LGS Sonuçları açıklandı! Peki DOĞRU tercih nasıl yapılır...

LGS Sonuçları açıklandı! Peki DOĞRU tercih nasıl yapılır...
16 Temmuz 2020 Perşembe Saat 16:42 0

MEB'in 20 Haziran'da yaptığı LGS sonuçları açıklandı. 181 öğrenci tüm soruları yanıtlayarak tam puan aldı. LGS sonuçlarında son dakika gelişmeleri öğrenciler ve en az onlar kadar heyecanlı olan veliler kadar yakından takip ediliyordu. Milli Eğitim Bakanlığınca LGS kapsamında 20 Haziran'da yapılan merkezi sınavın sonuçları 'http://meb.gov.tr' adresinden açıklandı. 2020 LGS sonuçlarını http://meb.gov.tr adresine kendilerinden istenilen bilgileri girerek erişim sağlayan öğrenciler, LGS sonucunu görüntüleyebiliyor. LGS kapsamındaki merkezi sınavda 42 farklı ilden 181 öğrenci tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı. LGS kapsamındaki merkezi sınavda kız öğrenciler, matematik dışındaki tüm alt testlerde erkek öğrencilerden başarılı oldu. Peki, LGS 2020 sonuçları nasıl öğrenilecek? İşte LGS sonucu öğrenme ekranı ve LGS tercih süreciyle ilgili bilgiler...

Liseler için tercih süreci devam ederken Kültür Koleji Rehberlik Servisi yaptığı açıklama ile hem velileri hem de öğrencileri doğru tercih konusunda uyarılarda bulundular.

Lise eğitiminin öğrencinin mesleki kimliğini ararken geleceğine büyük ölçüde yön verdiğine dikkat çeken Kültür Koleji Rehberlik Servisi uzman öğretmenleri, bu dönemin kariyer açısından önemini vurguladı.

LGS sonucu ile oluşan sıralama sonrasında ortaya çıkan seçeneklerin doğrultusunda öğrenci ve velisinin tercih listelerini nasıl oluşturması, hangi kriterlere dikkat etmesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, “Öğrencinin, ailesinin desteği ile cevaplayacağı anahtar sorular “Geleceğimi nasıl tasarlamak istiyorum? Hayattan beklentilerim neler? Kendimi nerede ve hangi koşullarda mutlu hissedebilirim?” şeklinde sıralanabilir. Birey bu cevapları ararken doğduğu andan itibaren bütün gelişimini izleme fırsatı bulmuş ebeveynlere büyük roller düşmektedir. Çocuğu tanımak ne kadar önemli ise ergenliğin “kimlik arayışının” başladığı bu dönemde çocuğun karmaşalarını anlamak da bir o kadar önemlidir” dedi.

Öğrenciler için kritik olan planlama sürecinde yanlarında olacaklarını ifade eden uzmanlar sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mardin'imizde Kültür Koleji Ailesi olarak okullarımızda rehber öğretmenlerimizin iş birliği ve tercih danışmanlığı sistemiyle yanınızdayız. Bu hizmeti almak isteyen öğrencilere öncelikle çeşitli mesleki ilgi envanterleri uygulayarak tanıma çalışmaları gerçekleştirmekte, aileleri ile görüşerek bilgi toplamakta ve sonrasında tercih listesini oluşturmaktayız.”

LGS tercih sisteminin teknik şekil yönüyle iki farklı yerleştirme alternatifi sunduğunu söyleyen uzmanlar:

“Yerel (adrese dayalı) yerleştirme, sınava girmeyen öğrencilerin de yararlanacağı yerleştirme türüdür. Öğrenciler yerel yerleştirme tercihinde adreslerine yakın konumlanan en az 1 en fazla 5 okulu -sınav sonucuyla yerleşmek isteseler dahi- öncelikle tercih etmek zorundadır. Ayrıca bu okullardan en fazla aynı türden 3 tanesini yazabilirler. Örneğin beş tercihini doldurmak isteyen bir öğrenci 3 tane Anadolu Lisesi, 1 Meslek Lisesi, 1 Anadolu İmam Hatip Lisesini tercih olarak yazabilir. Yerleştirme sisteminin ikinci alternatifinde sınav sonucu ile tercih ekranı oluşmakta ve öğrenci yine beş tercih hakkına sahip olmaktadır. Öğrenci, sınav puanı ile okul tercihi yaptığında öncelikli yerleşim bu liste üzerinden şekillenmektedir. Öğrenci bu tercih listesindeki okullardan birine yerleşemediği takdirde yerel yerleştirme devreye girmektedir. Bu listede beş tercihi de aynı türden lise olarak konumlanabilir. LGS sisteminde yer alan sınav, sıralama ölçütüyle tercih sistemini şekillendirmektedir. Öğrencilerin sınavdan aldıkları puanlar değil, sınav sonucunda içinde yer aldıkları yüzdelik dilim lise yerleştirmelerini şekillendirmektedir” dedi.

Velilerin en çok merak ettiği Yüzdelik dilimi de açıklayan uzmanlar sözlerine şöyle devam etti:

“Sınava giren öğrenci sayısının 100’e bölünmesi ile elde edilen değerdir. MEB’in açıklamalarına göre 1 milyon 472 bin 303 öğrenci bu yıl sınava girmiştir. Bu veri, bir yüzdelik dilimde yaklaşık 14 bin 723 öğrencinin yer aldığı anlamına gelir. 2020 verilerine göre bir yüzdelik dilimde yer alan öğrenci sayısı 2019 verilerine göre yüzde 43’lük bir artış göstermiştir. Bilindiği üzere bu durumun temel nedeni sekiz yıl önce 60-66 aylık çocukların birinci sınıfa başlaması uygulamasının başlatılıp sonra kaldırılmasıdır. MEB, tercih sistemine büyük etkisi olan bu duruma sınavla öğrenci alan okulların kontenjanlarını artırarak ve bu nitelikte yeni okullar açarak çözüm üretmiştir. Fakat çözümüm net etkisi, yerleştirmeler sonrasında değerlendirilebilir. Aileler bu kısımda LGS tercih kılavuzuna hâkim olmalı, okullarıyla iş birliği içinde ilerlemeli ve olası durumlar için nakil süreçlerini takip etmelidirler.”YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Büyükşehir'deki yolsuzluk iddialarına tutuklama kararı

Mardin eski Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V [...]

1 gün önce...

Emekli Memur-Sen: Emeklilerin Taleplerini Gündeme Getirdi

Emekli Memur-Sen Mardin İl Başkanı Salih Çalhan, " [...]

1 gün önce...

Elektrik faturalarına yeni bir kalem daha ekleniyor

Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan kararla, bugüne [...]

1 gün önce...

Tarladaki anızı yaktı, komşu tarladaki borular kullanılamaz hale geldi

Mazıdağı ilçesinde, biçtiği arazisinde kalan anızl [...]

1 gün önce...

5000 kişiye iş imkanı!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Bakanlığın [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN