Mardin İHH ilk kongresini yaptı

Mardin İHH ilk kongresini yaptı
25 Ağustos 2014 Pazartesi Saat 18:55 4

Mardin’de bir süre önce kurulan Mardin İnsani Yardım Derneği (Mardin İHH) yaptığı ilk olağan kongresini düzenledi.

Dernek binasında yapılan kongreye Kurucu Başkan Mehmet Timurağaoğlu, İHH gönüllüsü ve Medeniyet Vakfı Temsilcisi Abdurrahman Ceylan, MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Mehmet Ali Dündar, Mardin TUKODER Başkanı Musa Öztürk, Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Şeyhmus Dincel, USTAD Başkanı Ahmet Akgül, Mardin Gazeteci ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Nezir Güneş, Kadim Akademi Derneği Başkanı Doç.Dr. İbrahim Özcoşar, Din-Bir-Sen Temsilcisi Ahmet Ceylan, Cihannuma Temsilcisi Murat Durgan, işadamları Fasih Kip, Tacettin Yertu ve eğitimciler katıldı.
Kurucu Başkan Timurağaoğlu yaptığı açılış konuşmasında, “Derneğimizin uluslar arası yardımlar yaptığı son zamanlarda komşu Suriye’deki Rojava 3 kantonuna toplamda bugüne kadar 27 TIR dolusu yardım yaptık. Dünyanın her yerindeki mazlumlara yardım elimizi uzatmak için bizler de Mardin’de bu derneğimizi açtık. Tamamen gönüllülük esasına göre yola çıktık. Sahadaki çalışmalarda yeni olmadığımız için sadece temsil ve kurumsal kimlik anlamında daha nitelikli bir ekiple yola çıkıyoruz.”dedi.
Derneğin kurulmasında destek verenlere teşekkür eden Timurağaoğlu, son bir yıllık çalışmaları hakkında ilgiler vererek, “Güçlü bir yönetim kurulu oluşturduk. Yönetimimizde siyasetten bürokrasiye, iş adamından akademisyene, kamu çalışanından serbest meslek erbabına, basın mensubundan öğrencisine kadar her kesimden kardeşimiz mevcut. Genç ve Yetim İHH Teşkilatlarımızı kurduk. Yüzlerce ihtiyaç sahibi aileye Ramazan kumanyası dağıtımını tamamladık. Onlarca yetim kumanyalarını dağıttık. Önceden İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi bünyesinde yürüttüğümüz yetim sponsorluğumuzu, Mardin genelinde dernek olarak artırarak yürütmeye başladık."diye konuştu.
Birçok projeye imza atılacağını vurgulayan Timurağaoğlu, Mardinli hayırseverleri yanlarında görmek istediklerini söyledi.
Açılış konuşmasından sonra davetliler kongrenin dilek temenniler konusunda görüşlerini dile getirdiler.
İHH’nin muhtaç ve mağdur olan herkesin yanında olduğunu söyleyen Mardin İHH Gönüllüsü Abdurrahman Ceylan, “İHH Mardin temsilciliği olarak ‘İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır’ düsturuyla ve ‘komşusu açken tok yatan bizden değildir’ nebevi ikazıyla yola çıkmış bulunmaktayız.”dedi.
Gönüllüsü oldukları İHH hakkında bilgiler veren Ceylan, “Bölgede din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın dünyanın herhangi bir yerinde sıkıntıya düşmüş, felakete uğramış, zulüm görmüş, aç ve açıkta kalmış, savaş, tabi afet gibi sebeplerle mağdur olmuş, yaralanmış, sakat kalmış; evsiz, yurtsuz, tüm insanlara insani yardım ulaştırmak ve bu insanların temel hak ve hürriyetlerinin ihlal edilmesini önlemek üzere 1992 yılından bu yana çalışmaktadır. İHH öncelik sırasına göre; Savaş ve savaşın etkisinde sürdüğü bölgelerde, yoksulluk olan ülke ve bölgelerde faaliyet yürütmektedir. İHH, yeryüzünde adaletin ve iyiliğin hakim olması için, evrensel kardeşlik bilinciyle nerede olursa olsun muhtaç ve tüm mazlum insanlara ihtiyaç duyduğu insani yardımı ulaştırarak onurlu bir yaşam sürmelerini sağlamak ve insanı, yardıma muhtaç hale getiren ve mazlum eden her türlü politika ve faaliyetleri önlemek üzere tüm insanların temel hak ve hürriyetlerini ihlal edilmemesi için gerekli çalışmaları yapmayı misyon edinmiştir. İHH’yı anlamak için yapmış olduğumuz çalışmaları yerinde sahada görmek, gidip yetimlerle görüşmek lazım. Savaştan etkilenmiş bölge insanlarıyla görüşmek lazım. Kim ne derse desin ve ne yaparsa yapsın biz İHH olarak mazlum ve mağdur halklara derman olmaya devam edeceğiz. Derneğimiz bundan sonrada halkımızla mazlum ve mağdur tüm insanlık arasında bir köprü olmaya devam edecektir.”diye konuştu.
Yapılan konuşmalardan sonra dernekte görev dağılımı yapıldı.YORUMLAR :::

 1. Maşallah
  01 Eylül 2014 Pazartesi Saat 11:49 CEVAPLA
  Fasih Kip İHH yönetim kurulunda!.. Yani,..
 2. ahmet
  27 Ağustos 2014 Çarşamba Saat 11:59 CEVAPLA
  ali bey aynen katılıyorum.katılım dernek başkanlarından değilde başkan olmayanlardan olsaydı daha iyi olurdu.Bir heyecacan bir yenilik olurdu.Bu da başarıyı artırırdı.Umarım bu oluşum yanlız fotoğraf karelerinde kalmaz.
 3. ali
  26 Ağustos 2014 Salı Saat 10:10 CEVAPLA
  Öncelikle IHH'nin mardinde kurulmasına cok sevindim,Rabbim yardımcıları olsun...Ancak Sn.Timuragaoglunun diger olumsumlarda yaptığı gibi umarim bu.dernekte de kagit üstünde başkanlık yapmaz...Bunun yaninda katılımcıların da dernek başkanlarından oluşması da bir handikap bence,herkesin kendince bir sorumlulugu var, IHH'nin mardinde başarılı olabilmesi icin başka bir yerde yöneticiliği olmayan gonullulere ihtiyacı oldugunu dusunuyorum,vesselam...
 4. murat
  26 Ağustos 2014 Salı Saat 09:20 CEVAPLA
  Böyle haber mi olur?kongre diyorsunuz ama hiç yönetimden haber vermemişsiniz

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

ETKİNLİKLER HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Meclis toplantısı devam ediyor

Mardin Büyükşehir Büyükşehir Belediyesi, ağustos a [...]

1 gün önce...

Türk ve Çinli çiftin çocuklarına Nusaybin'de sünnet

Türk ve Çinli çiftin çocuklarına Nusaybin'de sünne [...]

1 gün önce...

Eczacılardan Eczacıya şiddet açıklaması

Mardin’de bir süre önce bir eczacının darp edilmes [...]

1 gün önce...

52 ölü 427 yaralı Bayram tatilinde bilanço yine ağır

Kurban Bayramı tatilinin başladığı 9 Ağustos Cuma [...]

1 gün önce...

'kabine değişikliği olacak'

Sinan Burhan 'kabine değişikliği olacak' deyip Ber [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Bugün günlerden...!

1
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Yolum Maraş'a Düşünce

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Yaşamın Adaleti

3
Mustafa Aydın
4
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

5
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

6
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

7