Köylere güneş enerjisi geldi, binlerce ağaç kurtuldu

Köylere güneş enerjisi geldi, binlerce ağaç kurtuldu
08 Temmuz 2013 Pazartesi Saat 20:39 0

Hem ağaç kesiminin önüne geçmek hem de köylerdeki yaşam şartlarını iyileştirmek için uygulanan güneş enerjisi projesinden vatandaşlar oldukça memnun. Projeyle iki Belgrad Ormanı büyüklüğündeki 9 bin 650 hektarlık alan da kesilmekten kurtuldu.

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın, yaklaşık yedi yıl önce orman köylüsünün ısınmak için ağaç kesmesini önlemek amacıyla başlattığı proje, meyvelerini vermeye başladı. ‘Güneş enerjisi ile su ısıtma sistemi projesi’ kapsamında toplam 120 bin aile güneş enerjisi kullanmaya başladı. Bu süre içerisinde köylünün odun kesimi azaldığı için 301 milyon ton odun tasarrufu yapıldı. Projeyle iki Belgrad Ormanı büyüklüğündeki 9 bin 650 hektarlık alan kesilmekten kurtuldu. Zaman’a konuşan üst düzey bir bakanlık yetkilisi, amaçlarının hem ağaç kesimini önlemek hem de köylerdeki yaşam şartlarını iyileştirmek olduğunu söylüyor. Özellikle tarımsal faaliyetlerin yoğun olduğu köylerde sıcak suyun zaruri ihtiyaç olduğunu belirten yetkili, “2004 yılında 34 aileyi zar zor ikna etmiştik. Sonra ise sıcak su temin maksatlı güneş enerjisi sistemine talep 1 milyon oldu.” diye konuşuyor. Eskiden köylülerin tarlasında çalışıp evine döndükten sonra banyo ihtiyacını karşılamak için odunla sobada su ısıtması gerektiğine değinen yetkili, ama artık 24 saat sıcak su bulunabildiğini belirtiyor. Ayrıca güneş enerjisi kullanan köylerde bulaşıcı hastalıklarda gözle görülür bir azalma söz konusu olduğunu kaydediyor.

Orman köyünde ikamet şart
Bakanlığın güneş enerjisi projesinden faydalanmak için vatandaşların birtakım kriterlere sahip olması gerekiyor. Bakanlık tarafından sağlanan krediler 3 yılda eşit taksitlerle faizsiz bir şekilde ödenmek koşuluyla sadece orman köylerinde ikamet eden vatandaşlara veriliyor. 2013 yılı itibarıyla güneş enerjisi için belirlenen kredi miktarı bin 710 lira. Bakanlıktan alınan bilgilere göre, vatandaşın krediyi alabilmesi için orman köyünde ikamet ediyor olması gerekiyor. Krediyi alan vatandaş 3 yıl içinde 3 eşit taksitle faizsiz olarak geri ödüyor. Türkiye’de güneş enerjisi kredisinden genellikle Akdeniz, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Ege Bölgesi yoğun olarak faydalanıyor. Son yıllarda ise Mardin'de vatandaşların yoğun bir şekilde güneş enerjisi kredisi kullanmaya başladığı öğrenildi.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Yaralı at yol kenarına terk edilmiş halde bulundu

Savur ilçesinde yol kenarına terk edilmiş yaralı a [...]

1 gün önce...

Yeğenine cinsel istismarda bulunan şahıs tutuklandı

Kızıltepe ilçesinde, 16 yaşındaki yeğenine cinsel [...]

1 gün önce...

Başkan Erdem'den Başkan Şahin’e Plaket

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Midyat Sokak [...]

1 gün önce...

Tedbirlerine uymayan işçi tazminatsız kovulabilir

Kanuna göre işveren işçilerini koronavirüse karşı [...]

1 gün önce...

Kantin işletmecileri, can suyu paketi istiyor

Kantinciler, “Bağ-Kur primi, SGK, vergi borcu, ele [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

Ergenlik Döneminde Beslenme

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Nefes Zamanı…

4
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Korona Deyip Geçmeyin!

5
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Nezaket

6
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Arabuluculuk Kurumu ve Kavramı 

7