Mahalle sakinleri belediye hizmeti bekliyor

Mahalle sakinleri belediye hizmeti bekliyor
13 Ekim 2020 Salı Saat 10:24 3

Mardin'in Artuklu ilçesine bağlı Nur Mahallesinde akmayan sular, açıkta akan kanalizasyonlar ve asfaltlanmayan yollar halkın tepkisine neden oluyor.

Nur Mahallesi 87. Cadde bölgesinde ikamet eden vatandaşlar, her yaz mevsiminde ciddi manada su sıkıntısı yaşadıklarını, aynı bölgede kanalizasyonun açıkta aktığını ve mahallede bulunan yolların ise yıllardır asfalt yüzü görmediğini belirttiler.


Mahalledeki sorunların yıllardır çözülmeyi beklediğini, konu ile alakalı ilgili makamlara 5 yıldır yüzlerce dilekçe verdiklerini kaydeden mahalle sakini ve aynı zamanda site yöneticisi Kadri Elban, sorunlarına çözüm bulunmasını istiyor.

AÇIKTAN AKAN KANALİZASYON HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

Elban, “5 yıldır binlerce kez belediyeye gittik, dilekçeler verdik, ancak sorunlarımız bir türlü çözülemedi. Kanalizasyon açıkta aktığı için çocuklarımız hastalanıyor, çevreye pis kokular yayıyor. Kokudan ve sivrisineklerden kimse camını, penceresini açamıyor. Siz de görüyorsunuz, buranın hali berbattır. Lütfen acilen bir çözüm getirilsin artık. Ayrıca yolumuz asfaltlanmıyor. Bu pandemi sürecinde en çok mustarip olduğumuz konu ise sudur. Sularımız akmıyor, bu yüzden tankerle su ihtiyacımızı gidermeye çalışıyoruz. Aylık 50 tanker su alıyoruz ve paramızla aldığımız su tekrar su sayaçlardan geçtiği için ayrıca belediyeye de para ödemek zorunda kalıyoruz. Buradan sizin aracılığınızla bir kez daha yetkililere sesleniyoruz: Lütfen ama lütfen bu kanalizasyon, yol ve su sorunumuzu çözüm.” dedi.

“OKSİJENSİZ YAŞIYORUZ… SUYU İKİ DEFA SATIN ALIYORUZ… BURADA YAŞAMAK BİZLERE ZEHİR OLUYOR…”

Mahalle sakinlerinden Tacettin Ötün de şunları söyledi:

“Nur Mahallesi 87. caddede ikamet etmekteyim. Mahalleli olarak her yıl aynı sıkıntıları yaşıyoruz. Sularımız akmadığı için her ay ortalama 6-7 bin TL arası tankerlerle su alıp depolarımıza boşaltıyoruz. Daha sonra bu suyu sayaçlardan geçirerek, kullanmak zorunda kalıyoruz. Yani anlayacağınız suyu iki defa satın alıyoruz. Hem tankerlere hem de Mardin Büyükşehir Belediyesine su bedelini ödüyoruz. Pandemiden dolayı kendimizi ve çevremizi temiz tutmak için su sarfiyatımız üç katına çıktı. Bundan dolayı çok mustaribiz. İhmal edildiğimiz gibi ayrıca mağdurda ediliyoruz. Veske sitesi ile Babil sitesi arasında bulunan bölgede kanalizasyon açıkta aktığından dolayı etrafa yayılan koku bizleri adete virüsle karşı karşıya bırakıyor. Hem kokudan hem de korkudan pencerelerimizi açamıyoruz. Pandemiden dolayı evlerimize hapsolduğumuz bu günlerde temiz hava almak için dışarı çıkamıyoruz. Yani anlayacağınız neredeyse oksijensiz yaşıyoruz. Birde bunlara asfaltsız caddelerden çıkan toz bulutları eklenince burada yaşamak bizlere zehir oluyor. Yetkililerden ricamız bu kanalizasyonun yapılması, yolun asfaltlanması ve su sorunun giderilmesidir.”

“YETKİLİLERDEN RİCAMIZ, 3 ÖNEMLİ SORUNUMUZA ÇÖZÜM GETİRİLMESİDİR”

Yaşadıkları bölgenin 5-6 yıldır imara açılmasına rağmen çok ciddi sıkıntılarının olduğunu kaydeden mahalleli Selahaddin Gündüz ise sorunların bir an önce çözüme kavuşturulmasını istedi.

Gündüz, “Bizim 3 büyük sıkıntımız var. Birincisi yol sorunumuz. Bu yol yazın tozdan kışın da çamurdan geçilmiyor. Yağmur sonrası oluşan çukurlar adeta köstebek yuvasını andırıyor. Bu yüzden hem araçlar hem de yayalar yola çıkmada zorluk yaşıyorlar. İkinci sorunumuz su sorunumuzdur. Her yaz çok ciddi su sıkıntısı yaşıyoruz. Her ay 6-7 bin TL’ye tankerle su satın alıyoruz. Bu suyun sağlık açısında da ne kadar sağlıklı olduğunu bilemiyoruz. Ancak bu satın aldığımız su sayaçlardan geçtiği için bir kere daha ücret ödüyoruz. Bu da ciddi bir sıkıntıdır. Üçüncü sorun da kanalizasyondur. Veske sitesinden başlayıp Babil sitesi arasında bulunan bölgede kanalizasyon açıkta aktığından dolayı etrafa pis koku yayıyor ve sağlığımızı tehdit ediyor. Yetkililerden ricamız, bu 3 önemli sorunumuza çözüm getirilmesidir. İnşallah çözülür diye düşünüyorum.” dedi.
YORUMLAR :::

 1. Dumdum
  13 Ekim 2020 Salı Saat 18:16 CEVAPLA
  Mardinde sadece 87 caddede yollar bozuk sanki. Diğer yollar güllük gülistanlık öyle mi. Öyle değil tabiki de admin torpille yaşamaya alıştığı için sadece kendi yoljnu dile getiriyor. Bu açıdan olaya baktığımda aslında bok içinde yaşamak sizin hakkınız.
 2. Dino
  13 Ekim 2020 Salı Saat 10:52 CEVAPLA
  Resmen rezalet sosyal bilimler lisesinin önü kepazelik lisenin bile kanalizasyonu açıktan MAH. İçine akıyor seçim zamanı oy isteme dışında belediye yok gibi gelin görün rezalet
 3. selahattin gündüz
  13 Ekim 2020 Salı Saat 10:51 CEVAPLA
  Teşekkürler Mardinlife. Mahalle sorunlarımızı dile getirip sesimize ses olduğunuz için Allah razı olsun.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardin'de trafik kazası: 2 yaralı

Mardin'in Nusaybin ilçesinde sürücüsünün direksiyo [...]

1 gün önce...

Millî Eğitim Bakanlığı'ndan LGS ve YKS açıklaması

Millî Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "L [...]

1 gün önce...

Mardin'de kısıtlamanın kalkmasının ardından yoğunluk başladı

Mardin'de sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesiy [...]

1 gün önce...

Mardin’de 434 aileye ayni ve nakdi yardım ulaştırdı

İnsani yardım çalışmalarına devam eden Mardin Umut [...]

1 gün önce...

Mardin Ovası’nda tarım arazilerinin imara açılmasının önüne geçilecek

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Mezopotamya Ovası’n [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar