Köylülerden Belediyeye Hal Tepkisi

Köylülerden Belediyeye Hal Tepkisi
01 Şubat 2013 Cuma Saat 23:39 0

Bir zamanlar komşu köylerin bütün süt ürünlerinin toplandığı cumhuriyet Çarşısına (Sokul-Bakar) köy servislerinin girişlerinin yasaklanması ile mağdur olan köylüler ürünlerini satmak için belediyeden kendilerine bir hal yapılmasını istiyor.

DiyarbakırKapı Mahallesinde bulunan İl Özel İdaresine ait Süt ürünleri Hallerinin dönemin Valisi Hasan Duruer tarafından alel acele yıktırıldığını hatırlatan köylüler, ürünlerini satacak Pazar bulamadıkları için artık Mardin yerine Kızıltepeye gittiklerini gitmek zorunda kaldıklarını söylediler. Bölgedeki süt ürünlerinin ciddi bir istihdam oluşturduğunu belirten köylüler, bölgeye özgü olan peynir çeşitlerinin yok olmak tehlikesiyle yüz yüze olduğunu belirterek, duruma tepki gösterdiler.
Eskiden Mardin ve çevre ilçelerin süt ürünlerinin toplandığı Sokulbakar, Türkiye'nin farklı illerine süt ürünleri pazarlanıyordu. Büyük marketlerin sayısındaki artışla birlikte Sokulbakara köy servislerinin girişinin yasaklanması ve mevcut Köy Halinin kapatılması ile köylüler bir süre süt ürünlerini kontrolsüz bir şekilde sağlıksız yerlerde satmaya başladılar.
Süt ürünleri sektörünün zamanında ciddi bir istihdamın olduğuna dikkat çeken köylüler, çok sayıda insanın ekmek kapısı olan bu alanda artık iş yapamaz hale geldiklerini ifade etti. Ortaköyden gelen Mehmet Bağış ismindeki köylü, ürünlerini satacak bir hal olmayınca insanların marketlere yöneldiğini belirterek, Öncesinde köylü olarak şehre geldiğimizde direkt ürünümüzü götüreceğimiz yer belliydi. Halin kapanması ve Sokulbakara girişlerimizin yasaklanması ile şehirli ile bağımızı kopardılar. Onun için belediyeden biz köylüler için yeni bir halin yapılmasını istiyoruz. Bugün yoğurdun kilosu marketten 2,5-3 TLye satılıyor ama marketçi bize bunun yarı fiyatını bile vermiyor.dedi.
'Bölgeye has peynir çeşitleri kaybolmakla yüz yüze'
Eskiden şehir dışından yüklü miktarda sipariş aldıklarını ifade eden bir köylü şu anda bu sayının bir kaç tenekeyi geçmediğini belirtti. Bölgeye has peynir çeşitlerinin toplandığı Sokulbakarın başlı başına bir kültürü temsil ettiğine vurgu yapan Zinnar Köylülerinden Halit Direkçi ise bunun sorumlu olarak belediyeyi gösterdi.
Sokulbakarda köy ürünlerinin rağbet ettiği dönemlerde ağırlıklı olarak Karacadağ yöresinde üretilen Erimiş peynir ile Mazıdağı ilçesinin kırsalında üretilen Salamura peynir türü rağbet görüyordu.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Büyükşehir'de 3 Daire başkanı daha görevden alındı

Mardin Büyükşehir Belediyesinin 3 daire başkanı da [...]

9 saat önce...

Susuz kalan köylülerin hayvanları telef olmak üzere

Mardin’de hayvancılıkla uğraşan bir vatandaş, Dicl [...]

1 gün önce...

DEDAŞ'tan Açıklama: Borcunu ödeyenlere elektrik vereceğiz

Mardin’de tarımsal sulama abonelerinin birikmiş 1. [...]

12 saat önce...

Büyükşehir Belediyesinin Borç Miktarı Açıklandı

Mardin Büyükşehir Belediyesinin Borç Batağında old [...]

8 saat önce...

Yine Çin yine yeni bir salgın!

Koronavirüsün ilk ortaya çıktığı Çin'de şimdi de ' [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN