Lidya döneminden kalma sikkeler Mardin'de ele geçirildi

Lidya döneminden kalma sikkeler Mardin'de ele geçirildi
02 Haziran 2020 Salı Saat 16:55 1

Mardin’de uluslararası tarihi eser kaçakçılarının yurt dışına çıkarmak için hazırladıkları ve Lidyalılar döneminde basılan ilk para örneklerinden olduğu değerlendirilen eserlerin de aralarında yer aldığı 79 tarihi eser ele geçirildi.

Mardin’in Midyat ilçesinde bazı kişilerin tarihi eserleri topladıkları ve bunları yurt dışına çıkaracakları bilgisini alan Mardin İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü Kültür ve Tabiat Varlıkları Kaçakçılığı Büro Amirliği ekipleri, kent genelinde çalışma başlattı.

Ekipler daha önce düzenledikleri operasyonda bir zanlıyı gözaltına alıp 79 adet tarihi eser ele geçirdi. Şüphelilerin ifadelerinden yola çıkan ekipler, teknik ve fiziki takip başlattı.

Piyasa değeri yaklaşık 5 milyon lira olan tarihi eserlerin yurt dışına çıkarılacağı bilgisi üzerine kentte operasyon düzenlendi. Operasyonda bir kişinin ev ve işyerinde yapılan aramalarda üzerinde farklı figürler bulunan ve Helenistik, Roma, Bizans ve İslami dönemlerinin nadir eserlerinden olan bir adet tarihte kullanılan ilk para örneklerinden olan Lidya dönemine ait elektron sikke, bir adet rulo şeklinde nadir bulunan Osmanlıca el yazması kitap, 33 adet altın gümüş ve bronz sikke, 10 adet altın, gümüş ve bronz yüzük, 23 adet altın, gümüş ve bronz küpe, 4 metal mühür, 2 adet kolye ucu, iki adet metal bilezik, bir adet topraktan yapılmış pipo, bir adet insan figürlü bronz heykel başı ve bir adet taş ikon olmak üzere toplamda 79 adet tarihi eser ele geçirildi.

Mardin İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada eserlerle ilgili Mardin Müze Müdürlüğünce yapılan incelemede, tüm eserlerin tarihi eser niteliğinde olduğu ve ait olduğu dönemin en nadir eserlerinden olduğu bilgisinin alındığı bildirildi.

Zanlının emniyetteki işlemleri ise devam ediyor.YORUMLAR :::

  1. Hamza kırmızı
    03 Haziran 2020 Çarşamba Saat 00:15 CEVAPLA
    Artık avrupada olduğu gibi define arama işleminin serbest olması gerekmektedir. Mize müdürlüklerinden alınacak belge ile serbest kazı yapma olanağı sağlanırsa bu tür kaçakçılığın önüne geçilebilir.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardian Mall AVM'de sona gelindi

Dekinsan Grup ve Sinanoğlu Group yatırım ortaklığı [...]

1 gün önce...

Otomobil ile hafif ticari araç çarpıştı

Derik ilçesinde, otomobil ile hafif ticari aracın [...]

1 gün önce...

Mardin - Van arası artık üç saat daha yakın!

Mardin, Batman ve Siirt illerinin Van ile ulaşım m [...]

13 saat önce...

Vali Demirtaş, Ömerli'de İncelemelerde Bulundu

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, göreve başladıktan [...]

5 saat önce...

Karayolunda Tuzaklanan Patlayıcı ele geçirildi

Mardin İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin yapmış [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN