Mardin Büyükşehir Belediyesi'nde kayyım protestosu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlarının tutuklanması ve DBP’li belediyelere yönelik kayyım atanması Mardin Büyükşehir Belediyesi DİSK/Genel-İş işçileri tarafından bir günlük iş bırakma eylemi ile protesto edildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın tutuklanması ile belediye yönelik baskın, DBP’li belediyelere yönelik kayyım atanması Mardin Büyükşehir Belediyesi DİSK/Genel-İş üyeleri tarafından bir günlük iş bırakma eylemi ile protesto edildi.

Genel-İş üyeleri Büyükşehir Belediyesi hizmet binası önünde yaptıkları basın açıklaması ile bir günlük iş bırakma eylemini duyurdu. Açıklamaya, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Ahmet Türk ve Februniye Akyol Akay, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Baran İlhan, DBP Mardin İl Eş Başkanı Ahmet Eken, DİSK/Genel-İş Mardin Şube Eş Başkanı Emine Esen ve belediye çalışanları katıldı.

Burada açıklama yapan DİSK Genel-İŞ Mardin Şube Eş Başkanı Emine Esen, 15 Temmuz askeri darbe sonrası mevcut iktidarın emekçilere yönelik baskılarını artırdığını belirterek mevcut iktidarını ve meşrutiyetini işçilerin haklarını gasp ederek sürdürmeye çalıştırdığını söyledi. Ancak yapılan tüm bu baskılara karşı kendilerinin hiçbir zaman boyun eğmeyeceğini ifade eden Esen, “Mevcut iktidar, çıkarmış olduğu kayyım yasası ile biz emekçilerin yıllardır bedel vererek kazandığı, halkımızın iradesinin merkezleri olan ve bizlerin yaşam kaynağı olan yerel yönetimlerimizi faşizan uygulamalarla gasp etmek istemektedir. Bununla aslında yapılmak istenen bizce nettir. Yerel yönetimlerin yetkisini vali ve kaymakamlara vererek keyfi sebeplerle binlerce emekçiyi işten atarak bunun yanında yasal hukuki yollarını da kapatarak baskı ve zor ile bizlere boyun eğdirmek istemektedirler. İktidar sahipleri bunu net bilmelidir ki boyun eğmek hem sınıf hem de halk mücadelemize ters düşmektedir. Bizde baş kesilse bile boyun eğilmez” dedi.

Esen, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları ve KJA Dönem Sözcüsü Ayla Akat Ata’nın tutuklanmalarına yönelik tepkilerini de ifade ederek artık sabır taşlarının kalmadığını ifade etti. Bu temelde emekçiler olarak kendi mücadelelerini yükselteceklerini aktaran Esen, “Belediyelere atanan kim olursa olsun asla meşru görmeyeceğiz. Biz tarihte Hızır Paşa’nın Pir Sultan’a yaptığını unutmadık. Bürokratlarımıza da kendi devşirmenizi alın başınıza çalın diyoruz. Bugünden itibaren kesintisiz bir şekilde haklı mücadelemize ve halkımızın yanında yer almaya devam edeceğimizi belirtiyoruz” şeklinde konuştu.

Esen’in ardından konuşan Mardin Büyükşehir Belediyesi eş Başkanı Ahmet Türk ise emekçilerin göstermiş oldukları duyarlılığa karşı teşekkürlerini belirterek “Her zaman emekçinin demokratik, özgür gelecekle ilgili mücadelesinin yanında olduk. Bugünden sonra da hangi alanda çalışırsa çalışsın demokrasi ve özgürlük için ortaya koydukları mücadelelerini destekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • Maaşlarımızın yarısını aldınız. Daire Başkanları parayı toplayıp verenleri ve vermeyneleri liste yapıp size En çok para toplayanlar daire başkanı yapıldı Bunu da inkar mı edeksiniz?

    Keşke size de kayyum atansa ve akp'li eski belediye hırsızlarının da hırsızlık ve haram dosyası yeniden açılsa. kitabıma uydurmuşlardır ya.Bu belediyenin bu hale gelmesinde eski hırsızların da parmağı var.

Yorum Ekle