Kürt Sorunu ve Özeleştiri

Akıllı insanların, öngörüleri yüksek, bakışları derin olur. Bugün görülmeyen ama yarın sere serpe gelişecek olayları öngörüsüyle sezerler. Buna basiret, buna feraset denir. Hangi sözün ve tepkinin hangi olayları tetikleyebileceğini veya besleyeceğini de anlar. Dün söylenen sözün yarın hangi sonuçlara yol açabileceğini de hesaba katar.

***

‘Terörle mücadele’ de etkin rol almış ve bir zamanlar askeri, siyasi ya da emniyet kurumunda tepede görev almış bir kısım zevatla yapılan ropörtajlarda nerede yanlış yaptık sorusuna  cevap aranmıştı. Medyada uzun röportajlar yayınlandı. Koca generallar bile Kürt meselesinde yanlışların ‘sistematik olarak devlet ve devlet kurumlarınca işlendiğini’ itiraf etmek için sıra sıra dizildiler.

Bugünlerde de okkalı laflar edenler çıktı medyada. Kürt meselesi ile ilgili itiraflar ve günah çıkarmalar… ‘Amerikayı yeni keşfediyormuş’ gibi  havalanmalar. Bir de kendileri ve çevrelerinin işlediği günahları herkese teşmil etme çabaları.  Hani birisi Peygambere gelir ve ‘Ya Resulalaah! İnsanların hepsini helak içinde görüyorum demesi üzerine; Peygamber efendimizin Asıl helakta olan sensin, herkesi öyle görüyorsun’ buyruğunda olduğu gibi.

Kardeşlik ruhu nasıl zedelendi? Birileri göğsünü gere gere şanlı Türk tarihi, Türk coğrafyası, Türk devlet adamı, Türk siyaseti, Türk uygarlığı, Türk Kültürü… vurgularını öne çıkararak bu topraklarda övünedursun, birileri de anadilinin Kürtçe olduğu gerçeği karşısında tedirginlik içinde yutkunsun…

Öğrenci evlerinde beş vakit namaz cemaatle kılınması zorunlu olsun ama annesiyle de olsa Kürtçe konuşulması yasaklansın, psikolojik eza edilsin…

Kürtçe konuşmalar tahrim ve tekrih edilsin; ama Türkçe tebcil ve takdis edilsin… Bir de bunlara manevi-dini bir şal örtülerek meşruiyet verilsin…  Müslümanlığın ve takvanın şanındandır bilinsin!

Dün öyle yetişen veya böyle yetiştirenlerin faturasını ödüyoruz hep beraber.

Kemalist devlet, Atatürk Milliyetçiliğini değiştirilemez Anayasa ilkesi yaptı. Tehcir ve Tenkiller uyguladı. Umum Müfettişlikleri oluşturdu. Milliyetçilik ile Kürtleri, Laikçilik ve Çağdaşlık ile de mütedeyyinleri ezdi… Hepsi doğru ve daha fazlası da var.

Ama devlet düzeni, rejim, Anayasa vesaireyi suçlarken kendi yapıp ettiklerimizi; refleks ve bakış açımızı, okumalar ve dışlamalarımızı da gözden kaçırmayalım.

Kürtlerin dışlanmasına ve Kürtçenin tu-kaka görülmesine medrese, öğrenci evleri, yurt ve okullarındaki yaklaşımlarıyla katkısı olanların bugün arz-ı endam etmeleri düşündürücüdür.

Düşündürücüdür; çünkü vatan, millet, bayrak, devlet gibi sözcükleri Allah’ın emriymiş gibi diline pelesenk edenlerin oluşturduğu kamuoyu, bugün değişimin önünde duranların proveke edebileceği potansiyeli oluşturuyor.

Her şehit cenazesinde, terör saldırısında bu slogan ve kavramlar üzerinden provakasyonlar yapıldığı gibi, Demokratik Açılım, demokratikleşme, değişim ve yenileşmede de bunlar karşımıza çıkmaktadır.

Dini-milli hissiyatla fi zamanında oluşturulan, devşirilen ve yaygınlaştırılan ırkçı, milliyetçi,dışlayıcı ve çatışmacı yapının yerine birleştirici, kaynaştırıcı, kapsayıcı kardeşlik ve adalet dilini ikame etmek hepimizin görevidir. Ama dün buna teşne olanların vebal ve sorumluluğu ise şüphesiz kat be kattır.

***

Komünizmle Mücadele’ adı altında milliyetçi ve manipülatif derneklerin kurulması, bunlara üye olunması ve yapılan propagandaların etkisiyle solculara saldıran imanlı gençlerin yetişmesinde birileri rol aldı. Karlı çıkanlar ise Halaskaran-ı Vatan olan zinde güçler.

Vahim etkileri hala tamamen silinememiş 28 Şubat MGK toplantısında kabullenilemez kararlara imza atıldı. ‘Topyekün Savaş’ şeklinde milletin değerleriyle kavga eden azgın güruh, başta siyaset kurumu olmak üzere her tarafı baskı altına aldı. O gün birilerinin cevabı; ‘Bunlar umeradır; ictihad etmişlerdir. İsabetsiz de olsa yine de bir sevap alırlar’ şeklinde oldu. Genel Kurmay ve Kuvvet komutanlarıyla beraber asker-sivil güçlerin, dönemin seçilmiş ve meşru hükümetine yönelik baskıları karşısında  Başbakan Necmettin Erbakan ‘demokrasiye sahip çıkalım’ turlarına çıktı. Siyasi Partilerin ve Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileriyle konuşulduğu dönemde birileri medyaya kısa açıklamalarda bulundu: ‘Hükümet istifa etmelidir.’

Ordunun boğazına kadar battığı suçların (faili meçhuller, ilişki kesmeler, köy boşaltmalar, suç odaklarıyla ilişkiler vs.) ayyuka çıktığı dönemler yaşandı. Birilerinin değerlendirmesi çok net oldu; ‘Peygamber Ocağı Ordumuz gözbebeğimizdir; yıpratılmamalıdır.’

Tek suçları inancı gereği başını örtmek olan kızların Üniversite kapısından rencide edilerek kapı dışarı edilmelerine karşı ‘el ele zinciri’ oluşturuldu. Sultanahmet Meydanında son elli yılın en büyük mitingi yapıldı. Büyük dram yaşanıyor ve McCarthy Amerika’dan Türkiye’ye gelerek kıyım yapıyordu adeta. Yine birileri sıcak gündeme dair beyanat vermekten kaçınmıyordu; ‘Marjinal guruplardan uzak durulmalıdır.’

Türkiye’de demokrasinin düzeyi, özgürlükler ve kürt meselesi hala sorun olarak ortada duruyorsa, birilerinin bu basiret ve feraset özürlü öngörüsüzlüğünün etkisi yok mudur?

***

İnsanlığın kadim soruları vardır. Bu gün de bu sorular cevap bekliyor. İmkan mı, değer mi ölçütümüz olmalıdır? Güç mü, hakikat mı esas alınmalıdır? Verili olan mı, elde edilen mi kıymete haizdir? Sonuç odaklı başarı mı, istikamet odaklı yol mudur önemli olan?

***

Dün ülkenin genel sorunları karşısında birileri kendi özel alanını tahkim etme çabasındaydı. Bugün o birileri değişen şartlara uygun yeni şeyler söylemekte.Akıllı insan bugün söylediklerinin ve yaptıklarının yarın için ne anlam oluşturduğunun hesabını yapabilendir. Gününü kurtarmak ve çalıyı dolamak değil.

Nezir Güneş

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Derneği Kurucu BaşkanıMardin DHA İl TemsilcisiMardin Life Dergisi ve Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni,

YORUMLAR

 • Yapılan yorumların seyrine bakıldığında ben mi yanlış anlıyorum acaba? Yazar çok nazik ve ustaca 'birileri'nin tutarsız, öngörüsüz ve vebale ortak tarafını saygılı bir üslupla yazmış. Ama ne hikmetse tartışma başka alanlarda yoğunlaşıyor.

  Hiçbir şey insan hayatından daha değerli değildir. İnsanlar, yaradılıştan ötürü getirmiş oldukları temel özelliklerinden dolayı kınanamaz, ayıplanamaz ve aşağılanamaz.Her kim aksini yapıyosa elbirliği ile karşısına topyekün mücedele edilmelidir.Ancak bu mücadeleyi yaparken insan hayatından daha değerli bir varlığın olmadığının bilincinde olmak zorunluluğu vardır. Bu, gözardı edilirse ne kadar haklı olursan ol sonuçlar hep aleyhinde işleyecektir.Çünkü yaşama hakkı tanımadığın insan, gün gelir sana yaşama hakkı tanımaz. Bu çerçevede bir özeleştiri her zaman faydalı olacaktır.

  Oz elestiri yapmak, asil bir davranis. Ama gelin gorunki, oz elestiri yapan yazar, yarin secim olsa hukumeti yere goge sigmaz. Anladigim kadariyla yazar hukumeti ovmus, ama az biraz cemeaati elestirmis. Oz elestiri adi altinda yazdigina gore, yazar cemaatci. Sorunu cozmek istiyenlerden kasti, kesinlikle her sarta, kosulda gaz sikilan, tutuklanan, hakaret edilen; dinsiz ilan edilen, hor gorulen BDP'liler degil! Neden mi? Daha once yazdigi yazilari ele veriyor yazarida, ondan.
  Bu arada kurtce, kurtler soz konusu olunca dindan imandan bahseden zatlara, soyleyecegim su: kendinizi yormayin. Dilimizi, irkimizi yok hukmunde gorenlerle kardeslik yapmamiz cok zor ve hatta imkansiz...

  NERDE KALMIŞTIK.
  9-Kimsenin dolduruşuna gelemiyecek kadar olgunlukta ve bilinçteyim.Salıverılmeyi ancak ortalıkta saldırı komutu ile hareket eden ve Türkiye tarihi boyunca bunu yapanlar bana maledebilir.
  10-Yazdığım veya yaptığım yorum da ırkçılık yaptıysam insanım diyenlerden özür dilemeyide bilirim.Ancak bu manaya gelecek ifadelerden uzak kaldım.Yazımda şunu belirttim.Herşey konuşulur tepki çekmez ancak Kürtler söz konusu olunca dolunay a çıkıp uluyanlar oluyor.Halbu ki madem herkes bu ülkenin birer ferdi ise herkesin sorunu konuşulmalıdır. Benim görüşüm budur.Katılırsınız veya katılmaz sınız ama saygısızlık yapmayın.
  11-Ateş düştüğü yeri yakar bizler acı çektik. kimsenin acı çekmesini istemediğim gibi insanların hergün öldürülmesinide kendime yediremiyorum.Alnı secdeye giden bütün insanlar kardeştir.Kimsenin kimseden üstünlüğü yoktur.Herkes eşit olmalıdır.Başkalarını başka ideolojiye mensup olmakla itham eden yargılayan kişilerin veya cemaatların ne kadarı gerçek ilaha tapmaktadır. Benden olmayanın yaşamasına müsaade edilmediğini insanım diyenler bilmektedir.

  12-Sevgili dostum bana benim sınırlarımın dışındaki diyarlardan haber verme .Senin evinin önü temiz olmadan başka yerleri örnek göstermen gerçekten gülünç .Gerekli bilgiler tarihimizde mevcut öğrenmek ve okumak gerekir. Anlayacağın bizlerin anlaşabilmesi için daha çok zaman geçecek EFENDİMİZİN buyurduğu gibi senin dinin sana benim dinimde bana .

  1-Hakaret etmek cahile yakışır
  2-Senin kullandığın lakap malum şahıslarındır.Bu yüzden seni üzmüşsem kusura bakma.Kullanmış olduğun sahibi olan kişi bu millete acı çektiren kişidir, katleden bir kişidir.
  3-Yazının kendisi yaşanılan sorunlara dairdir.Yani bu toplumun çözmesi gereken bir sorundur.
  4-Yazmış olduğun yazı ise yazardan ziyade kürtlere yönelik bir yorumdur.
  5-Bu ülkenin bundan başka sorunları da vardır.Ama toplum bu sorunun çözülmesini isterken bunu kulak ardı etmek yanlıştır.sertlik olmadan fikirini dile getiren insanlara saygı gösterelim.
  6-Herşeyden önce biz Türkiyede yaşarken bu çoğrafyanın dışında olup bitenler milletimin yaşadığı sorunlardan fazla değildir.İnsanımız nerde olursa olsun acıyı haketmiyor.
  7-Kürtler bu ülkede çeşitli kesimlerin zulmüne uğradı demek bence ırkçılık değildir.Bunu söylerken ırkçılık yapıyorsun demek ırkçılıktır.
  8-Asıl ım yedek değilim .Bunu söylerken de ne söylediğni bilmen lazım Benim ailem den 9 kişi bu davada devletin çeşitli birimlerinde çalışıp kendini feda etmişlerdir.Benim yaptığım insanlıktır. daha fazla canlar gitmesin mücadelesidir ,fikridir.
  9-TEKRARDAN İYİ OKU İYİ ANLA VE İYİ YORUMLA insanlara yeter demekle ırkçılık yapmıyorum diyemezsin.
  ....

  Eline,kalbine ve kalemine sağlık...Güzel bir yazı ve güzel tespitler...

  Alnı secde gören bütün ehli kıble kardeşimdir.
  Bu elde bir.
  Hayret ve üzüntü içindeyim. Papa ile el sıkışmak için yüzlerce ve yüksekçe aracılar araya sokulur ve ulaşılır ama yanı başındaki kardeş(ler) in için selamı çok görür birileri. Üstelik haftada en az iki defa kırmızı kaplı Risaleden ders yapanlara.
  Cemaat! (doğrusu bu tabiri bir kesim için sadece kullanmak da sorunludur) 10- 15 yıl önce bölgeyi keşfetti. Oysa bölgede islami damar ve oluşumlar daha önce de kesintisiz hep vardı. Sanki birileri kaç yıldır geldi diye islami birlik ve kardeşlik konuşulur oldu iması bile nankörlük ve vefasızlıktır. Hocaefendi mensuplarına söylesin de 'Ahlak' sahibi olsalar ve vefa, kadirşinaslık, gerçek kardeşlik kavramlarını es geçmeseler...

  "asıl" mısın "yedek" misin bilmem. Fakat bölücülük yapmak kimseye fayda sağlamaz ben bunu bilir bunu söylerim. Geçmişimize baktığımızda Türkiye'de herkes ezildi. Bunu unutma. Senin Orta Asyada ve Kafkaslardaki insanların dil sorunlarından da haberin yoktur her halde. Seni kim dolduruşa getirip ortalığa salıyorsa yanlış yapıyor. Hepimizin geçmişten gelen yaramız var. Ben şunu söylüyorum: Yaramızı kaşıyarak değil sararak tedavi edelim.

  drej belli ki bir yerlerden etiketlisin belli ki bir özenti adamısın. ırkçılık
  nedir saniyorum onuda bilmiyorsun çünkü Kürtçe söz konusu olunca neden salya akıyor ağızlarınızdan anlamış değilim.Biraz kızgın olabilirsin ama gerçeği bilmeden konuşmak yazmak doğru olmiyor.senin dünyadan haberin yok. çok mu kızdın söyleyeyim Kürtçe 90 lı yıllarda serbest oldu öğrende ona göre konuş

  Bazı fırsatçılara hemen gün doğmuş ve ırkçı ve bölücü söylemleri sallamışlar hemen.
  Geçmişteki yasakları yaşayanlar bilirler. Sadece bir grup için değil; topyekün yasaklar vardı.
  Örneğin Kuran'ın yasaklanması sadece Kürtler için değildir. Örneğin Türkçenin uydurma bir şekilde konuşulmaya zorlanması geçmiş kuşak ile gelecek kuşağı birbirinden iletişimsiz kılarken Kürtçeyle ilgili bir yasaklama değildi.
  Başörtüsü Türklere serbestti de sadece Kürtlere mi yasaktı?
  İsteyen istediği yerde Kürtçe konuşmaktadır. Bu dün de böyleydi bu gün de...
  Resmi dairelerde elbette Türkçeden başka dil konuşulması iletişim kazalarına yol açacağı unutulmamalıdır.
  Yani demem o ki; herkes birilerini suçlayarak bölücülük yapmasın. Birlik ve beraberlik içinde yaşamak daha güzel.

  Sonradan mardinli kardeş! Bu kadar canhıraş bir şekilde cemaat reklamı yapmanıza gerek yok. Elbetteki cemaatin yaptıkları ortadadır ve en nihayetinde bir çok özverili hizmetleri takdire şayandır. Yalnız Nezir beyin yazısının başlığındaki özeleştiri kavramını pek içşelleştirememişsiniz anlaşılan. Nedense biz müslümanlar kendi mensubu olduğumuz cemaatlerimizin eleştirilmesine pek tahammül etmeyerek bir nevi ve farkında olmadan cemaat milliyetçiliği yapıyoruz. Şimdi açık yüreklilikle cevap verin sayın sonradan mardinli bey, cemaatin bölgede yaptığını iddia etiiğiniz çalışmalar kürt-türk kardeşliğinin islam ekseninde yeniden tesisine mi yöneliktir; yoksa cemaatin maslahatına yönelik ve "tek türkiye" vari düşüncelerin bölgede yerleşmesine mi matuftur. Demem o ki, cemaat mevcut kemalist rejimin bekası için mi ordadır yoksa İslamın hadimi olmak ve aziz dinimiz İslam ile şeref bulmuş kürt ve türkleri İSLAM KARDEŞLİĞİ ekseninde birleştimek için mi ordadır? Hocaefendi ilim ehli saygın bir insandır, ama bu onun tüm fikirlerinde istikamet üzere olacağı anlamına gelmez, en nihayetinde o da beşerdir ve hata yapabilir. Şahıslar ve cemaatler araç değil amaç haline gelirse o vakit bu dava daim ve kaim olur. Mesele kürt sorunu ise şunu kabul etmek gerekirki cemaat bu konuda iyi bir sınav verememiştir. Bölgedeki kendinden olmayan ve güçlü tabanları olan diğer İslami grupları ergenekonculukla itham etmek ve kürt sorununa hala ve ısrarla devletçi pencereden bakmak çözümsüzlüğün devamı demektir. Maalesef bölgemizde ciddi bir ayrışma yaşanmaktadır ve ne hazindirki tüm enformasyon gücüne rağmen cemaat bu ayrışma karşısında güçlü, sahih ve sağlam argümanlar içeren bir dil kullanamaktadır. Hayır hizmetleri ile gönüller kazanılır elbet;çünkü insan iyiliğin kölesidir demiş atalarımız ama kanayan bir yara ve yana bir ateş karşısında takdir edersiniz ki farklı tedbirler almak lazım. Aslında söylenecek çok şey var ama, birbirimizin hakkına daha fazla girmeden ÖZELEŞTİRİLERİMİ burada sona erdiriyorum.

  o biri veya birileri dediğiniz insan(lar) bugün herkes lafla peynir gemisi yürütmeye çalışırken çözüm adına en somut adımları atanlardır.
  on beş yirmi senedir okullarıyla dersaneleriyle okuma salonlarıyla kurbanlarıyla ayni yardımlarıyla bizzat bedenleriyle ruhlarıyla bölgedeler.
  pkk-bdp-kck çizgisi elde keleş-molotof-taş kürt halklarına (!!!) hizmet ederken, asker-polis faili meçhullerle köy boşaltmalarla yakmalarla devletlerine (!!!) hizmet ederken o insanlar bölgedeydiler.
  bugün pkk köy yollarına mayın döşerken onlar yine aynı yollarda kardeşlik adına köy köy dolaşıyorlar.
  tutturmuşsunuz cemaat evinde kürtçe yasaktı diye bir laf. o olayların olduğu zamanlarda ülkedeki hangi köşede kürtçe rahat konuşuluyordu ki. cemaat evinde genel algıdan etkilenen bazı üniversite öğrencisi genç insanlar "kürtçe konuşma" deyip YANLIŞ YAPARAK diğer arkadaşına çıkıştıysa bu bütün cemaate nasıl genellenebilir? (Genç onu söylüyor ama bak aynı evde çok rahat kalmış. Aynı sofrada yemek yemiş. Neler neler paylaşmış...) Bugün bütün Türkiye'de algılar nasıl değişiyorsa oralarda da değişiyor.
  Fethullah Hoca gayet samimi bir şekilde Bediüzzaman'a dair en az altmış yıl önceki bir düşüncesini anlatıyor. Ama sonra Bediüzzaman'ın köpeği bile olamam da diyor. Onu niye yazmıyor BDPli dostlar. Bediüzzaman'ın filmini yaptılar bak. Onun kitaplarını okumaktan defalarca hapis yattılar birçoğu. Bunları niye söylemiyorsunuz Kürt halkına.
  Cemaat deyince iki lafları var. Bir evlerde Kürtçe yasaktı, iki Hoca Bediüzzamana ne dedi? Başka laf yok! Çevirip çevirip bunu söylüyorlar...
  Cemaat bölgede ne tehditler alıyor? Cemaatçi deyip küçümsediğinizi sandığınız insanlar ne baskılara katlanıyor burada? Kaçırılanlar, yakılan yurtlar, tehdit edilen insanlar, neler neler... Ama bölgeyi bırakıp hiçbiri kaçmıyor. Askeri, polisi, öğretmeni memuru hatta bu bölgeden olanı bile buralardan gitmek için gün sayarken onlar inadına bölgeyi sahipleniyorlar.
  Cemaatin yıllardır bölge insanı için yaptıklarını yazmayıp da son Kürtçe çıkışını fırsatçılık gibi yazmak ne kadar doğru sayın yazar?
  Fethullah hoca üç hafta önceki sohbetinde ne olursa olsun bölgede gitmedik yer bırakmayın köy köy dolaşın. Bir kurban kesiyorsanız iki tane kesin, iki ise üç deyip sadece Türkiyeden değil Avrupadan bile cemaate gönül veren CEMAATÇİLERİ (!!!) bölgeye yönlendirdi. Bunları da yaz.
  Sen yazsan ne olur yazmasan ne olur... ALLAH yazıyor ya!

  nivisa de gelek rast u xwes bu
  spas ji bu nivisa tere ...

  Kürt sorunu Nezir kardeşinde ifade ettiği gibi can alıcı, can yakıcı kadim bir sorun. bu sorunda özeleştiriyi en fazla yapması gerekenler, aslında bu sorunun müsebbibi olmamalarına rağmen islami kesimdir.Çünkü bu sorunun yegane çözümü İSLAM dadır. bu ülkede kemalist ideolojinin en fazla baskıya ve gadre uğrattığı kesim müslümanlar olmuştur. kürtler ise bu süreçte maalesef katmerli zulme uğramışlardır(hem müslüman hem de kürt). Ancak ne hazin bir tablodurki yıllardır bizlere deli gömleği gibi giydirilmeye çalışılan "ulusçuluk" fitnesi bin yıldır bu topraklarda sözde değil özde ve sahici bir şekilde kardeşçe yaşamış iki ırkı karşı karşıya getirmiştir. ultra faşist türk ulusalcılarının düştüğü hatalara bugün kürt ulusalcıları düşmektedirler. Ancak beni asıl ilgilendiren Nezir kardeşinde atıfta bulunduğu islami kesimin kanaat önderlerinin hala milliyetçi, mukaddesatçı ve devletçi refleklerden kurtulmadan bu olaylara yaklaşmaları olmuştur. tabi bu durum zihinlerde daha vahim sorunlara yol açmakta ve kürt-türk ayrımını daha da derinleştirmektedir. Çözüm: -bazılarına ütopik ve sloganik gelse de hakikat budur - vahyin driltici ışığından beslenmiş, adalet ve özgürlük temelli ve " inançta kardeş insanlıkta eş " dusturu üzerine kaim bir İSLAM KARDEŞLİĞİ projesidir. Bizler, yani müslümanlar bu topraklarda yaşanan bin yıllık kardeşlik gerçeğini yüzyıllık yalana yedirmemeliyiz. Allah Kanaat önderlerimize feraset, basiret versin.

  Türklüğü veya kürtlüğüyle övünüp bunu dini değerlerin önüne geçiren herkes ırkçılık belasına bulaşmış demektir. Yarım hoca dinden yarım doktor candan edermiş. Maalsesef bizim en büyük sorunlarımızdan biri din adına hareket eden cahil kimselerin insiyatif almalarıdır. Bir meşrebe körükörüne bağlılığın verdiği taasup ile hareket etmenin de Türk doğmanın övülmeye değer dini bir gereklilikmiş gibi hareket etmenin de birlik beraberliğimize zarar verdiğinin farkındamıyız? Şu asla ununtulmamalıdır. Bütün müslümanlar kardeştir ve her alanda eşit haklara sahip olmalıdırlar.

  Sayın Mardin Life temsilcileri özgür bir basın yaratma düşüncesini boş verin boş düşünce ve yorumları yazmayı yayınlamayıda bırakırsanız sevinirim.Herkes bu ülkede düşüncesini söyleyebilir ama kürtler düşüncelerini meramını tam anlamıyla anlatamaz Bazı kıt düşünce ve zekalı insanlara Bursa spor Beşiktaş maçı olaylarını hatırlatmakta yarar var Polise barbarca saldırdılar yaraladılar zarar verdiler sonuç hepsi serbest ya burda tekrarlansaydı...Şimdi bu ülkenın önemli meselesi olan Kürt Meselesine gelelim Bu sarmaşık gibi büyüyen ve birbirine dolanan gün gittikçe içinden çıkılmaz bir hal alan bu sorunu hal etmek için ne zaman olumlu bir görüş ortaya atılırsa dağarçığı az olan bazı şahıslar sloganik söylemlerini tekrarlarlar.Halbu ki bu papağanların bırakın bu ülkeye sadakatlari yararlarıda yoktur.Ülke hepimizin bu ülke için atalarımız Malazgirten şimdiye kadar bedel ödemişlerse bunun karşılığı saygın insan olmanın bütün gerekliklerine yerine getirmeleri egemenlerin görevidir.Ülke tv de Yayınlanan Kürt belgeselinde yapılan zulumu görünce Kürtlerin istemine fasa fiso diyen zihniyetleri kınımak düşüyor bize .Kardeşlik gelişmeli bu hepimizin arzusu.Kan durmalı Bu insanım diyenlerin ortak temmenisidir.Lakin başımızı iki elimizin arasına alarak olur bacaklarımızın arasına alarak değil.Sorunlara karşı üç maymunu oynayarak sorunlar hal edilmez.Terörün arkasındaki devletler kimlerdir diyen zat a söylemek isterim Türkiye Devletinin kiminle ilişkisi yok Hangi devletlerle karşılıklı ekonomik ve siyasi antlaşmaları yoktur.Devletin birimlerinden daha fazla mı akılısınız kullandığınız dil ve takındığız tavır yüzünden bu milleti tahrik etmekten vazgeçiniz lütfen Dünya değiştikçe öngörülerinizde değişirse iyi olur Kardeşlik gelecekse karşılıklı saygı ve kabullenmeyle olur Nezir Beyin yazısı güzel keşke bu gibi yazılar Mardin Life de çok olursa.Sadece Kızıltepe ilçesinde nataşa gibi tek bir sorun yok her yerde sorun var tıpkı insanlığımızda olduğu gibi...SAYGILAR VE SELAMLAR

  mehmet bey bu ülke sizin mülkünüzmüki ya sev ya terket diyorsun öyle. kalkıp bizi sıgaya çekiyorsun birde, müge anlı havasında haddinizi bilin der gibi. burası benim memleketim ve ben burda yaşamak istiyorum. sadece gerçek bir demokraside yaşamak istediğimi söylüyorum. insanlar özgürce dillerini her yerde konuşsunlar, özgürce istedikleri dilde eğitim görsünler, okulda, devlet dairesinde isteyen özgürce başını örtsün, bu ülkede sadece türk halkının olmadığı, diğer halklarında bu ülkenin asli unsuru olduğu unutulmasın, 301nci madde veya atatürkü koruma kanunu gibi totaliter yasalar olmasın istiyorum. birde şu dinden bahsedip milliyetçilik yapanlar yokmu, asıl beni sinir hastası yapanlar onlar. hem dindar olacaksınız hemde peygamberimizin cahiliyye adeti diyerek yasakladığı kavmiyetçilik siyasetini baştacı edeceksiniz. bu nasıl anlayıştır 40 senedir hala çözemedim...

  beyler burası Türkiye... doğusuyla batısıylaTürk yurdu.. her dönemde her ülkede geçici arızalar olmuştur. bu gün ülkenin başına bela olan bölücü terör örgütünün arkasında hangi devletlerin olduğuna bakın. aklımızı başımıza alalım, ırak, suriye mısır, libya vb. ülkelere bakın. bırakında huzurlu bir hayat yaşayalım, yok şu sorunu yok bu sorunu, hikaye bunlar. Allah bu bu ülkede ayyıldız al bayrağın altında huzulu bir şekilde yaşamayı nasip etsin. bu ülke hiç tahmin edemedğiniz kadar hür ve güzel. iki dil isteyen zatlar buyrun gidin o ülkelere. Allah insana müslüman doğup müslüman bir ülkede yaşamayı nasip etsin. gerisi boş... ha bu arada Kızıltepe ilçemize nataşalar hayırlı olsun... bir o kalmıştı oda geldi......

  Kalemine ve yüreğine sağlık nezir bey.. birkaç noktada yanlış anlamaya neden olacak sözcükler olsada aslında sizin "şimdiye kadarı için kral çıplak, gelecek için aynısı olmamalı" endişesiyle yazdığınız yazınızdaki uyarıları iyi niyetli uyarılar olarakta anlaşılması mümkün..
  Şimdiye kadar süregelen hataların ne gibi sonuçları beraberinde getirdiği bilinmektedir. Bölge halkı bunun müsebbiplerini Allah'a havale etti ki mazlumun ahı kimseye kalmaz.
  Önemli olan bundan sonraki süreçte bu soruna kalıcı ve samimi çözüm bulma arayışında olanların kardeşlik hamurunu iyi yoğurmaları ve sonucunda sımsıcak, buram buram kokan bir ekmek yapmayı ve bunu asırlarca idame ettirmeyi becermeleri lazım.
  Bu taraftan suyu fazla katarsanız cıvıtırsınız, diğer taraftan unu fazla atarsanız çatlamalara sebebiyet verirsiniz.
  Tadı ve tuzuda iyice ayarlanmalıdır.
  Kor ateşte pişimeye kalkarsanız yakarsınız. güneşte bırakırsanız kurtlandırırsınız.
  tabiki bir yüzyıl size kaybettirilen kardeşliği muhafaza etmek içinde iyi bir inanç çatısı oluşturmalısınız.

  adem çeçen sanırım yaşı küçük yoksa bu ülkede geçmişte sırf kürtçe konuştu diye hapislere atılan nice insanlar olduğunu bilir öyle ezbere konuşmazdı.
  ikinci iddiası da tamamen bilmeden ortaya atılmış. her ülkenin bir resmi dili olur diyor. bakın size birkaç örnek vereyim:
  finlandiya: 2 resmi dil (fince ve isveççe)
  kanada: 2 (ing. ve fr.)
  lüksemburg: 2 (fr. ve alm.)
  isviçre: 2 (fr. ve alm.)
  bunlar geri kalmış kabile ülkeleleri dememen için batı ülkelerinden örnek verdim.

  keşke biraz araştırıp öyle yazsaydın be adem...

  Yazarın di rpoblemini dile getimrmesi, onun Sırrı sakık üzerinden değrelndirilmesini gerketirmez. Sırrı nın oğlu da Kürtlerin haklarının meşruiyetinin ortadan kaldırmaz.

  Adem Çeçen kardeşim inanıyorum ki bilgisizliğinden yazmış; yoksa ard niyetlilikten değil. Devlet Kürtçe'yi her alanda yasaklaması kuşku götürmez; lakin bazı dini bütün çevrelerin (özellikle Hocarfrndi gurubunun) yakın zamana kadar Kürtçe ve Kürt kelimesine bakışınının örneğini Cemal Uşaktan dinle. Adam Risale-i Nur'dan ders yapıyor, yazarı kürt; ama kazara biri kürtçe konuştu mu günah işlemiş muamelesi görüyor. Bunun yüzlerce örneğini ben canlı olarak tanığıyım. Devlete gelince; Uygulamalar bazan sert bazan yumuşak olmuştur ama Kürtçe her zaman yasaklı ve düşman görülmüştür. Ta ki 2009 Demokratik açılım dönemine kadar. Allah Tayyip Erdoğandan razı olsun ki devleti resmen olmasa da fiilen dönüştürdü.

  Yazı güzel. Yalnız hatalısınız sayın Mardin life yazıya uygun yorumları yayınlamamalısınız.Adam kalkmış Kürtçe yasağı yok diyor.Bu zamanda böyle insanlara merhaba

  Yazı süper olmuş.... ancak bu ülkede türkçeden başka bir dille konuştu diye ceza alan kimse yoktur. bu ülkede bilerek etnik sorun var diyen adam haindir. nankördür. her ülkenin tek bir resmi dili olur. ve ve ve ... bakın sırrı sakıkıın oğluna elinde süs köpeği ile dolaşıyor, birde dağda ölen kişilere bakın..... yeter artık uyanın,......

  Irklar üzerinden dil geliştirmek.Irklar üzerinden ilişki kurmak.Hayatın her alanını etnitiseye göre kurgulamak.işte temel sorun.işte faşizm.işte ırkçılık.

  'Biri'lerinin cemaziyelevvelini bize hatırlattığı ve hafızamızı yenilediği için Nezir Güneşe teşekkürler...

  Nezir Güneş açık ve dobra yazmış. Bu gibi yazılar bugünümüzü anlamak için çok önemlidir.

Yorum Ekle