Mali ile ilişkiler (6)

Türkiye ile Mali arasında iyi düzeyde olan ilişkiler, mevcut iktidarın Fransa başta olmak üzere Batı ülkelerine mesafeli olmasından kaynaklı daha da pekişti.

Fransa'nın resmen bir asra yakın sömürdüğü ülkeye, Türkiye daha yeni (12 yıl önce) büyükelçilik açarak bir elçilik ataması yapıyor.

HERŞEY ERDOĞAN'IN ZİYARETİ İLE BAŞLAMIŞ

Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk defa Mart 2018'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mali'yi ziyaret ederek iki ülke arasında 8 anlaşma imzalanıyor. İki ülke arasındaki ticaret hacmi daha önce hemen hemen hiç yokken, 2019 sonunda yaklaşık 60 milyon dolara yükseldi.

Türkiye'nin Mali ile ilişkileri genel anlamda kalkınmaya yönelik ve insanı alanlarda yardım faaliyetleri etrafında yoğunlaşırken, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın Mali'de kurulması için çalışmalar sürerek burada çeşitli projeler hayata geçiriliyor.

HAFTADA BİR UÇUŞTAN GÜNDE İKİ UÇUŞA

Türk Hava Yollarının bir uçuş ile başladığı Bamako'ya 2015'te haftada üç sefere, darbe süresinde haftalık beş sefere, Fransa uçaklarına izin verilmemesi ile birlikte daha sonra günde bir sefere son olarak da günde iki sefere çıkarıldı.

Sefer sayısının artması ile özellikle ikili ekonomik ve ticari ilişkiler bakımından önemli bir dönüm noktası yaşanıyor.

OSMANLI'YA ÖZLEM VAR

Mali'de bugün gelinen siyasi ve ekonomik kargaşa ortamından bakılınca,  Afrika'nın son barış zamanı olan yüz yıl önceki Fas, Cezayır ve Mısır'da hakimiyet kuran Osmanlı dönemini bilenler o dönemlere dair özlemlerini dile getiriyor.

İki yüz yıla yakındır süren Fransız etkisinde olan Mali'de görüştüğümüz bazı yetkililer kısmi olarak bildikleri Osmanlı ile olan geçmiş dönem ilişkileri anlatarak özlemle Türkiye'nin bunun devam etmesine yönelik atacağı adımları bekliyorlar.

TÜRKİYE'DEN BEKLENTİLERİ YÜKSEK

Gerek büyükelçilik, gerekse de Maarif Okulları ve buradaki vakıf merkezlerini ziyaret ederek buradaki yöneticilerden Mali Halkının bizden beklentilerini dinledik. Beklentilerin çok yüksek olduğunu öğrendiğimizde Türkiye'ye bizim bile bakış açımız artık değişiyor.

Maarif Okulları yetkilisi ile yaptığımız görüşmede Mali'deki okulların FETÖ'den devr aldığı bilgisini bizimle paylaşıyor. Okulları devralan vakıf, öncelikle fiziki şartları düzelttikten sonra, bu okulların ticarethane gibi işletilmesi zihniyetine son vermiş. Çalışanların refah düzeyini artıran okul yönetimi, Mali'li aileler ve öğrencilere, Türkiye markasıyla artık modern bir ortamda eğitim veriyor. FETÖ okullarının dışarıdaki imajının aksine bu ülkelerde tam bir sömürü kurulduğunu öne süren yetkili, hukuksuz işler yapıldığını tespit ettiklerini iddia diyor.

MAARİF OKULLARI

Türkiye-Afrika ilişkilerinin en dinamik öğelerinden biri olan Maarif Vakfının eğitim alanındaki Afrika açılımı son derece stratejik bir yatırım olarak değerlendirilmeli.

2021 sonu itibariyle 25 ülkede 175 eğitim kurumu ile faaliyetlerini sürdüren Maarif, Türkiye'nin kalkınma hedefleri doğrultusunda Afrika’nın genç nüfusuna fırsat eşitliği temelinde nitelikli eğitim alma imkanı sunarak, insanlığın ortak ideali olan erdemli ve iyi insanlar yetiştirerek dünyanın barışçı geleceğine hizmet ediyor.

GÖNÜLLÜ TANITIM ELÇİLERİ

Bu kapsamda Malili öğrenciler, YÖK'ün sağladığı burslarla, Türkiye'de eğitim görüyorlar.

Mali'deki programımız boyunca bizlere mihmandarlık yapan Mali'li üç genç de Türkiye'den eğitim almışlardı.

Davut Antalya'da Halkla İlişkiler alanında, Musa Sakarya'da İlahiyat alanında, Yusuf ise ilahiyat alanında Samsun'da aldıkları eğitimle Mali'de Türkiye'nin gönüllü tanıtım elçisi olmuşlar.

Nezir Güneş

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Derneği Kurucu Başkanı 2008-2014 Mardin STK Platformu Sekreteryası 2008-2022 Türkiye İnternet Medya Birliği Mardin Temsilcisi 2022 - Mardin Life Dergisi ve Gazetesi Gene

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle