Köylere güneş enerjisi geldi, binlerce ağaç kurtuldu

Köylere güneş enerjisi geldi, binlerce ağaç kurtuldu
08 Temmuz 2013 Pazartesi Saat 20:39 0

Hem ağaç kesiminin önüne geçmek hem de köylerdeki yaşam şartlarını iyileştirmek için uygulanan güneş enerjisi projesinden vatandaşlar oldukça memnun. Projeyle iki Belgrad Ormanı büyüklüğündeki 9 bin 650 hektarlık alan da kesilmekten kurtuldu.

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın, yaklaşık yedi yıl önce orman köylüsünün ısınmak için ağaç kesmesini önlemek amacıyla başlattığı proje, meyvelerini vermeye başladı. ‘Güneş enerjisi ile su ısıtma sistemi projesi’ kapsamında toplam 120 bin aile güneş enerjisi kullanmaya başladı. Bu süre içerisinde köylünün odun kesimi azaldığı için 301 milyon ton odun tasarrufu yapıldı. Projeyle iki Belgrad Ormanı büyüklüğündeki 9 bin 650 hektarlık alan kesilmekten kurtuldu. Zaman’a konuşan üst düzey bir bakanlık yetkilisi, amaçlarının hem ağaç kesimini önlemek hem de köylerdeki yaşam şartlarını iyileştirmek olduğunu söylüyor. Özellikle tarımsal faaliyetlerin yoğun olduğu köylerde sıcak suyun zaruri ihtiyaç olduğunu belirten yetkili, “2004 yılında 34 aileyi zar zor ikna etmiştik. Sonra ise sıcak su temin maksatlı güneş enerjisi sistemine talep 1 milyon oldu.” diye konuşuyor. Eskiden köylülerin tarlasında çalışıp evine döndükten sonra banyo ihtiyacını karşılamak için odunla sobada su ısıtması gerektiğine değinen yetkili, ama artık 24 saat sıcak su bulunabildiğini belirtiyor. Ayrıca güneş enerjisi kullanan köylerde bulaşıcı hastalıklarda gözle görülür bir azalma söz konusu olduğunu kaydediyor.

Orman köyünde ikamet şart
Bakanlığın güneş enerjisi projesinden faydalanmak için vatandaşların birtakım kriterlere sahip olması gerekiyor. Bakanlık tarafından sağlanan krediler 3 yılda eşit taksitlerle faizsiz bir şekilde ödenmek koşuluyla sadece orman köylerinde ikamet eden vatandaşlara veriliyor. 2013 yılı itibarıyla güneş enerjisi için belirlenen kredi miktarı bin 710 lira. Bakanlıktan alınan bilgilere göre, vatandaşın krediyi alabilmesi için orman köyünde ikamet ediyor olması gerekiyor. Krediyi alan vatandaş 3 yıl içinde 3 eşit taksitle faizsiz olarak geri ödüyor. Türkiye’de güneş enerjisi kredisinden genellikle Akdeniz, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Ege Bölgesi yoğun olarak faydalanıyor. Son yıllarda ise Mardin'de vatandaşların yoğun bir şekilde güneş enerjisi kredisi kullanmaya başladığı öğrenildi.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Gıda Denetim seferberliği devam ediyor

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli'n [...]

1 gün önce...

Albayrak, İş Dünyası Buluşmasına katıldı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye iç [...]

1 gün önce...

Çelik: Vali Yaman'a sahip çıkmak Mardinlilerin görevidir!

Kanaat Önderi İşadamı Süleyman Çelik, bir hentbol [...]

14 saat önce...

Demirkaya: Halk Kütüphanesi inşasına bu yıl başlanacak

AK Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya, Kız [...]

13 saat önce...

Tripleks Lojman, Anaokuluna çevrildi

İl Milli Eğitim Müdürü Şeyhmus Sümer'in talimatıyl [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN