Koronavirüs tedavisinde yeni yöntem bugün başlıyor

Koronavirüs tedavisinde yeni yöntem bugün başlıyor
07 Nisan 2020 Salı Saat 13:51 0

Kızılay'ın önerisiyle Sağlık Bakanlığı işbirliğinde hayata geçirilen 'immün plazma' yöntemi ile hastalığı geçirmiş kişilerden alınan kan hasta kişiye verilecek. Böylece tedavi süreci daha da hızlanacak. Bu uygulamanın ilki bugün gerçekleştirecek.

Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık geçtiğimiz günlerde yeni tip koronavirüs tanısı konulan ve iyileşen hastalara kan bağışı çağrısında bulunmuştu. 1900'lü yıllardan beri kullanılan 'immün plazma' yöntemi ile hastalığı geçirmiş kişilerden alınan kan hasta kişiye verilecek. Böylece tedavi süreci daha da hızlanacak. Bu uygulamanın ilki bugün gerçekleştirecek.

CANLI YAYINDA BAĞIŞ YAPACAK

Yeni tip koronavirüsü yenen Dr. Kürşat Demir, Kızılay'ın ilk plazma bağışçısı olacak. Genel Başkan Kerem Kınık'ın da yer alacağı plazma alma işlemi Kızılay Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi'nden canlı yayınlanacak.

KIZILAY 'İMMÜN PLAZMA' YÖNTEMİ İÇİN BAĞIŞ ÇAĞRISI YAPMIŞTI

Bundan önceki SARS, MERS, Ebola gibi salgınların olduğu dönemlerde de Dünya Sağlık Örgütü'nün bu uygulamayı önerdiğini hatırlatan Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, yönteme ilişkin şu bilgileri verdi: 'Bu aslında, bünyesine koronavirüs girmiş fakat hastalıktan sağlıkla şifa bularak çıkmış olan insanların kanında bu virüse karşı oluşmuş antikorların, hastalıkla boğuşan, özellikle de ağır durumda olan insanlara nakledilmesi şeklinde uygulanacak olan bir yöntem. Mart ayının başından itibaren Sağlık Bakanlığımız, Bilim Kurulumuz ve Hacettepe Üniversitemizle beraber bu konunun gündeme getirilmesi ve gerekli lojistik altyapılarının, bilimsel algoritmaların çıkarılması noktasında zaten temas halindeydik. Bu çerçevede resmi prosedür, Sağlık Bakanımızın da onaylamasıyla, Bilim Kurulunun onayı, Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün bu tedaviyle ilgili uygulama şartlarını, algoritmalarını yayınlanmasının ardından şu an tamamlanmış oldu."

14 GÜN GEÇMESİ GEREKİYOR

Kerem Kınık, şunları kaydetti: "Bu hastalarımızın iyileşmesinden sonra 14 gün geçirmesi gerekiyor. Bu 14 günü geçirdikten sonra, yani hastalığı bir laboratuvar testiyle kanıtlanmış, tanı almış, hastanede yatmış, daha sonra şifayla taburcu olmuş, 14 gün geçmiş, daha sonra bizim yaptığımız testlerde de negatif çıkmış, iyileştiği kanıtlanmış olan hastalardan alacağımız plazmalar hastalara takılacak. Bu plazmaları hastalığı geçirmiş, iyileşmiş, bu anlamda vücudunda mikrop kalmamış ve kan verme niteliklerine haiz, yani hepatit, HIV gibi mikroorganizmaları bünyesinde taşımayan, taşıyıcı olmayan gönüllü vakalar bağışlayabilecek."

"BU YÖNTEM MEVCUT BİLİNEN TEDAVİLERE DESTEK OLAN BİR UYGULAMA"

Bu çerçevede Türkiye çapında plazmaferez kapasitesi olan üniversitelerin, eğitim araştırma hastanelerinin Kızılay'dan bir provizyon alması gerektiğini, bu provizyonla bütün sistemin izlenebilirliğinin sağlanabileceğini aktardı. Plazmaların hastalara nakil sürecinin de Sağlık Bakanlığı tarafından takip edileceğini anlatan Kınık, bu anlamda Sağlık Uygulama Tebliğinde de konuyla ilgili özel bir düzenleme yapıldığını kaydetti.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

HÜDA PAR: Köylülerin su ve elektrik sorunu çözüme kavuşmalı!

Kızıltepe ve Derik ilçelerine bağlı 40’ı aşkın kır [...]

1 gün önce...

Hayaldi gerçek oldu! Tayvan'a satışlar başladı

Derik ilçesinde, üretilen ve 2019'da İngiltere'de [...]

1 gün önce...

İtfaiyeciler bu kez, düşen kan bağışına koştu

Mardin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire başkanl [...]

1 gün önce...

Valilikten Toplu Mezar Açıklaması

Mardin Valiliği toplu mezar iddiaları üzerine bir [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN