Sorunlu Dizilerin Kıskacında Mardin!

05 Mart 2019 Salı Saat 12:49

Mardin adeta dizi ve sinemanın çekim platosu haline gelmiş. Gösterime giren her kaç diziden birinin Mardin’de çekiliyor olması sözümü doğrular mahiyettedir. Tarih ve kültür varlıklarımızı ekranlarda görmek bizi ziyadesiyle memnun ettiği gibi, yerli ve yabancı turist akınına da sebep olmaktadır. Bu durum şehrin hem ekonomisine hem de kültürel popülerliğine olumlu katkı sağlamaktadır. Tabii ki çekilen dizilerin senaryolarının sahici ve belgesel nitelikte olması koşulu ile.

Buraya kadar güzel ama gel gör ki çekilen dizilerin çoğu kültürel açıdan hiç de Mardin’in şanı, gelenek ve görenekleriyle örtüşen türden değildir. Genelde abartılı ve uçuk ağa maraba ilişkisi, kız kaçırma, kuma, berdel, aşiretler arası husumetler, cinayet, kan davaları, mafya, gizem ve benzeri konuları içermektedir. 

Mardin'in tarihi varlıklarını ise sadece dekor olarak kullanılıp kendi emellerine alet etmektedirler. Hercai dizisinin bazı sahneleri bölgemiz olan Yeşil Ğurs vadisinde çekilirken, bu münasebetle dizi setindeki sanatçılarla sohbet etme imkanı bularak, dizinin senaryosu hakkında bilgi almak istedim. Senaryonun bir kısmını bana anlatılınca "Hercai” isminden de anlaşıldığı gibi,  gizem, ağalık ve yine bildik konuları içeriyordu. 

Dedim ki bak dostum: Tarih ve kültür başkenti olan Mardin’imizde sayamayacağımız kadar güzellikler varken niye bu tür menfi konuları ele almakta ısrar ediyorsunuz. Bunlar çoğu yerde tarihte yaşanmış olabilir ama anlattığınız gibi abartılı düzeyde değildi. Bölgemizde ağa, paşa, efendi var iken batıda ise bey ve efe vardı. O zamanın otoritesini sağlayan kurumsal görevler görmekte idiler ve sizin anlattığınız gibi barbar falan değillerdi. Mardin'de kısmen bunlar yaşanmış olabilir, ama günümüzde böyle bir şey yoktur. Bunun yerine bir çok dinin ve dilin kardeşçe bir arada ahenk içinde nasıl yaşadığını konu etseniz daha gerçekçi olmaz mı, dediğimde; abi biz reyting adına bu tür konuları işliyoruz dedi. Peki sizin reytinginiz yükselsin diye bizim reytingimizi ayaklar altına almaya hakkınız var mı dediğim de ise, abi bu konu beni aşıyor patronlarla konuşmanız gerekir dendi. Ben de memleketimin zengin tarih ve sosyokültürel yapısını menfi algıya dönüştürmeye çalışan benzeri dizilerin önüne geçilmesi adına bu yazıyı kaleme alma gereği hissettim.

Sonuç olarak kültürümüz ile bağdaşmayan ve şehrimizi olumsuz olarak tanıtılmasına sebep olan bu tarz çekimlerden Mardin halkı rahatsızlık duymaktadır. Konu ile ilgili başta Mardin Kültür İl Müdürlüğü ve ilgili makamlar, çekim için Mardin’e gelen film şirketlerinin senaryolarını inceleyip Mardin’in tarih ve kültürüne halel getirmeyecek olanlara müsaade edilmesi önem arz ediyor. Aksi durumlara fırsat verilmemelidir. Tarih, medeniyet ve kültür başkenti olan şehrimizin, bu tür basit reyting hesaplarına kurban edilmemelidir. Bir Mardin sevdalısı olarak bu tarz çekimlerin ekrana yansıtılmasının zararı faydasından kat kat fazla olduğu düşüncesindeyim. Bu vesile ile Mardin adına konu ile ilgili yetkili makamları göreve davet ediyorum.


YORUMLAR :::

  1. Ğursi
    12 Mart 2019 Salı Saat 08:53 CEVAPLA
    Mardin'in imajını olumsuz gösteren diziler başta il kültür müdürlüğü olmak üzere, belediyeler ve diğer bir çok kurum-kuruluşların destekleriyle çekilmektedir. Bunlara önce biz destek vermeyelim derim.
  2. Mehmet
    10 Mart 2019 Pazar Saat 08:55 CEVAPLA
    Mardini diziler sayesinde tanındı, tabi abartacaklar , başka nevar yiyip içip sıçıp yatmayımı konu alsınlar.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Toplumsal Hafızamız Nerede? 02 Mayıs 2019 Perşembe Saat 10:47
2. Sel Gider Kum Kalır 20 Nisan 2019 Cumartesi Saat 13:54
3. Topal Molla Devrimi 13 Nisan 2019 Cumartesi Saat 13:51
4. Yetiş Sinbat Ülken Yanıyor! 27 Mart 2019 Çarşamba Saat 17:33
5. Münacaat ve Metafor 19 Şubat 2019 Salı Saat 12:25
6. Dünaysır Serencamı 11 Ekim 2018 Perşembe Saat 16:02
7. İlham Dağısın Mardin! 22 Eylül 2018 Cumartesi Saat 12:34
8. Politik Siyaset Yorumu 09 Mayıs 2018 Çarşamba Saat 15:25
9. Hey Gidi Değirmenci Amca 17 Nisan 2018 Salı Saat 15:16
10. Vadisine Sığmayan Ğurs 21 Mart 2018 Çarşamba Saat 10:32

YORUMLANANLAR :::

Vatandaşları ‘Memur’ yapma vaadiyle dolandıran zanlı yakalandı

Midyat'ta onlarca kişiyi "Bekçi, Korucu, Devlet me [...]

1 gün önce...

Kurucular Kurulu listesi ortaya çıktı

AK Parti'den istifa eden Ahmet Davutoğlu'nun kurac [...]

1 gün önce...

Bilge Nesil olmanın yolu okumaktan geçiyor

Eğitim Bir-Sen Mardin İl Başkanlığı öncülüğünde, G [...]

1 gün önce...

Üniversite, Kamu-İş Temsilcileri ile bir araya geldi

Mardin Artuklu Üniversitesi yönetiminin “Şehre Dok [...]

1 gün önce...

Cumhuriyet Meydanı’na ilk beton döküldü

Mardin Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin yürüte [...]

21 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN