Kronik Hastalıkların İzlemi ve Yönetimi Eğitimi Yapıldı

Kronik Hastalıkların İzlemi ve Yönetimi Eğitimi Yapıldı
21 Mart 2016 Pazartesi Saat 19:58 0

Mardin Halk Sağlığı Müdürlüğünce Mardin Artuklu Üniversitesi salonunda “Kronik hastalıkların (Bulaşıcı olmayan hastalıkların) birinci basamakta izlemi ve yönetimi” konusunda eğitim programı düzenlendi. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Sibel Sakarya’nın sunumunu yaptığı eğitim programı ilgi ile takip edildi.

Prof. Dr. Sibel Sakarya, sağlık için bazı temel ön koşulların var olduğunu bunların da barış, barınma, eğitim, gelir, tutarlı bir ekosistem, sürdürülebilir kaynaklar, sosyal adalet ve eşitlik ile sağlanabileceğini ifade etti. 2008 yılında 57 milyon ölümün gerçekleştiğini, bunun da % 63’nün dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklar nedeni ile olduğunu ve hastalıkların kalp damar hastalıkları, diyabet, kanser, kronik solunum yolu hastalıkları olduğunu ve kronik hastalıklara bağlı ölümlerin de yaklaşık %80’inin düşük-orta gelirli ülkelerde meydana geldiğine dikkat çekti. Bu konuda yapılacak olan çalışma hedeflerini şöyle sıraladı:
 “Bulaşıcı olmayan hastalıkların gelişimine neden olan risk faktörlerini azaltarak bu hastalıkların görülme sıklığını ve bu hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin azaltılması” hedefi
 BOH yönetiminde en çok birinci basamak adres gösterilmektedir.
 Aile hekimlerinin önemi vurgulanmaktadır.
Aile hekimlerinin bulaşıcı olmayan hastalıkların yönetiminde çok önemli bir rol üstlendiklerini ve bu nedenle bulaşıcı olmayan hastalıkların yönetimi ile ilgili eğitim gereksinimlerinin karşılanması, uzmanlık dernekleri ile işbirliklerinin sağlanması gerekir dedi. Prof. Dr. Sakarya Aile hekimlerinin kronik hastalıkların izlemi için yeterli eğitimi almadıklarını, birinci basamakta belli bir izlem programı olmadığını ve kronik hastalığı olan kişilere düzenli izlem için randevu vermediklerini belirtti. Son olarak aile hekimlerine seslenen Prof. Dr. Sakarya “…adres göstermemiz lazım. Bunu yapmalısın diyoruz vatandaşa …işte yürüsün, diyet yapsın, ama adres göstermemiz lazım, ...bir vatandaş, dedi ki yasaklıyorsunuz adres göstermiyorsunuz; ben bununla yaşamaktan memnun değilim.“ diyerek vatandaşları hastalıkları konusunda yönlendirmenin önemine dikkat çekti.
Eğitim programına Mardin ilinde görev yapan aile hekimleri ve çalışanları katıldı. Programın sonunda sunumu yapan Prof. Dr. Sibel Sakarya’ya Halk Sağlığı Müdürü Uz. Dr. Saffet Yavuz tarafından plaket verildi.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

SAĞLIK HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Vatandaşları ‘Memur’ yapma vaadiyle dolandıran zanlı yakalandı

Midyat'ta onlarca kişiyi "Bekçi, Korucu, Devlet me [...]

1 gün önce...

Bilge Nesil olmanın yolu okumaktan geçiyor

Eğitim Bir-Sen Mardin İl Başkanlığı öncülüğünde, G [...]

1 gün önce...

Kurucular Kurulu listesi ortaya çıktı

AK Parti'den istifa eden Ahmet Davutoğlu'nun kurac [...]

14 saat önce...

Üniversite, Kamu-İş Temsilcileri ile bir araya geldi

Mardin Artuklu Üniversitesi yönetiminin “Şehre Dok [...]

13 saat önce...

Cumhuriyet Meydanı’na ilk beton döküldü

Mardin Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin yürüte [...]

8 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN