Listeler Üzerine! "Al birini Vur Ötekine"

7 Haziran öncesi aday listelerinin de belirlenmesi ile olacak ki seçim atmosferi her gün biraz daha etkisini göstermeye başladı. 

Gerek siyasi partiler tarafından YSK'ye teslim edilen listelere gerekse de İl Seçim Kuruluna teslim edilen bağımsız aday listelerine baktığımızda bu seçimler epey renkli ve heyecanlı  geçeceğe benziyor. 2 aydır aday adayı olmakla aday olmak arasındaki ince çizgide gidip gelen siyasetçilerin tatlı heyecanlarına ve çok değerli anlarına şahit olduk. Her ne kadar delege ve STK temayüllerinde oy kullananların heyecanı dikkate alınmamış olsa da artık seçileceklerin ve seçmenlerin heyecanına tanık olacağız.

Şüphesiz bu seçime heyecan katan önemli sebeplerden biri de HDP'nin seçime parti olarak girme kararından sonra barajı aşıp aşmaması.  HDP'nin parti olarak seçime girmesinin özellikle bizim bölgede toplumsal ve bireysel anlamda olası sonuçları hem heyecanlandırıyor hem de düşündürüyor. Parti olarak girme kararından sonra AK Parti de bölgedeki milletvekili adaylarının durumlarını daha da hassas bir şekilde araştırmak zorunda kaldı. Çünkü barajı aşması durumu ile aşmaması durumunda bölgeden meclise girecek milletvekili sayısında önemli bir artış ve düşüş yaşanacak. Haliyle durum hassas; hem adaylar için hem de HDP ile AK Parti için. Listeleri incelediğimizde bu durumun listelere de yansıdığı görülüyor. Bu hassasiyetten olacak ki HDP ve AK Partinin milletvekili aday listesi birbirinin kopyası olarak duruyor. 

İşin doğrusu bu bölgede AK Parti ve HDP aday profilinden çok parti merkezlerinin yapısal duruşuna ve diğer ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde adayları belirlediği herkesin malumu. Haliyle hem HDP hem de AK Parti tarafından aday olarak hiç kimse bulunmaz Hint kumaşı olarak görülmediği için bugün farklı bir liste önümüze çıktı.

Listeleri değerlendirecek olursak; seçim atmosferine girmeden gerek ziyaretlerimize gelen gerekse de görüşlerimizi alan dostlarımıza her zaman verdiğim bir cevap vardı. "AK Parti bugüne kadar Mardin'de hep sürprizleri yaşattı. Bu seçimde de aynısı olacak."Ki bunu AK Parti'den Mardin için başvurusu bile olmadan liste başına isimleri yazılan Süleyman Çelebi ve Muammer Güler'den birebir yaşayarak biliyordum. Aynı şekilde bu seçim için de Orhan Miroğlu'nun liste başına konulması birçoğu için sürpriz olsa da ben bunu normal olarak karşıladım. 

İKİSİ DE YAZAR, ARAP VE İTHAL

Mardin'in en büyük siyasi aktörleri olan AK Parti ve HDP'nin adaylarına gelecek olursak. AK Parti seçmeni tarafında ithal aday olarak tabir edilen ve yazar kimliği ile ön planda olan Orhan Miroğlu'nun HDP'deki karşılığı da kendisi gibi Mardinle aidiyet bağı olmayan akademisyen kimliğinin yanında yazar kimliği ile ön planda olan Prof.Dr. Mithat Sancar'ı listeye birinci sıradan koyarak gösterdi. Öncelikli olarak Kürt sorununun çözümünde katkı sağlamaları beklenen her iki adayın Mardin'le olan bağları bugüne kadar ilde yapılan panel ve konferanslara katıldıkları gün veya ertesi gün ilden ayrılmaktan öteye geçmedi. Her iki parti de Arap seçmenin oylarına gözlerini dikmiş olacakları ki hem HDP, hem AK Parti'nin liste başlarındaki adayların başka bir ortak özellikleri ise Arap asıllı olmaları. 

AK Parti ve HDP listelerinde ikinci sıraya mevcut bayan milletvekilleri olan Gönül Bekin Şahkulubey ve Gülseren Yıldırım'ı yerleştirerek adeta listenin tek elden hazırlandığı ve bir üst aklın olduğu imajını oluşturdu. Bu durum seçmenler arasında hatta "Al birini vur ötekisine" yorumlarına bile yol açtı. 

AK PARTİNİN VAZGEÇİLMEZİ

 AK Parti, Gönül Bekin Şahkulubey'i listeye alarak kendisi için vazgeçilmez olduğunu gösterdi. AK Parti kurulduğu günden bugüne 3 dönem kuralından dolayı belki de parti tarihinde 4 dönemdir aday listesine girebilen tek aday olan Gönül Bekin Şahkulubey, aslında bu dönemde listeye gireceğinin sinyalini bir süre önce tesettüre girerek göstermişti. Parti kendisinden vazgeçemediğine göre komisyon başkanlığından sonra bir bakanlık görevini de çok görmez artık. Hatırlanacağı gibi Şahkulubey, Emine Ayna ile birlikte Mardin'in ilk bayan milletvekilli olarak Mardin'in siyasi tarihine ismini yazdırmıştı. 

AK Parti 3. sırada Büyükşehir adayı olan Vejdi Kahraman'a yer vererek kendisini bir şekilde onure etti. Kendisi 30 Mart yerel seçimlerde, Mardin'de cumhurbaşkanlığı seçiminde yani Recep Tayyip Erdoğan'dan daha fazla oy almanın mükafatını bu şekilde almış oldu.

HDP de 3. sıraya mevcut milletvekili Erol Dora'yı ikinci kez göstererek Süryani Cemaatine ve Avrupa'ya mesajını verdi. Dora, bölgede Kürt Hareketinin organize ettiği  birçok kitlesel eylemlere katılsa da hep Süryani kimliği ile gündeme gelmişti.

Hem HDP hem AK Parti 4. sıraya Midyatlı olan bürokratlar Abdullah Erin ve Mehmet Emin Aslan'ı göstererek liste benzerliğini bir kez daha göstermiş oldular. Abdullah Erin için partili partisiz herkes sıralamada farklı bir beklenti içindeyken 4. sıraya yerleştirmeleri sürpriz olarak görülse de parti kurmaylarının HDP'nin barajı aşmayacağı öngörüsü ile listeleri hazırladığını göstermesi açısından da bu sıralama önemli.   

HDP'nin dördüncü ismi olan eğitimci Mehmet Ali Aslan da hep farklı haberlere konu olarak gazete manşetlerine yansıyan biri. Bir süre önce kapatılan Mihallemi Derneği Başkanlığını da yapan Aslan, birbirinden ilginç çıkışlarıyla medyada her zaman gündeme gelen bir isim.  Aslan, Midyat ilçesine bağlı Mercimekli Köyü'nde daha önce ölümünün ardından Michael Jackson için gıyabi cenaze namazı kılıp helvasını dağıtarak bu konuda uzun süre gündeme gelmişti.

5. sıraya ise HDP elektrik elektronik mühendisi olan Enise Güneyli'yi yerleştirirken AK Parti ise teşkilatçı kimliği ile öne çıkan Cengiz Demirkaya'ya listede yer verdi.  HDP 6. sırada tasarımcı Nurullah Görhan'a, AK Parti ise turizmci olan Mehmet Emin Deniz'e yer vererek her iki parti de farklı alanlarda olan bu iki ismi listeye aldı.

KÜSKÜNLÜKLERE YOL AÇABİLECEK DURUMLAR

Listeleri gözden geçirdiğimizde her dönem oy deposu gözü ile bakılan Kızıltepe ilçesine barajı aşması durumunda bile HDP seçilebilecek yerden kimseyi göstermezken AK Parti ise HDP'nin barajı aşmaması halinde seçilebilecek listeden 2 isme yer vermiş.  AK Parti, 3 adayını Midyat ilçesinden göstererek partinin oy deposu gözü ile bakılan Midyat'a ağırlık vereyim derken Nusaybin'den, Derik'ten bir isme yer vermemesi dikkat çekiyor. Bu durum önümüzdeki dönemde belki de hem HDP hem AK Parti için parti içinde küskünlüklere yol açabilecek. 

Gerek HDP'de gerekse de AK Parti'de hem ödedikleri bedeller hem de parti içindeki çalışmalarıyla aday olmayı çok daha fazla hak eden kişiler liste dışında kaldı. Bununla birlikte hemen her gün bir listenin hazırlanıp servis edildiği aday adaylığı döneminden sonra kesinleşerek ortaya çıkan bu tablo sanki ne HDP tabanını ne de AK Parti tabanını memnun etmiş değil. 

Bu tabloya bakıldığında normal şartlar altında seçilebilecek yerden listeye  AK Parti'nin Milli Görüş çizgisinden gelen İslami Kimlikleri ile ön plana çıkan taban ile HDP'nin İslamcı Kürt çizgisindeki tabanı temsil eden bir adayın olmaması da dikkat çekiyor.

BAĞIMSIZLARIN DURUMU

Bu tablodan karlı çıkacak gibi duran adaylar da yok değil. Bu sürecte bağımsız milletvekili olmak için başvuran Şakir Nuhoğlu ve HÜDA Par destekli Mahmut Kılınç da partileri tarafından küstürülen seçmenlerin desteğini almak için çalışacaklar. 

Hiç şüphesiz her iki adayın yanında AK Parti'nin 4., ve 5. sıra adaylarının de meclise girmesinin yolu HDP'nin barajı aşıp aşmamasından geçiyor. 

KÜSKÜNLERİN DURUMU

Parti içindeki küskünler meselesine geldiğimizde ise küsenlere partilerinden"tın yani" tarzı açıklamalar yerine farklı bir uygulamaya giderek birebir ikna edilmeli. AK Parti il başkanlığının "Küskünlüklere asla yer yoktur. Olmamalıdır." açıklamasını da yanlış buluyorum. Bu açıklama partinin yerel seçimlerden ders almadığının da bir göstergesi aslında. Partinin Artuklu ilçesinde yaşadığı hezeyanı tekrarlatmamak için " Siyasette artık yokum. Ben evimde oturacağım." diyen aday adaylarına "ne haliniz varsa görün" demek yerine onları ikna sürecine girmesi lazım. Unutulmamadır ki Şakir Nuhoğlu örneğinde olduğu gibi bir parti yetkilisinin kendisini ziyaret etmesi halinde ikna olabilecekken bu yola gidilmemesi kendilerine belediye başkanlığından sonra belki de bir milletvekilliğine daha da bedel olabilir. 


Nezir Güneş

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Derneği Kurucu Başkanı Mardin Life Dergisi ve Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şırnak AA-TRT Muhabiri 2000-2002 Şırnak İHA Muhabiri 2002-2004 Mardin İHA Temsilcisi 2004-2

YORUMLAR

 • Çok merak ediyorum; 13 senedir iktidar milletvekilleri Mardin'e kaç fabrika (devlet eliyle veya özel teşebbüs eliyle) açtılar? Kahvehaneler işsiz dolu, kaç kişiyi işe aldılar? Bakanımız bile vardı ne oldu? Sorun şu parti ve ya bu parti değil... Gerçekte Mardin halkına kim hizmet etti? Kimler sadece el kaldır el indir hareketlerinden halkı usandırdı? Zaten bu milleti temsil edecek hakketen mert kaç insan var bu listelerde (tüm parti listeleri) ?Cebimiz boş, dolduranlar var tabii... Umudumuz yok yarınlardan... Şahsen bu seçimde sandığa gitmeyecem... Allah hayırlısını yapsın.

  atfedilmiştir. Allah bütün AK adayların yar ve yardımcısı olsun...

  Sayın vekilimiz gönül bekin sahkulubey; yeri geldiginde sevkatli bir anne, yeri geldiğinde bir abla ve de her seyden önce mardin i bilen ve seven saygideger bir sahsiyettir...mardin ve mardinliler icin yaptigi bircok iyilik cogu zaman baskalarina atfedilm

  He vallahi ne biçim yazı olmuş :) Şaka bir yana yazar dediğin objektif olmalı,şair değilsin ki duygularını kalemine yansıtasın.Neyse adaylara başarılar .Ben seviyesiz yorum yapmam.

  Bu ne biçim yazı yahu.

  Gönül Hanım gibi değerli bir insana da taş atıyorsunuz ve insafsızca hakaretler ediyorsunuzya Allah sizi ıslah etsin!Böyle düşünenler hemşerim olamaz!yazıklar olsun.

  Vatandaş nickli şahıs;bir tetikçi varsa o da ancak sen olursun.Adaylar konusunda sen ve senin gibi bir insana karşı içinde nefret tohumu eken ve bu nefretini klavye delikanlılığıyla filizlendiren insanların bu ortamda olması tetikçiliğin ta kendisidir.Allah var kendisinden memnunuz ,razıyız Allah da ondan razı olsun.Allah sen ve senin gibilerin kalbinde ektiği nefret tohumun heba olmasını dilerim :)

  Nezir gunes bu yazı sacma sapan olmus ve sitenizde nefret dolu yorumlar yazanların adeta tercumanı olmuş.Sagduyu çağrısı yapacagına bu gergin ortamda okurları kin ve nefrete surukluyorsun.Yazar dedigin birlestirici olur ayrıstırıcı değil.Başlik bile germeye yeterli sebep:al birini vur ötekine!Bu bir eleştiridir,umarım tahammul eder yayınlarsın.Yahu insan hayırlı olsun memlekete der bari!

  Gönül Hanım gibi değerli bir insana da taş atıyorsunuz ve insafsızca hakaretler ediyorsunuzya Allah sizi ıslah etsin!Böyle düşünenler hemşerim olamaz!yazıklar olsun.

  Gönül Hanım'a itiraz edenlere yazıklar olsun diyorum başka da birşey demiyorum.Bu kadar nefret niye?hiç mi Allah korkunuz yok?Ulaşılabilir bir vekil diye mi?Bu dönemde ne zaman Muammer bey e gitsek bizi Gönül Hanım'a postalıyordu barış efendi.Gönül Hanım ise en kolay ulaştığımız vekildir.Benim menfaatim yok asla,ama bir sorun için gittiğimizde kendisi yerinde olunca ulaşırız,genel kurulda vs..olsa bile danışmanları not alır ,bir şekilde geri dönüş yapar.Tek suçu;diğer arkadaşın dediği gibi bayan olması.Zeynep alkışı savunanlar;evet 14 yıldır Kadın kollarında olabilir,tecrübeli de olabilir;fakat bundan Mardin Mv.Adayı gösterilmeli sonucu çıkmamalı.Milletvekili olmak istemek elbette hakkı olabilir;fakat kendi şehrinden olmalı idi yani Siirt'ten.Mardin asla yabancı adaya oy vermez,bu akılcı bir karardır.Hayırlısını dileyip,daha fazla günahlarınızı artırmayınız

  Gönül Bekin Şahkulubey 'in vekil adaylığı üzerine
  Bu yorumu ankada 'dan yazma ihtiyacı hissettim.Bu kadar vekiliniz oldu mardin'den hepsi sadece şu sahıs şuraya atansın diye başbakan'a çıkan vekillerinizdi . Mardin tarihinde ilk defa atama ve kadro dışında çalışan bir vekil verdi meclise buda gönül hanımdır.Stk lar parti merkezini adeta ablukaya almış gönül hanımın adaylığı yalnıştı demek için , sadece yazıktır diyorum . Gönül hanım'ın girişimleri ile yeni hastaneniz bitme aşamasına geldi .Aile ve sosyal toplum destek merkezi için bakan ayşenur islam hanımefendi'den 3 kez görüşme talep edip toplum merkezini ilinize kazandırmış bir bayan vekilinizdir.Meyve verem ağaç taşlanır demek ki....selam ve dua ile

  Sewdalı, sen neyin kafasını yapıyorsun, Arap dediğin insanların önemli bir kısmı da Gönül hanımı istemiyor, senin yaptığına sinekten yağ çıkarmak denir.

  insanın bir dini görevini yerine getirmesini de menfaate bağlıyorsunuzya yazıklar olsun size!Tutturmuşsunuz b,r sembusek diye!AK Parti'ye Makarna ile iktidar oluyorsunuz diyen cehapelilerden farkınız kalmıyor.Sn.Cumhurbaşkanımız diyorduya:madem makarna ile iktidar oluyoruz siz de alın iktidar olun!Ben de size söylüyorum ey gönül hanımı saçma sebeplerle eleştirenler:o halde siz de sembusek yapın,siz de kaburga yapın!tabi bunu yayınlamazsınız!

  Gönül Hanımı sevmiyor olabilirsiniz ama bunu iftira ve nefrete dönüştürürseniz işte bu çok tehlikeli:ahiretinizi kaybedebilirsiniz.Gönül Hanımın tek suçu bayan olması ve garibanın dostu olması.NEZiR BEY sizin gibi bir yazara adaylığı tesettüre bağlamayı yakıştıramadım.Artı unutmayın kendisi hacca gitti ve hac dönüşü görevini yaptı.Başörtüsüne bağlı olsaydı Konya Milletvekili de tekrar aday gösterilirdi.Bu da tezinizi çürütmeye yeter.Adaylığı yöresel yemeklere bağlayanlara da;komiksiniz diyorum.Ya ankara da yöresel ürünlerini arada dağıtan tanıtım yapan vekillere ne diyeceksiniz?onlarda mı aynı?Mardinlife eğer tarafsızsan bu yorumu yayınlarsın!Artı serdal nickli beyefendi ;alkış ı sevebilirsin ama Gönül Hanım a nefrete dönüştürerek değil.İftira etmeyin insanlara.Bu memleket bizim.Bütün partilere hayırlı olsun.Herkes de gönlünden geçen partiye oy versin.Seçim hakkınız var sonuçta.

  Gönül Hanım için buraya gelip tetikçilik yapan tipleri çok gördük. işi gücü iktidardan nemalanıp eline fırsat geçtiğinde ise ihanetlerinden geri durmazlar. İt ürür kervan yürür

  lıstede gonul sahkulubeyın ısmını gorunce akplı olarak akp ye oy vermek ıcımden gelmıyor

  AKP MARDİNDE YAPTIĞI LİSTE GURUP HÜSRAN HEDEF 400 MİLLET VEKİLİ DİYORDA NERDEN İSTEDİĞİNİ SÖYLEMİYOR ESAS PARTİNİN TEMELTAŞLARINDAN SAYILACAK ÇOĞU İSLAM CI ADAYLARI BİLEREK DIŞLADI NEDENİ İSE HDP NİN BARAJI AŞMASI HELAL OLSUN CUMHURBAŞKANIMIZA NERDE KALDI DAVA. ALLAH SONUMUZU HAYRETSİN

  Serdal

  İKBEBET +SEMBUSEK+KABURGAYE X EMİNE =MİLETTİNVEKİLİ

  Duydum ki gönül hanım küsmüş kendisine birinci sıra adayı verilmedi diye.
  Var mı bilgisi olan...

  en ideal parti hdp

  bence ne HDP'nin ne de AKP'nin kadın vekillerinden iş yoktu ama sırf liste dolsun torba dolsun misali yer verdiler.

  şahkulubey sanırım eczacılıktan çok sambusak ve ıkbebetleri lezzetli yapmış ve emine hanım efendiye aşçılık yapmış ki bu şansa sahip olmuş birazda bu yemeklerden aç ve işsiz insanlara sunarsa iki defa hacı olur hemde bakan hacı olur

  gönül kadar başınıza taş düşsün emi?
  Ne istediniz de yerine getirmedi, ne işiniz vardı da hal etmedi, ne

  yazık tek kelimeyle yazıkkkk

  Bu listeye kadın eli değmiş. Gönül kimin adayı üst kurulda tartışılırken, sembusek sevdalısı bir kadının ısrarı onu listeye soktu. AKP ne kadar oy kaybedeceğini bildiği için. Vejdi Kahraman ve Cengiz demirkayayı kayıpları telafi ve Gönül'ün yerini garanti etmek için koydu. Yine Arap lobisi yine Arap lobisi. Seçimi kızıltepe kazanır. Vekaleti Araplar alır. Kapı kapı gezen Zeynep alkış kapı kapı gezen garibanların sesi değilmiydi. Bunlar bir yıl önceden ona encümenlik verip önünü tıkayan gönül ün iyi bir şark kurnazı olduğunu artık tescilledik. Neticede hanım ağanın kontenjanı ve ısrarı . Gönül işi derler buna

  Memoş.

  4 dönemdir istenilmeyen vekıl oldun ama o kadar umursamazsınki.. Sana işlemez.şöyle gülüyorsundur. Tüm mardin istemezse ne yazar ben işimi bilirim böylede tepenize binerim. Haydee cok calışın söz bu son dönemim.

  kalemine sağlık seyda az bile yazmışssın.

  mardinin beyazları kaymak yemeye devam edecekler anlaşılan.

  girdiği 2 seçimide kaybeden vecdi kahramana ödül olarak milletvekilliği verilmiş. cengiz demirkaya daha üst sıraları hak ediyordu.

  Tebrik ederim. Toplum ile iç içe olan aday lazım bize ankarada oturan değil. Vejdi bey hariç hepsi öyle. Oylarımız Mahmut Kılınç beye. Bağımsız halkın içinden .

  nezir az bile yazmışsın

  çok yazık oldu. akpnin adayları yanlış

  Gönül hanım neden son dönemi bekledi peki tesettüre girmek için nasıl açıklayacaksınız peki? tesettür yeni çıkmış bişey değil. belliki bazı şeylerin hesabı yapılmış kimse kimseyi kandrımasın. bu halk cahil değil herkes herşeyi görüyor. Mükemmel bir yazı kaleme almışsınız sayın yazar tebrikler. Aday seçimi yerinde yapılmamış oyumuz Hür aday blok adayı sayın mahmut Kılınça.

  ya bu gönül sizin kahveye fazla uğramıyor bu yüzden fazla sevmiyosunuz her halde...

  HACI SEDAT AŞAR A YAZIK OLDU. BU YALANCI SİYASET İKİ YÜZLÜLÜK VE TORPİL OLDUĞU SÜRECE BİR YERE VARILMAZ. BU LİSTE BENİ TEMSİL EDEMEZ ARKADAŞ.

  Senanik Öner'e ihanet ettiler halk çok tepkili ve halk onun için oylarını yakacak partiye ders vereceği gözüküyor parti çok yanlış yaptı hemde çok bunun altında kalacaklar yazıklar olsun böyle listeye böyle partiye

  bence bu listeyi hazırlayanlar tek listeden hazırlanmış. HDP'nin de AKP'nin de listesini aynı kişi hazırlamış

  bu memleketi hdp'de akp'de el birliği ile geri götürme de kararlı gibi duruyor. nerde iş yapacak aday, ne de müslüman aday nerde kürt aday nerde helal lokma peşinde koşturan adam, olanlar da son sıralarda. eyvak ki ne eyvah

  AK PARTİ SÜTTEN AĞZI YANDI AMA GENE DERS ALMADI.

  SANA KATILMAMAK ELDE DEĞİL

  Gonul Hanim'in tekrar listeye girmesini sadece tesetture girmesi ile acikliyorsaniz, en basta kendinizle celisiyorsunuz demektir. Listede 4 defadir yer almasini peki nasil aciklayacaksiniz? Tesetture girmeden once defalarca listeye girmesini yani. Ben size soyleyeyim o guc ve cikar pesinde olanlarin degil garibanlarin vekili oldugu icin. Mesele sadece tesettur olsa onunla birlikte ayni anda tesetture giren tum bayan vekillerin tekrar aday olmasi gerekirdi. Sizin yaptiginiz sadece etik olarak sorunlu degil ayni zamanda Allah rizasi icin yapilan tesettur eylemiyle ilgili yanlis bir niyeti okumasidir. Gonul Hanim'i sevmiyor olabilir, tekrar listede gormeye tahammul etmemis olabilirsiniz ama bu size bunu bu sekilde ve hem de bir gazete yazisinda dile getirmenize hak vermez. Bilirsiniz dusmaniniz bile olsa bir insana adalet ve hak ile muhamele gostermek bir musluman ve gazeteci vazgecilmez bir siar olmalidir.

Yorum Ekle