Mardin için aynı uygulamayı bekliyoruz!

Mardin için aynı uygulamayı bekliyoruz!
29 Ağustos 2019 Perşembe Saat 18:07 1

Mardin'de de sık sık tepkilere neden olan havalı kornalar ve patlak egzoz gürültü kirliliğine komşu şehir Şanlıurfa'da örnek bir uygulamayla karşı konuldu. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Ekipleri, halk otobüslerinde yaptıkları denetimde gürültü kirliliğine neden olan havalı kornalar ve araçlardaki patlak gürültülü egzozlara el koydu. Toplanan kornalar, üzerinden silindirle geçilerek imha edildi.

Yoğun trafik, hava kirliliği ve bunaltıcı kalabalığın üzerine bir de korna sesleri eklenince şehirde yaşam iyice zorlaşıyor. Şanlıurfa'da ise korna sorununa bulunan çözüm, diğer illeri özendirecek seviyede... Zabıtalar, özel araçlarda, halk otobüslerinde yaptıkları denetimde gürültü kirliliğine neden olan havalı kornalara el koydu. Tespit edilen patlak egzozlar söküldü, Toplatılan kornaların üzerinden silindirle geçilerek imha edildi.

Trafikte korna çalınması, gürültü kirliliğinin en büyük kaynaklarından biri.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı'na bağlı trafik zabıta ekipleri, şehir içi yolcu taşıyan midibüs ve otobüslerde, gürültü kirliliğine yol açması nedeniyle yasak olan havalı korna denetimi yaptı.

Ekipler, bulunan havalı kornalara sökerek, el koydu. Araç sahipleri hakkında da yasal işlem yaptı.Tek tek toplanıp imha edildi

Kornalar daha sonra yol ortasına konuldu ve üzerinden silindir geçirilerek, imha edildi. Belediye, denetimlerin devam edeceğini duyurdu.

Korna çalma, huzurumu çalma!

Öte yandan, devlet destekleri ve özel desteklemelerle oluşturulan 'Korna çalma, huzurumu çalma' uygulaması ile toplumun bilinçlendirilmesi amaçlanıyor. Özellikle nüfusun yoğun olduğu yerleşim yerlerine yerleştirilen billboardlar aracılığı ile halkın bu konuda hassasiyet göstermesi amaçlanıyor.

Gürültü kirliliği nedir?

Gürültü tanım olarak, sesin insan ve diğer canlıların sağlığına zarar verici seviyelere ulaşmasıdır diyebiliriz. Günlük yaşantımızda, hepimizin kulakları çeşitli sesleri duymaya alışkın. Yüksek sesli müzik, televizyon sesi, telefonla yüksek sesli konuşan insanların sesleri, trafik gürültüsü, günlük hayatta sık sık duyduğumuz ve kulağımızın aşina olduğu seslerden... Ancak zaman zaman bu sesler, ses olma durumunu aşarak gürültüye neden olur. Sesler bizi rahatsız etmeye başladığı zaman 'gürültü kirliliği vardır' demek mümkün.

Gürültü kirliliğini şikayet edebilirsiniz

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gürültü kirliliği ile ilgili şikayetleri kabul etmekte. Gürültü ciddi boyutlara ulaştığında, 181'i arayarak şikayette bulunmak mümkün.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Davutoğlu ekibinden çarpıcı iddia

Yeni parti kurma hazırlıklarını sürdüren eski Başb [...]

22 saat önce...

Yaşlı ve felçli hastayı ambulansa sırtında taşıdı

Mardin’de 112 acil tıp teknisyeni, dar sokaklar ve [...]

1 gün önce...

MAÜ öğrencilerine 'Gastronomi'de birincilik ödülü

Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastr [...]

1 gün önce...

Şiddete dikkat çekmek için Cumhurbaşkanına mektup gönderdiler

Türk Eğitim Sen Mardin Şubesi, öğretmenlere ve eği [...]

1 gün önce...

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Enerji Kimlik Belgesi almak artık zorunlu

1 Ocak 2020'den sonra binalar ya da bağımsız bölüm [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar