Kürtlerin adı Tarih Kitaplarından silindi iddiası

Kürtlerin adı Tarih Kitaplarından silindi iddiası
30 Eylül 2020 Çarşamba Saat 19:52 1

Yeni eğitim öğretim yılında 9. sınıflar tarih dersinde Kürtlerle ilgili bölümlerin kitaptan çıkarılması tepkilere neden oldu.

Kemalist sistemin “Kürt yoktur” anlayışının ne gibi acılara neden olduğu hepimizin malumu.

Son 20 yılda -ciddi eksiklikler olsa da- yaşanan güzel gelişmelerin geleceğimiz adına umut verdiğini kimse inkar edemez.

Ne var ki son birkaç yıldır adeta geriye doğru bir dönüşün ipuçları yaşanıyor.

9.sınıf tarih ders kitabına yapılan müdahale bu geriye dönüşün aslında somut ifadesi.

"El_Belazuri'nin Fütuhu'l Buldan” adlı eserinde verdiği farklı milletlerin İslamlaşma sürecindeki Gerçek Tarihi Bilgiler ve Araştırma Kitabının Görseli, 2020 Yılı Tarih 9. sınıf sayfa 183'teki ders kitabından çıkarıldı.

2019 Baskısında “İslamiyet’in Araplar dışında Türklerin Acemlerin Berberilerin ve Kürtlerin arasında benimsenmesinden bahsederken bu yılki yeni 2020 baskısında Kürtler yok sayıldı.

9.sınıf Tarih kitabının 2019 yılındaki baskısında “İslamiyet Araplar ve Türkler dışında Acemler, Berberiler ve Kürtler tarafından da benimsendi” denilirken 2020 baskısında “İslamiyet Araplar ve Türkler dışında Acemler ve Berberiler tarafından da benimsendi” denilerek cümleden sadece Kürtler kelimesi atıldı.

2019 baskısında Kürtlerin Müslümanlaşması (3 kısa paragraf) bilgisi Belazuri’den alıntı yapılarak anlatıldığı halde 2020 baskısında Kürtlerin Müslümanlaşması basite alınarak “Acemler ve Berberiler gibi İslamiyet’i kabul eden topluluklardan biri de bölgede yaşayan Kürt aşiretleridir” denildi.

2019 yılında sahabe Caban El Kürdi’den bahsedilirken ve Kürtlerin Müslümanlaşma sürecinin Hz. Muhammed(sav) döneminde başladığı aktarılırken 2020 yılındaki 9. Sınıf tarih kitabında bu bilgiler neden yok edildi?2019 yılında Kürtlerin Müslümanlaşmasından bahsederken ilmi veriler kullanılırken (El Belazuri’yi kaynak gösterme) 2020 yılında meseleyi aşiretler düzeyinde ele almak hangi mantığın ürünüdür?

2019 yılında Cezire Bölgesinin (yani Kürtlerin) Müslümanlaşmasının ufak çatışmalar hariç barış yolu ile olduğu gerçeği anlatılırken, 2020 yılında bu bilgi neden kitaptan çıkarıldı. Bölgeyi bilenler PKKlilerin “Kürtler kılıç zoru ile Müslüman oldu” propagandasında bulunduğunu iyi bilir. Kürtlerin “Barış yolu ile Müslüman olduğu” cümleciği kimi rahatsız etti?

2019 yılında “Kürtler Araplardan sonra Müslümanlığı kabul etmiş ilk topluluktur” denilirken 2020 yılında sanki Kürt yokmuş gibi bir tavır içinde olmanın nedeni nedir?

Hatırlanacağı üzere geçen yıl MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, 9. sınıflarda okutulan tarih kitabında Kürtler için 'Araplardan sonra Müslüman olan ilk topluluklardan' ifadelerine itiraz etmiş ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a mektup yazmış ve rahatsızlığını iletmişti.

2020 yılındaki Tarih kitabında Kürt ifadelerinin çıkarılmasının bu mektubun etkisi ile olduğu düşünülüyor.KAYNAK: Mustafa Karakaş/Doğruhaber


YORUMLAR :::

  1. A.d
    01 Ekim 2020 Perşembe Saat 12:25 CEVAPLA
    Yüz yıllık asimilasyon planının bir parçası...

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Milletvekili Demirkaya'dan Mevlit kandil mesajı

AK Parti Mardin Milletvekili, İnsan Haklarını İnce [...]

1 gün önce...

Dolardan yeni rekor geldi: 8,23 ile tüm zamanların en yüksek seviyesinde

Yükselişini sürdüren dolar güne rekorla başladı. [...]

1 gün önce...

Kredi ve burs başvuruları başladı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, [...]

1 gün önce...

Mardin’de hırsızlık zanlıları yakalandı

Artuklu ve Kızıltepe ilçelerinde yaşanan 2 ayrı hı [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş’tan ‘29 Ekim’ Kutlama Mesajı

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, ‘29 Ekim Cumhuriyet [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN