Koronavirüs belirtilerinin gün gün değişimi nasıldır?

İŞTE O TAKVİM Koronavirüs belirtilerinin gün gün değişimi nasıldır?
29 Mart 2020 Pazar Saat 23:12 0

Dünyayı saran koronavirüs salgını ülkemizde de ciddi boyutlara ulaştı ve üzerine araştırmalar yapılıyor. Hacettepe Üniversitesi ilk günden 9. güne kadarki koronavirüs belirtilerini ve değişimlerini içerek koronavirüs takvimi hazırladı. Koronavirüs belirtilerinin gün gün değişimi nasıldır, koronavirüs takvim yayınlandı. Koronavirüs belirtileri!

Koronavirüs üzerine yapılan çalışmalar, salgının belirtilerinin değişkenlik gösterdiğini ve günden güne farklı seyrettiğini ortaya koydu. Son gelen bilgilere göre koku ve tat duyusu kaybının corona virüs belirtileri arasında olabileceği ifade edildi. Peki, Koronavirüs belirtileri nelerdir? Koronavirüs belirtilerinin gün gün değişimi nasıldır?

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ'NİN HAZIRLADIĞI GÜN GÜN CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ TAKVİMİ

1-3. gün

Soğuk algınlığı ve gribe benzeyen belirtiler ortaya çıkar.Hafif ateş ve boğaz ağrısı görülebilir.Bağışıklık zayıfsa mide bulantısı ve ishal görülebilir.

4. gün

Boğaz ağrısı şiddetlenir.Ses boğuklaşır.Yeme ve içmede zorluk yaşanabilir.Hafif baş ağrısı ile birlikte ishal başlar.

5. gün

Boğaz ağrısı şiddetlenir.Yeme ve içme oldukça ağrılı bir hale gelir.Vücudu ve uzuvları hareket ettirmek sancılı olur.Eklem ağrıları görülür.

6. gün

Kuru öksürük başlar.Konuşurken yutkunurken boğaz ağrısı şiddetlenir.Şiddetli bitkinlik başlar. Mide bulantısı artar.Zaman zaman nefes almada zorluk yaşanır.İshal ve kusma şiddetlenir.

7. gün

Ateş 38 dereceye yükselir.Öksürük ve balgam çok şiddetlenir.Vücut ve baş ağrılarıyla birlikte kusma çok şiddetli bir hale gelir.

8. gün

Soluk alıp vermek çok güç bir hale gelir.Göğüs bölgesi çok ağır olarak hissedilir.Öksürükle birlikte baş ve eklem ağrıları son derece artar.Vücut sıcaklığı 38 derecenin üzerine çıkar.

9. gün

Tüm belirtiler şiddetle artar.Yüz veya dudaklarda mavileşme görülür.Öksürük ve balgam çok şiddetlenir.Vücut ve baş ağrılarıyla birlikte kusma çok şiddetli bir hale gelir.Bu belirtilere sahipseniz hemen tıbbi yardım alın.

KORONVİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Boğaz ağrısı: Yüksek ateş ve kuru öksürüğe oranla daha az görülse de solunum yollarına bulaşan virüsler bulaştığı bölgede ağrıya neden oluyor.

Boğaz ağrısı da bu hastalığın belirtileri arasında gösterilebilir.Nezle ve ishal: Virüsün en az görülen belirtileri ise nezle ve ishal.

Bu belirtiler çok az sayıda hastada ortaya çıkıyor.Nefes darlığı: Hastalığın ölümcül sonuçlar doğurmasındaki en büyük etkenlerden biri de oluşturduğu nefes darlığı.

Özellikle solunum problemi olan hastalar, virüs nedeniyle artan nefes darlığına bağlı olarak yaşamlarını yitirebiliyor.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

SAĞLIK HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Tabiat parkındaki Şelale'de koronavirüs sessizliği

Derik ilçesinde bulunan, 'Türkiye'nin 223'üncü tab [...]

1 gün önce...

8 arabası var 1000 liralık yardımın peşinden koşturuyor

İstanbul'da bir kişi koronavirüs pandemisi nedeniy [...]

1 gün önce...

Ne bayramı, ne yasağı dinlediler: Silahlı kavgada 2 ölü, 3 yaralı

2 aile arasında hayvan otlatma yüzünden çıktığı be [...]

1 gün önce...

Tüm memurları ilgilendiriyor! Tarih belli oldu, yazılar hazırlandı

Kamu kurum ve kuruluşları personeli için normalleş [...]

1 gün önce...

Salgından tüm ülkelere ağır fatura!

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne (OECD) gö [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN