Los Angeles’ta Mardin Rüzgari

Los Angeles’ta Mardin Rüzgari
10 Ekim 2011 Pazartesi Saat 12:34 1

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya Eyaleti’nin Los Angeles şehrinde Türkiye'nin dışında yapılmış en büyük ve kapsamlı Türk festivali olma özelliği taşıyan "3. Anadolu Kültür ve Yemek Festivali"ne Mardin damgasını vurdu.

Festivalin en çok ilgi gören stantları arasında bulunan Mardin’i dünyaca ünlü ressam İsmet Yedikardeş’in yanında, bakır, gümüş, altın ve taş ustaları, Mardin müzik ekibi temsil etti.

Yaklaşık 50 dönümlük bir arazide kurulan Türk festivalinin ilk gününün ziyaretçileri çoğunlukla öğrencilerdi. Festivali, ilk gününde, Los Angeles ve çevresindeki okullardan gelen 6 bin civarında öğrenci ziyaret etti. Selçuklu, Osmanlı, Hitit, Bizans, Roma gibi medeniyetleri simgeleyen maket kapılardan geçerek festival alanına giren ziyaretçiler, her bir kapının önünde o medeniyetin kıyafetini giyen mankenlerle fotoğraflar çektirdi. Devam eden günlerde de festival alanı, ziyaretçi akınına uğradı.

Festival alanında da İstanbul, Konya, Mardin, Van, Antalya, Isparta ve Burdur şehirlerini simgeleyen alanlarda, her bir şehre ait önemli yapıların üç boyutlu dev maketleri yer aldı. 50’ye yakın sanatçı ve yazarın katıldığı, 5 büyük ve 4 küçük standın kurulduğu festivalde, en büyük standın Mardin`e ayrılması oldukça dikkat çekti.

Vali Yardımcısı Selim Palamut`un başkanlığında; bakır, gümüş, altın ve taş ustaları, Mardin müzik ekibi, İl Kültür ve Turizm Müdürü ve  Valilik Proje Ofisi Koordinatörü’nden oluşan 12 kişilik ekiple festivale katılan Mardin ekibi oldukça yoğun bir hazırlık doneminin ardından, festivalde ilimizi temsil ettiler. 4 gün süren festival süresince gümüş, bakır ve taş ustaları, Mardin’in yerel özelliklerini taşıyan el sanatlarını dünyaya tanıtma imkanı buldular. Özellikle reyhani ekibinin konserleri Amerika`da yaşayan birçok milletten oluşan katılımcıları coşturdu. Hatta müziğin ritmine kendilerini kaptıran bazı katılımcıların, hareketli ezgilerle davul eşliğinde dans ettikleri gözlendi. Yapılan yöresel yemeklerimizden tadan özellikle Amerikalı vatandaşlar, çiğköfteyi oldukça beğendiklerini ifade ettiler.

Türkiye'nin her bir yanının farklı güzelliklerinin sergilendiği festival alanının Mardin bölümünde Mardin taşevlerinin üç boyutlu maketleri ziyaretçilerin akınına uğradı.

Açılış toplantısında ilimiz adına plaketi alan Vali Yardımcısı Selim Palamut, “Festival, ülkemizin ve yerelde ilimizin tanıtımı açısından çok etkili ve başarılı. Sevgi, kardeşlik ve barış gibi duygular, yoğun bir şekilde hissediliyor. Burada ilimizin tarihi, turistik ve sanatsal değerlerini dünyaya tanıtma imkanı bulacağız. İlimiz açısından oldukça gurur verici bir durum” dedi.

LOS ANGELES BAŞKONSOLOSU VE AMERİKAN KONGRESİ ÜYELERİNE PLAKET

Festivalin açılışında, Vali Yardımcısı Selim Palamut, Los Angeles Baskonsolosu Aydın Topçu`ya ilimiz adına plaket takdim etti. Plaketten dolayı memnuniyetini belirten Topçu, “Mardin’in bilinmeyen güzelliklerini burada bizlere ve dünya halklarına gösterdiğiniz için teşekkür ederiz” dedi. Vali Yardımcısı Palamut, ardından Amerikan Kongresi üyeleri Laureh Sanchez ve Linda T.Sanchez`e, Mardin`in özel motiflerini taşıyan plaketi verdi.  Festivali çok anlamlı bulduğunu belirten Sanchez, “Bu festival bizleri birbirimize daha çok yakınlaştırdı. Sizleri ve ilinizi burada görmekten dolayı cok memnunuz. Bir hafta içerisinde bizler de Türkiye’ye geleceğiz. İleride ilinizi ziyaret etmek istiyoruz.” dediler.

Kedisine plaket takdim edilen Kaliforniya eyalet meclis üyesi Chris Norby ise, “Sizleri burada görmekten dolayı cok memnun olduk. Buralara daha sık gelmenizi istiyoruz. Bu plaket ve festival bizleri sizlere,  sizleri de bizlere tanıtma fırsatı oldu. Çok teşekkür ederiz” dedi. Sacremento Egitim Programlari Yöneticisi Dr.Ting.L.Sun`a da Vali Yardımcısı Selim Palamut tarafından plaket takdim edildi.

EN ÇOK İLGİYİ MARDİN GÖRDÜ

Onbinlerce kişinin ziyaret ettiği festivalde en çok ilgiyi Mardin gördu. Özellikle ilimizin  elsanatları ustaları ve reyhani müzik şölenine ilgi duyan vatandaslar, Mardin stant alanına adeta akın ettiler. Amerikan Kongre Üyesi Laureh Sanchez ve diğer kongre üyeleri, Mardin standını ziyaret ederek, reyhani müziği eşliğinde çiğ köfte yediler. Mardin badem şekeri, yöresel puşi, gümüş, bakır ve taştan eserler oldukça fazla ilgi gördü ve satıldı.
YORUMLAR :::

  1. Kuruntu
    12 Ekim 2011 Çarşamba Saat 08:48 CEVAPLA
    Birileri festival, karnaval, müzikal ve mideçal ile bir şeylerin üzerine şal örtüyor olmasın. Artık savaşlar daha naif ve ince...

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Bakım Onarım ve Temizlik Asil Liste İşte Artuklu İŞ-KUR LİSTESİ

Artuklu İlçe Mil. Eğt. Md. Bakım Onarım ve Temizli [...]

5 saat önce...

Bayan Sırt Çantası Fiyatları 2020

Bayanların en sevdiği aksesuarlardan birisi de, sı [...]

1 gün önce...

Muhtarlar Derneği Başkanı Nas, teşekkür etti

Midyat’ta bir çatı altında bir araya gelen merkez [...]

1 gün önce...

MHP'den Mardin'de 51 yıl sonra ilk kongre

Mardin Artuklu'da 51 yıl aradan sonra Milliyetçi H [...]

1 gün önce...

Gördüğü Rüya ekmek kapısı oldu

Bakır işleme ustası Emrah Özcan (35), ilkokul döne [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

Ergenlik Döneminde Beslenme

1
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Nefes Zamanı…

3
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Korona Deyip Geçmeyin!

4
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Nezaket

5
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Arabuluculuk Kurumu ve Kavramı 

7