34) Gerçekten tefekkür ettiğimiz zaman, Allah insana bir çok nimet vermiş ve bunun karşılığında sadece insandan kulluk (abd) yapmasını istemiştir. 
Peygamberler tarihi ve Hz Peygamber hayatına baktığımızda da bu böyledir. Kimi insanlar gerçek manada Allah'a Abdullah (Allah’ın kulu) olmuşlardır kimi insanlar da Allah dışındaki varlıklara ya da nesnelere kul olmuşlardır.
Evet dünya fani olmasına rağmen çekicidir. İnsanı esir alabiliyor ve insana asıl vazifesini kulluğunu unutturabiliyor. Bu tür insanlara Hz Peygamber "Abdüd-dinar", "abdüd-dirhem" , "abdün-nisa" gibi isimlendirmede bulunmuştur. 
Günümüzde de durum çok farklı değildir. İnsanlardan kimisi "abdüd-dolar", kimisi "abdül-euro" , kimisi- "abdül- makam" , kimisi "Abdul-konfor" , olmuştur. 
İnsanoğlu vazifesini unutunca Allah onları terbiye etmek için bela ve musibetlerle imtihan eder. Kimi Tevbe edip ders çıkarır. Kimi de günahlarında, hatalarında ısrarcı olur. K. Kerim'de Peygamberlerin kıssalarına baktığımız zaman Hz Yunus (a.s)ın kavmi dışında ki diğer kavimler günahlarında, sapkınlıklarında ısrar etmişler ve sonunda helak olmuşlardır. "Keşke iman edip de imanları kendilerine fayda vermiş; imanda geç kalmamış bir kasaba olsaydı. Yunus'un toplumu dışında. Onlar, iman edince dünya hayatında, onlardan rezillik azabını kaldırdık. Ve onları belli bir süre daha yararlandırdık." (Yunus süresi ayet 98)
Günümüzde de Allah bizi terbiye etmek bir çok defa uyarıyor. İbret alan az olunca musibetler küreselleşiyor. En son Corona musibeti küresel ve önü alınamaz hale gelmiştir. Kendilerini ilah mesabesinde gören, dünyanın süper gücü gibi lanse eden bir çok devlet ne kadar aciz oldukları ortaya çıktı. 
Mazlumların, mağdurların ahı ve feryatları arşı alayı titretti. Savaş, talan, kan, çocuk ölümleri vicdanları köreltmişti. Merhamet şefkat denen bir duygu kalmamıştı. 
Bütün bu olup bitenlerden ders ve ibret almamız lazımdır. Özümüze dönmemiz ve gerçek manada Abdullah (Allah’ın kulu) olmamız gerekiyor. Çokça Tevbe ve istiğfar etmek gerekir. Belki yüce Allah o zaman bizleri affedip bu musibetleri bizden uzak eyler inşaallah ve rahmet kapılarını açar. 
Aksi takdirde musibetlerle dalga geçiyor gibi yapmak işi gırgır ve şamataya çevirmek bize bir fayda sağlamayacaktır. Bir birimize dua ederek, ümit vererek panik ve korkuya kapılmadan inşaallah bu süreci hep beraber atlatırız. 
Netice itibariyle; Corona salgını için tedbirlere gösterdiğimiz ehemmiyeti Allah'ın Emir ve yasaklarına karşı göstermiş olsaydık sahabe gibi dünyaya hükmeder cenneti garantilerdik.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Neden Bu Haldeyiz 05 Mayıs 2020 Salı Saat 13:38
2. Musibet, Sorgulama ve Çözüm...  28 Nisan 2020 Salı Saat 17:17
3. Değişim Ama Nasıl...  21 Nisan 2020 Salı Saat 12:07
4. İmtihan... 13 Nisan 2020 Pazartesi Saat 10:56
5. Kendimi Yormadım...  10 Nisan 2020 Cuma Saat 13:16
6. Ölüm Üzerine... 05 Nisan 2020 Pazar Saat 23:24
7. Mukaddesata saldırı, genetik bir hastalık 09 Aralık 2015 Çarşamba Saat 16:24
8. Kur’anî bir nesil yetiştirmek için... 04 Aralık 2015 Cuma Saat 09:08
9. Belediyede amaç hizmet değil İdeolojik! 25 Kasım 2015 Çarşamba Saat 12:56
10. Suriye ve Rojava Propagandası 23 Ağustos 2013 Cuma Saat 17:04

YORUMLANANLAR :::

Mardin Turizmine Korona Terörü Darbesi

KORONAVİRÜS salgını, sahip olduğu tarihi yapısı il [...]

1 gün önce...

Lidya döneminden kalma sikkeler Mardin'de ele geçirildi

Mardin’de uluslararası tarihi eser kaçakçılarının [...]

1 gün önce...

Yurt dışına uçuşlar bu ay başlayacak

1 Haziran itibarıyla yurt içi uçuşlara başlayan Tü [...]

1 gün önce...

Midyat Müftüsü Diyarbakır'a atandı

Midyat İlçe Müftüsü Mehmet Şafi Bilik, Diyarbakır [...]

1 gün önce...

Jandarma'dan Sera Tarlasına Uyuşturucu Operasyonu

Operasyonda bin 525 kök Hint keneviri ve 5 kilo 82 [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN