Mardin Eğitim-Sen’den Van’daki tutuklamalara tepki

Mardin Eğitim-Sen’den Van’daki tutuklamalara tepki
27 Haziran 2011 Pazartesi Saat 17:05 0

Eğitim-Sen Mardin Şubesi Van’da yapılan tutuklamalar karşısında bir basın açıklaması düzenledi.

Eğitim-Sen Mardin Şubesi Van’da yapılan tutuklamalar karşısında  bir basın açıklaması düzenledi.

         Van’da Eğitim-Sen Şubesine yapılan baskınlar üzerine gözaltına alınan şübe yöneticilerinin tutuklanmasına Mardin Şubesi yaptığı basın açıklaması ile tepki gösterdi.

         Şube Başkanı Can Yıldız, AKP ve her geçen gün onun denetimine giren yargı, toplumda yeniden bir gerilim ve kaos ortamı yaratacak nitelikteki uygulamalarını sürdürdüğünü öne sürerek, “Yıllardır üyelerimize açılan soruşturmalar, verilen adli ve idari cezalar, sürgünler devam ederken, bu saldırılar AKP döneminde yaratılan sanal örgütlenmeler ve örgütlerle gözaltı ve tutuklamalara dönüşmüştür ve hukuksuz, keyfi olarak bu tip uygulamalar arttırılmıştır. Son dönemlerde kamusal, bilimsel, parasız, laik ve anadilinde eğitim isteyenler, daha demokratik bir Türkiye’de insanca yaşama talebi olanlar, ülkede çatışmaların son bulmasını, Kürt sorununun demokratik, barışçıl bir yöntemle çözülmesini talep edenler, demokratik ve özgürlükçü bir Anayasa talep edenler, parasız eğitimi, sağlığı ve insanca yaşamı savunanlar, zorunlu din derslerinin kaldırılmasını isteyenler, AKP’nin muhafazakâr toplum anlayışını reddedenler ve daha birçokları bu gün AKP hükümetinin hedefi haline gelmişlerdir.”dedi.

Van Eğitim Sen Şube başkanı ve yöneticileri dahil altı üyenin Salı günü gözaltına alındığını hatırlatan Yıldız “Dün üç arkadaşımız savcılık tarafından serbest bırakılırken şube başkanımız ile birlikte üç yöneticimiz tutuklanmıştır. Bu uygulama bir tahammülsüzlüğün net ifadesidir. Örgütlenme ve düşünce özgürlüğüne vurulan bir darbedir.  AKP iktidara geldikten çok kısa zaman sonra kendisi gibi olmayan, kendisine benzemeyen ve benzemek istemeyen her kesime yönelik faşizan bir yönelim geliştirmiştir.  12 Haziran seçimleri öncesi ve seçim sonrası bu tahammülsüz tutumunu hız kesmeden sürdürmüştür.  Bu gün karşılaştığımız bu baskı, gözaltı ve tutuklamaların tek nedeni emekçileri, iktidarın çizgisinde düşünmeyenleri zapturapt altına alma isteğidir. Son günlerde daha da sıklaşan operasyonların hedefi itaat ve sessizleştirmedir.“diye konuştu.

Yıldız, AKP’nin ülkedeki tüm devlet kurumlarını kendi sözcüsü haline getirdiğini savunarak açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Her alanda olduğu gibi yargıda, güvenlik teşkilatında da kendisine benzeyenlerle yandaş bir kurumsallaşma çabasını yoğunlaştırmıştır. Anti demokratik tüm uygulamalarını bu kurumlar aracılığıyla yürütmektedir. Sanal örgütler kurdurmakta, telefon dinlemeleri ve takiplerle özel yaşama müdahale etmekte, sanal iddianameler hazırlatarak kurguladığı suçlu tipolojisini ve örgütleri hedef göstermektedir. Bu düzen içerisinde insanlar yıllara yayılan yargı süreçleriyle cezaevlerinde tutulabilmektedir. Hatta hâlihazırda binlerce kişi ne ile suçlandıklarını bilmeden cezaevlerinde yargılanmayı beklemektedir.

Bizler, son günlerde bu artan baskılar sonucu gözaltına alınan ve daha sonra tutuklanan Van Şube başkanımız Selami Özyaşar, geçen dönemki şube başkanımız Lezgin Botan ve üyemiz Garip Yaviç’in derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. AKP bölgede seçim hezimetini ve yaşadığı şokun faturasını emekçilere çıkarmak yerine hatayı kendi yürüttüğü siyasal ve sosyal politikalarda aramalıdır. Devleti tüm olanaklarını, araçlarını, memurlarını kendi lehine 12 Haziran seçimlerinde seferber eden AKP, kendisine çalışmayan, kendisine benzemek istemeyen emekçileri hedef alan bu hukuksuz uygulamalara bir an önce son vermelidir.

Eğitim-Sen olarak AKP’nin bu uygulamaları karşısında esas duruşa geçmeyeceğimizi bir kez daha belirtiyoruz. Her türlü hukuksuzluğa ve keyfi uygulamalara karşı, anti demokratik uygulamalara karşı fiili ve meşru mücadelemizi bu dönemde yükselteceğimizi belirtiyoruz.”YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Evde kalan çocuklara bayram şekeri

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, yeni tip koro [...]

1 gün önce...

Böcek ve sineklere karşı ilaçlama çalışması yapıldı

Mardin merkez ve bağlı ilçelerde geçtiğimiz günler [...]

1 gün önce...

Başıboş köpekler korku salıyor

Ramazan Bayramı'nda uygulanan sokağa çıkma yasağı [...]

13 saat önce...

MAR-TOD Başkanı Güngör'den Bayram Mesajı

Mardin Turizmciler ve Otelciler Derneği Yönetim Ku [...]

1 gün önce...

Kumar baskınında 7 kişiye ceza

Midyat İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro ekipleri [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN