Korona kan stoklarını da vurdu! Kızılay'dan bağış çağrısı

Korona kan stoklarını da vurdu! Kızılay'dan bağış çağrısı
29 Nisan 2020 Çarşamba Saat 14:12 0

Korona virüs sonrası Türk Kızılayı, Mardin'deki kan stoklarında azalma meydana geldiğini açıkladı. Talasemi, lösemi ve kanser gibi kan ihtiyacı olan hastalar ise tedirginlik yaşamaya başladı. Kan bağışçılarına herhangi bir viral enfeksiyonun bulaşmaması için önlem aldıklarını açıklayan Türk Kızılay Kan Bağışı Planlama Yetkilisi Mehmet Aka, vatandaşlara kan bağışı çağrısında bulundu. Yapılan açıklamada, corona virüsün kan bağışıyla bulaşmadığı vurgulandı.

Kısa sürede tüm dünyaya yayılan yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını, hayatın her alanında olumsuz etkisini sürdürüyor. Salgın nedeniyle kan bağışı yapanların sayısı azalınca, Kızılay’ın kan stokları da hızla erimeye başladı.

Türk Kızılayı Kan Bağışı Planlama Yetkilisi Mehmet Aka, corona virüs nedeniyle kan bağışının düştüğünü belirterek, kan stoklarının tehlikeli sınıra gerilediğini söyledi. Bağışçıların corona virüs bulaşacağı korkusundan dolayı kan bağışında bulunmadığını, ancak bu korkunun yersiz olduğunu ifade eden Aka, "Hastanelerde şifa bekleyen vatandaşlarımızın ameliyatlarının aksamaması için her bireyin bağış yapması gerekiyor. Şu an kritik seviyede olan stoğumuzu artırmamız gerekiyor. Corona virüs kan bağışı yapmaya mani değil. Her bir kardeşimizi Kızılay’a kan bağışı yapmaya davet ediyorum” dedi.

Türk Kızılayı'nın "Kan Dostum, Biz kötü günleri hep beraber atlattık. Şimdi sana her zamankinden çok ihtiyacımız var. Kan stoklarımız azalırken bizi yalnız bırakma. Kan merkezlerimizi ziyaret et. ‘İyilikSensizOlmaz"paylaşımına vurgu yapan Kan Bağışı Planlama Yetkilisi Mehmet Aka, yaptığı açıklamada "Kan bağışçılarının virüs karşısında taşıdığı kaygılar dolayısıyla ve özellikle Ramazan ayına girdiğimiz bu günlerde Kızılay’a yapılan günlük kan bağışları ve buna bağlı olarak kan stok seviyesi yarı yarıya azaldı ancak bir yandan kana olan ihtiyaç aynı oranda devam ediyor. Kızılay, her hafta düzenli kan alması gereken talasemi hastaları, trombosit ihtiyacı olan lösemi hastaları, diyaliz hastaları ile kazalara bağlı yapılması gereken acil ameliyatlar için kan ve kan ürünü ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor. Bu ihtiyaçların karşılanması noktasında sürekliliğin devamı için Kızılay, günlük hizmete sunulan kan ve kan ürünlerinin; günlük kan bağışının iki katı olduğu, günlük 5000 ünite kana ihtiyaç varken 2000 ünite civarında kan bağışı toplanabildiği ve içinde bulunduğumuz pandemi döneminde 18-65 yaş aralığındaki her sağlıklı bireyi kan bağışına davet ediyor. Vatandaşlarımızın hassasiyet göstermeleri önem arz etmektedir, zira bu kan stokları arttırılmazsa sürekli kan ihtiyacı olan kanser hastalarımızın, trafik kazasında yaralanan bir kardeşimizin daha çok mağduriyet yaşamasına neden olmaktadır. Unutulmamalıdır ki bu kan yarın bizlere veya yakınlarınızdan birine lazım olabilir."dedi.

Kızılay Mardin Kan Bağış Merkezi Ramazan ayı boyunca 17:00- 23:30 saatleri arasında Mardin 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler parkında vatandaşlarımızı kan bağışına bekliyor.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

SAĞLIK HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardinli İşadamından Beşiktaş'a 1 milyonluk bağış

İstanbul'da ikamet eden Mardinli İş İnsanı Umut Ta [...]

1 gün önce...

Miroğlu, Yeni Parti İddialarını Yalanladı

AK Parti MKYK Üyesi, 25 ve 26. Dönem Mardin Millet [...]

1 gün önce...

Mardinspor kendi renkleriyle sahada olacak!

Mardinspor eski başkanı İşadamı Süleyman Bölünmez, [...]

1 gün önce...

Artuklu'da Beslenme ve Diyet Merkezi Hizmete Başladı

Artuklu sağlıklı yaşamın değişmez unsurları olan, [...]

1 gün önce...

Korona tehdidi için Kahvehanelerini gönüllü olarak kapattılar

Nusaybin'e bağlı kırsal Akarsu Mahallesinde yeni t [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN