Lübnan'da Mardinli 50 Bin Kişi Yaşıyor

Lübnan'da Mardinli 50 Bin Kişi Yaşıyor
03 Temmuz 2013 Çarşamba Saat 19:00 0

Doğu Akdeniz kıyısında Arap ve Ortadoğu devleti olan Lübnan'da Mardinli asıllı yaklaşık 50 bin kişi yaşıyor.

Lübnanlı Türkler "Türkiye'deki hızlı ve olumlu gelişmeleri yakından takip ediyoruz" diyor.
Lübnan'da yaşayan Türklerin çoğunluğunu Mardin'den göç edenler oluşturuyor. Lübnan Türk toplumunun kendine has özellikleri bulunuyor. Hem Arapçayı, hem Türkçeyi akıcı konuşuyorlar.
Lübnan'daki Türkler, ekonomik, sosyal ve politik alanda birçok başarıya imza atıyor. Ülkede çok sayıda Türk asıllı iş adamı, belediye meclis üyesi ve bürokrat bulunuyor.
Beyrut'un güney mahallesinde bir camide imamlık yapan Türk asıllı Şeyh Mahmud Omeri "Biz Lübnan'a gönüllü olarak göç eden ilk ailelerden biriyiz" diyor.

Yeni nesil Türkçe konuşmakta zorlanıyor
Omeri, "Türkiye'de iken Mardin'in dağ köylerinde hayvancılık ve tarımla uğraşıyorduk. Fakirlik ve yoksulluk nedeniyle başta Lübnan olmak üzere diğer Arap ülkelerine göç ettik" şeklinde konuştu.
Lübnan'a geldiklerinde topluma rahatlıkla uyum sağladıklarını belirten Omeri, "Mardin'deki köyümüzün yüzde 60'ı Türk, geri kalanı ise Kürt ve Süryani idi. Biz zaten farklı kültürlerle birarada yaşamaya alışığız. Lübnan'a göç eden Türklerin bir kısmı yeni bir hayat kurdu. Bir çoğu eski geleneklerini korumayı başardı ancak yeni nesil Türkçeyi konuşmakta zorluk çekiyor" ifadesini kullandı.

Lübnan'da yaşayan eşit vatandaş Türkler
Lübnan devletinin ayrım yapmaksızın kendilerini eşit vatandaş olarak kabul ettiğini anlatan Omeri "Sünni Müslüman olarak diğer Lübnan vatandaşları nasıl yaşıyorsa biz de öyle yaşıyoruz. Kimlik kartlarımızda 'Türk asıllı Sünni' veya 'Lübnan asıllı Sünni' gibi bir ibare yer almıyor" dedi.
Omeri, akrabalarıyla görüşmeye devam ettiklerini ve her iki veya üç yılda bir mutlaka Türkiye'yi ziyaret ettiklerini söyledi.

Ana vatana özlem

Lübnan'da yaşayan Türk asıllı kimi Lübnanlıların Türkiye'ye geri dönmek istediklerini belirten Omeri, "Zaten büyük bir kısmı geri döndü. Geri kalanlardan bazıları da dönmeyi planlıyor. Çünkü son zamanlarda Türkiye her alanda büyük ilerleme kaydetti" diye konuştu.

Omeri Lübnan'da yaşayan Türk ailelerinden en ünlülerinin El-Fetih, Aslan, Coşkun, Omeri, Emir, Kahraman, Sağlam, Kürdi, Dağir ve Kunduz aileleri olduğunu dile getirdi.

400 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu himayesinde kalan Lübnan'da, Türk asıllı 50 bin kişinin yaşadığı tahmin ediliyorYORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Ruh Sağlığı üzerine hizmet verecek

Mardin'de psikoterapi danışmanlığı hizmeti almak i [...]

20 saat önce...

Otizme Yeşil Işık Derneği Başkan Şahin'i ziyaret etti

Midyat Otizme Yeşil Işık Derneği (OYID) Başkanı Os [...]

1 gün önce...

HDP'li dört belediye başkanı daha görevden alındı

Van'ın Muradiye, Özalp ve Başkale ilçelerinin bele [...]

21 saat önce...

Kardeşleri öldüren zanlı teslim oldu

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde, damatları Mustafa T [...]

21 saat önce...

AK Parti'den Meclis Danışma Toplantısı

AK Parti Midyat İlçe Başkanlığı Aralık ayı Danışma [...]

18 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN