Mardin Barosu avukatların hakkını savunmak için dava açtı

Mardin Barosu avukatların hakkını savunmak için dava açtı
01 Şubat 2017 Çarşamba Saat 17:02 0

Mardin Baro Başkanı Av. Çelebi Araz, avukatların hakkını savunma için "CMK Ücret Tarifesi"yürütmesinin durdurulması ve iptali için Adalet Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı aleyhine Danıştay´da dava açtı.

Gazetemize bir açıklama yapan Mardin Baro Başkanı Avukat Çelebi Araz, "Ceza Muhakemesi Kanunu Gereğince Görevlendirilen Müdafi ve Vekillere Yapılacak Ödemelere İlişkin 2017 yılı Tarifesinin” yürütmesinin durdurulması ve iptali için Adalet Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı aleyhine Danıştay´da dava açmış bulunmaktayız.” dedi.

Görevlendirilen avukatlara yapılacak ödemeleri düzenleyen ücret tarifesini her yıl Türkiye Barolar Birliğinin görüşü alınarak Adalet ve Maliye Bakanlıkları tarafından hazırlandığını anımsatan Avukat Araz, yaptığı açıklama şu ifadelere yer verdi:
“Bilindiği üzere Ceza Muhakemeleri Kanunu kapsamında avukat ile temsilin kanunen zorunlu kılındığı hallerde kendisini avukatla ile temsil edecek imkânı bulunmayan şüpheli-sanık veya mağdur-katılanlara soruşturma veya kovuşturma makamlarının istemi üzerine Baro tarafından avukat görevlendirilmektedir. Görevlendirilen avukatlara yapılacak ödemeleri düzenleyen ücret tarifesini her yıl Türkiye Barolar Birliğinin görüşü alınarak Adalet ve Maliye Bakanlıkları hazırlamaktadır. 2017 yılı için uygulanacak tarife 31 Aralık 2016 tarihinde Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Adalet ve Maliye Bakanlığı tarafından 2017 yılı için ücret tarifesi hazırlanırken 5320 sayılı Yasanın 13. maddesinin açık hükmüne rağmen, Türkiye Barolar Birliği´nin ve Baroların görüş ve uyarıları dikkate alınmamıştır. CMK Ücret Tarifesinde belirlenen ücretler yıllarca süren davalarda avukatların vermiş olduğu emeklerin karşılığını yansıtmaktan uzak olup, Anayasa´da yer alan eşitlik ilkesine ve angarya yasağına aykırıdır. CMK Ücret Tarifesinin yürürlükte kaldığı sürece; avukatların CMK kapsamındaki hizmeti sağlıklı bir şekilde yürütemeyeceği, bu durumun yargılama sisteminde ciddi aksamalara neden olacağı ve hukuk devletinin yara alacağı açıktır. Yine CMK Ücret Tarifesinde belirlenen ücretlerin düşüklüğü güçlü ve bağımsız savunmaya hizmet edemeyeceği gibi adil yargılanma hakkı ilkesini zedelemektedir. Bu nedenle Mardin Barosu olarak "Ceza Muhakemesi Kanunu Gereğince Görevlendirilen Müdafi ve Vekillere Yapılacak Ödemelere İlişkin 2017 yılı Tarifesinin” yürütmesinin durdurulması ve iptali için Adalet Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı aleyhine Danıştay´da dava açmış bulunmaktayız.”


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Başıboş köpekler korku salıyor

Ramazan Bayramı'nda uygulanan sokağa çıkma yasağı [...]

1 gün önce...

Normalleşme takvimi iddiaları

Türkiye corona virüsü ölü ve vaka sayısında gözle [...]

1 gün önce...

Virüsün yarattığı ekonomik krizi değerlendirdi: En az 10 yıl sürecek

2008 ekonomik krizini bilen ve 'Doktor Kıyamet' la [...]

1 gün önce...

Sokağa çıkma yasağı nedeniyle mezarlıklara ziyaret yapılamadı

Her bayram arefesinde dolup taşan mezarlık ziyaret [...]

1 gün önce...

2. gününde de bayramı evde geçiriyorlar

Coronavirus (Covid-19) tedbirleri kapsamında 4 gün [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN