Lastikçilerin yoğun kış lastiği mesaisi

Kış Lastiğinin önemi nedir? Lastikçilerin yoğun kış lastiği mesaisi
05 Aralık 2019 Perşembe Saat 08:43 0

İçişleri Bakanlığının 81 il valiliğine gönderdiği kış aylarında alınacak olan tedbirlerle ilgili genelge kapsamında 1 Aralık 2019 tarihi itibariyle kış lastiği kullanma zorunluluğu başladı. Trafik ekipleri de denetimlere başladı. 1 Aralık 2019 - 1 Nisan 2010 tarihleri arasındaki kış lastiği kullanma zorunluluğu dolayısıyla Konaç Otomotivde yoğunluk başladı. Geçen Cuma gününden itibaren sanayinin yolunu tutan sürücüler yeni haftayla birlikte idari para cezası yememek için sanayinin yolunu tuttu.

KIŞ LASTİĞİ ZORUNLULUĞU 1 ARALIK'TA BAŞLADI.

Kış lastiği: 7 ºC’nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türüdür. Resmî Gazetede kış lastiği zorunluluğuna yönelik verilen bilgilere göre, Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin kış lastiği olması zorunludur.

Bu konuda 1972 yılından beri lastik ve otomotiv sektöründe Mardinlilere hizmet veren Konaç Otomotiv Genel Müdürü Ahmet Konaç ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Kış Lastiğinin önemi nedir?

Mal ve can güvenliği kapsamında yapılan araştırma geliştirme çalışmaları sonucunda elde edilen verilere göre kış lastiğinin önemi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bilim insanları tam 70 yıl boyunca bu lastikleri üretmek için çalıştırlar. Bu lastikler tam yol performansı, ilave çekiş gücü, güçlü yol tutuşu ve kısa fren mesafesi açısından üstün yetenekli lastiklerdir. Elbette aracın ve içindeki canlıların güvenliği, araca sadece kış lastiğinin takılmasıyla sağlanmıyor. Lastiğin tasarımı, sürücünün alışkanlıkları, iklim ve yol koşulları ile periyodik lastik bakımı gibi faktörlerin bir arada değerlendirilmesi gerekmektedir. 

Son olarak şunu da belirtmekte yarar var: kış aylarında gerçekleşen kazaların çoğu, kış lastiklerinin sağlıklı olmaması ya da takılmamış olmasından kaynaklanıyor.

Her yıl yeni kış lastiği almak gerekiyor mu?

Elbette hayır. Her lastiğin ömrü markasına, kalitesine ve yaptığı km sayısına göre değişiklik gösterir. Ortalama 5 yıllık ömrü olan bu lastiklerin her yıl uzmanlar tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu lastik yaz aylarında kullanılmadığı için saklanmaktadır ama çoğu zaman, bu lastikler uygun olmayan koşullarda saklandığı için zarar görmüş olabiliyorlar. Bu yüzden mutlaka ama mutlaka bir uzman tarafından kontrol edildikten sonra tekrar takılması gerekmektedir.

Peki, kış lastiği alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Elbette öncelikle markasına bakılır. Uzak Doğu ülkelerinde üretilen ucuz lastiklerin, son yıllarda oldukça ilgi gördüğüne şahit oluyoruz. Sağlamlığı, güvenilirliği test edilmemiş olan, garanti edilmeyen lastiklerin alınmasını kesinlikle önermiyoruz. Markanın önemi yanında üretim tarihi de lastiğin kalitesini belirleyen önemli bir faktördür. Üretim tarihinin kontrol edilmesi için mutlaka lastiğin DOT numarasına bakılmasını öneriyoruz.

Bu iki faktörün yanında desen de önemli bir faktördür. Bu da yine bir uzman tarafından değerlendirildikten sonra desene karar verilmelidir. Kış Lastiklerinde genellikle "Yönlü" diye ifade ettiğimiz desenler kullanılır. Bu lastiklerin deseni "V" gibidir ve ok desenleri aşağı bakar. Yönlü kış lastiklerinde dişler çok belirgindir. Bu lastikler deseni sayesinde yağmurlu, çamurlu hava yol koşullarında mükemmel su tahliyesi yaparlar ve yola yapışırlar. Fakat normal lastiklere oranla daha gürültülü çalışırlar.

Elbette can güvenliği söz konusu olduğunda lastiğin gürültülü olması pek bir önem taşımıyor.

Kış lastiği yerine yaz lastiği kullansam ne olur?

Bu sorunun cevabı, kış aylarında gerçekleşen kazaların nedenlerinde saklıdır. Ya da insan üzerinden örnek verelim. Kışın kısa kol tişört, şort ve sandaletle dolaşabilir miyiz? Tam tersi de yaz ayları için geçerli. Doğadaki her şey iklim koşullarına adapte olmaya çalışır. Arabalar da mevcut havanın koşullarına uygun bir donanıma sahip olmalılar. Bu donanımların belki de en önemlisi lastiklerdir. Desen diye adlandırdığımız oluklar (yiv) bu anlamda belirleyicidir. Yivlerin derinliği, yüzey genişliği, lastiğin şişkinlik oranı, üretim sırasındaki malzemelerin karışım oranı, lastiğin ağırlığı ve çok daha fazlası hesaplanarak üretimi gerçekleştiriliyor. Söz konusu detaylar hesaplamalar da temelde yol tutuşu konusuna odaklanılıyor. Ancak yol tutuşu elde edilirken yakıt tüketimini arttırmamak, performansı düşürmemek, aracın motor ömründen çalmamak gibi önemli konular da göz önüne alınıyor. Tüm bunları göz önüne aldığımızda, "kış aylarında kış, yaz aylarında yaz lastikleri kullanmamız hayati önemdedir.

Mardin’de kış lastiği bilinci nasıl, halk duyarlı mıdır?

İpek Yolu sayesinde Mardin, oldukça işlek bir güzergahta bulunuyor. Şehrimizden geçen araç sayısının çokluğu, lastikler konusunda hem bir ticaret alanı yaratmış hem de lastik konusunda uzmanlaşmış insanların yetişmesini sağlamıştır. Çok çetin bir kış mevsimine sahip olmadığı halde Mardin insanının kış lastiği konusundaki duyarlılığı takdir edilecek seviyededir. Can ve mal güvenliği konusunda oldukça bilinçli bir topluma sahibiz. Konaç Otomotiv olarak 1972 yılından beri lastik ve otomotiv sektöründeki hareketleri gözlemliyoruz. Edindiğimiz tecrübe ve ulaştığımız müşteri kitlesi sayesinde Mardin'in bu alana dair yaklaşımının, bilincinin üst düzeyde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Son olarak lastiklerle ilgili ya da kış lastiği ile ilgili eklemek istediğiniz bir şey var mıdır?

Mardin'in Kasım- Nisan ayları arasındaki sıcaklık ortalamasına baktığımızda 6.98 ºC görünüyor. Kış lastiklerinin 7 ºC hava şartlarına göre üretildiğini dikkate aldığımızda bu aylarda mutlaka ama mutlaka kış lastiklerinin kullanılması gerekiyor. "Mal canın yongasıdır." Malımız için de canımız için de kış lastikleri konusunu dikkate almalı ve kesinlikle ertelememeliyiz.

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık'ta başlayacak ve 1 Nisan 2020'ye kadar devam edecek. Kurala uymayan araç sahiplerine uygulanan 715 liralık ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yüzde 23,73'lük yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2019 itibarıyla 885 liraya çıkarıldı.

Söz konusu zorunluluk dolayısıyla yapılacak kış lastiği değişimi, binek araçlar için lastik ebatlarına göre 50-60 lira karşılığında yapılıyor. Lastik değişimi yapılan yerlerde bulunan "lastik otelleri"ni tercih eden araç sahiplerinin 1 Nisan 2019'a kadar ödeyecekleri ücret ise 100 lira ile 110 lira arasında değişiyor.

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor.

Söz konusu uygulamayla, kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağdur olması önlenmeye çalışılıyor.

Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor.

Araç lastiklerinin raf ömrü uygun saklama koşullarında 10 yıl iken, kullanımdaki araç lastiklerinin ömrü ise 3-5 yıl arasında değişiyor.

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI HANGİ ARAÇLARDA MECBURİ?

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu olan kış lastiği uygulaması, 1 Aralık-1 Nisan tarih aralığında uygulanacak.

Hususi araçlarda zorunlu olmayan kış lastiğinin, can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kullanılması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılıyor.

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor.

Söz konusu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor.

Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor.

KIŞ LASTİĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Kış aylarında kazaların en büyük nedeni olan karlı ve buzlu zemin nedeniyle aracınız için tercih ettiğiniz lastik türünün de önemi artmaktadır. TÜİK`e ait verilere göre her yıl 17 bin trafik kazasının gerçekleştiği ülkemizde trafik kazalarının +7 derecenin altındaki hava koşullarında karlı ve buzlu zeminde meydana gelmesi kış lastiğini kullanımının yol ve can güvenliği açısından büyük önem taşıdığını gösteriyor.

Kış lastikleri, fren mesafeleri ve yol tutuş performanslarında yaz lastiklerinden farklı özelliklere sahip oldukları için kış aylarında en iyi performansı göstermektedirler. Kış lastikleri yapısal özelliğiyle 7 derecenin altındaki soğuk hava şartlarında sertleşmeyerek, tutunma özelliklerini sürdürür ve güvenli ulaşım sağlar. Sahip olduğu yüksek silika miktarıyla ıslak zeminde yol tutuşunu artırır. Karlı yüzeylerde yaz lastiklerine göre çekiş gücünü ve yol kavramayı %25 artırır. Hava sıcaklığının +7 derecenin altında olduğu yağmurlu bir havada 80 km/s hıza sahip bir otomobil durabilmek için yaz lastiğiyle 40 metreye ihtiyaç duyarken, kış lastiği takılı araç 34 metre mesafede durabilir. 6 metrelik fark tehlikeli bir durumda büyük önem taşımaktadır.

KIŞ LASTİĞİ NEDİR?

Yaz lastiklerinin malzemesi 7 °C'ın altındaki sıcaklıklarda sertleştiği için yola tutunması azalır. Kış lastiklerinin özel profillerinin yanısıra, üretildikleri silica esaslı malzeme daha yumuşaktır ve 7 °C'ın altındaki soğuk hava şartlarında kuru asfalt, kar ve buzda tutunmayı artırır.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İŞTE AYRINTILAR İnfaz düzenlemesi komisyondan geçti

İnfaz düzenlemesi TBMM Adalet Komisyonu'ndan geçti [...]

1 gün önce...

Kopan elektrik teline basan çoban, vefat etti

Derik'te, hayvanları otlattığı sırada kopan elektr [...]

1 gün önce...

Coronavirus tedavisi gören Molla Mahmut Kılınç’ın durumu iyiye gidiyor

Mardin’de Coronavirus testi pozitif çıkan ve hasta [...]

19 saat önce...

Karı koca birkaç saat arayla Covid-19’dan vefat ettiler

Kızıltepe ilçesinde, Coronavirus tedavisi gören ka [...]

1 gün önce...

Sosyal yardım paraları evlere tek tek teslim ediliyor

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde ekonomik istikrar ka [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Mehmet Arasan
Mehmet Arasan

Ölüm Üzerine...

1
M.Burhan Hedbi
M.Burhan Hedbi

Toplumsal pişmanlık ...

2
Osman Yıldız
3
Kadir Üründü
4
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Sen Neymişsin Corona

5
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Kaçacak Delik mi Arıyorsunuz?

6
Mustafa Aydın
Mustafa Aydın

Bu Günler de Geçecek

7