Kürtçe'ye Milletvekilleri yerine aday adayından destek geldi

Kürtçe'ye Milletvekilleri yerine aday adayından destek geldi
05 Mart 2011 Cumartesi Saat 01:57 2

AK Parti Mardin Milletvekili aday adayı Ömer Keskin, Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü açılmasının hükümetin demokratikleşme konusundaki samimiyetinin önemli bir göstergesi olduğunu belirtti.

Ömer Keskin yaptığı açıklamada; YÖK Yürütme Kurulu’nun Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümünün Lisans düzeyinde Mardin Artuklu Üniversitesinde kurulmasını kararlaştırmasını demokratikleşme ve özgürlükler yolunda atılmış önemli bir adım olarak gördüğünü ifade etti.

Yıllardır yasaklarla anılan üniversitelerin asli fonksiyonlarına dönmeye başladığını ve her düşüncenin özgür bir şekilde dile getirildiği bilim yuvası haline geldiğini kaydeden Keskin, bu atmosferin ülkede kaosun yerine huzur ve kardeşlik havası estireceğini ifade etti. 
Yasaklarla bir yere varılamayacağının herkesçe anlaşıldığını kaydeden Keskin, “2002 yılından beri Hükümetimiz demokratik hakların tesisi yolu ile bölgemizde normalleşmeyi sağlamıştır. Hatırlanacağı üzere Hükümetimizin ilk yaptığı işlerden birisi daha önce bölgede 30 yıla yakın devam eden Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasına son vermek olmuştur. 2003 yılının başında DGM'ler kaldırıldı. Bu açıdan bölgemiz hızla normalleşiyor. Herkesin bu sürece katkıda bulunması gerekiyor. Anlamsız bahanelerle halkımızın susadığı huzur ortamını sabote etmek isteyenleri ise tarih asla affetmeyecektir."dedi.  

Özellikle bölgemizde gözaltında işkence ve kötü muamelenin AK Parti iktidarıyla tarihe karıştığını vurgulayan Keskin, bunun ötesinde 24 Saat yayın yapan Kürtçe devlet kanalı TRT Şeş TV kanalının kurulduğunu, ayrıca özel yayın yapan radyo ve televizyonların da yayın hayatına başladığını ifade etti.

Ömer Keskin açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“AK Parti’nin özgürlükçü yönetimi sayesinde üniversitemizde Kürtçe yüksek lisans eğitimi de başlamıştır. Bugün de üniversitelerimizde Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümleri açılıyor. Ayrıca, Siyasi Partiler Kanunu’nda önemli değişiklikler yapılarak siyasetçilerin Kürtçe ile propaganda yaptıkları için yargılanmalarının önü kesildi. Bunların hepsi özgürlüklerin genişletilmesi yolunda atılan adımlardır. Son olarak Mardin Artuklu Üniversitesi’nde Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü açılması da bu açıdan değerlendirilmelidir.”

Keskin son olarak, eğer samimilerse her fırsatta AK Parti’nin niyetini test etmeye çalışanlardan bu reformları desteklemelerini ve demokrasiye sözde değil, özde sahip çıkmalarını beklediğini sözlerine ekledi.YORUMLAR :::

 1. taybet
  06 Mart 2011 Pazar Saat 15:11 CEVAPLA
  mardin zaten kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bir şehir. normal bir durum.
  araplar ve süryaniler azınlıkta bu şehirde.
  önemli olan hepbirlikte ayrımsız, sen kürt sen türk sen arap sen süryani demeden yaşamak.bu şekilde olmayanlara da gereken dersi vermektir.
 2. yok
  05 Mart 2011 Cumartesi Saat 11:04 CEVAPLA
  sizin amacınız ne ya mardini kürtleştirmeyin

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Psikolojik danışmandan korona virüsle ilgili ezber bozan açıklama

Mardin’in Artuklu ilçesinde yaşam koçluğu ve psiko [...]

1 gün önce...

Bölünmez Çankırı, Kadınların Sevincine Ortak Oldu

Dünyaca ünlü şef Ebru Baybara Demir tarafından, Ma [...]

21 saat önce...

Milletvekillerinden, Rektör Özcoşar’a Ziyaret

Ak Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı [...]

3 saat önce...

Kızıltepe yolları yenileniyor

Mardin'in Kızıltepe İlçe Belediyesi alt ve üst yap [...]

1 gün önce...

'İyilik Timi' ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşmaya devam ediyor

Mardin'in Artuklu ilçesinde, kendilerine İyilik Ti [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar