Mardin ile Münih Belediyeleri ortak projede bir araya geldi

Mardin ile Münih Belediyeleri ortak projede bir araya geldi
31 Ekim 2016 Pazartesi Saat 17:31 0

Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Leman Kiraz, Münih Belediyesi ile yapılacak olan "Ortadoğu’daki belediyelerin bilinçlendirilmesi’’ projesini açıklığa kavuşturmak amacıyla Münih Belediyesi ile bir araya geldi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Leman Kiraz, Münih Belediyesi ile yapılacak olan "Ortadoğu’daki belediyelerin bilinçlendirilmesi’’ projesini açıklığa kavuşturmak amacıyla Münih'te çeşitli temaslarda bulunduktan sonra konuya ilişkin Münih Belediyesi ile ortak bir basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Leman Kiraz, Almanya Parlamentosu Başkan vekili Johannes Singhammer, Ekonomik İşbirliği ve Geliştirme Federal Bakanı Dr.Gerd Müller ve Münih ikinci belediye başkanı ve Ekonomi ve İş Başkanı Josef Schmid katıldı.
Açıklamada Almanya Parlamentosu Başkan vekili Johannes Singhammer belediyeler arasındaki bu tür ilişkiler toplumun ilerlemesi için çok önemli girişimler olduğunu ifade ederek Mardin Büyükşehir Belediyesi ile Münih Belediyesi arasında kurulan projenin örnek olması umudunda olduğunu söyledi.
Ekonomik İşbirliği ve Geliştirme Federal Bakanı Dr.Gerd Müller ise Ortadoğu’daki ülkeler için yeni federal program olan ’’ Ortadoğu’daki belediyelerin bilinçlendirilmesi’’ projesinin tanıtımını yaparak Münih belediyesine şu çağrıda bulundu: "Göçmenlere yapılacak yardımlar için Ürdün, Lübnan ve Türkiye’nin bu fona başvurmalarını istedi. Bu programla ilgili yapılan ilk örnek proje Mardin ve Münih’indir"
Münih ikinci belediye başkanı ve Ekonomi ve İş Başkanı Josef Schmid'de geçmişte olduğu gibi gelecekte de Münih Belediyesi'nin, Mardin’deki göçmenler için hazırlanan bu projeye de aynı gözle bakmakta olduğunu söyledi.
Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Leman Kiraz da yaptığı konuşmada Mardin’in en önemli özelliği çok kültürlü yapısından dolayı göçmenler konusunun sürekli var olduğunu belirterek "Nasıl ki 1980 ve 90'lı yıllarda insanlar köylerinden şehirlere göçe zorlandırıldılarsa bu günde on binlerce insan DAİŞ çeteleri tarafından zorla göçe maruz bırakılıyor. Bunun dışında sokağa çıkma yasağı nedeni ile yine on binlerce insanımız yerlerinden yurtlarından göç etmek zorunda kaldılar. Bu insanların hepsinin acısı aynı. Topraklarımızda bulunan bu insanlar için hizmet ve çalışmalarımızı daha da güçlendirmeliyiz" dedi. Konuşmasını "Gençler bir toplumun motoru gibidirler. Bunu için Münih ve Mardin Büyükşehir Belediyesi ortak bir projeyle göçmenlere, özellikle gençlere meslek kursları(örneğin sporla ilgili) vermelidir" önerisi ile devam ettiren Kiraz, Ekonomik İşbirliği ve Geliştirme Federal Bakanı Dr.Gerd Müller'e hitabende Türkiye demokrasisinin güçlendirilmesi, insan haklarının korunması ve belediyelerdeki halkın iradesinin korunmasını istedi. Kiraz, zengin topraklara sahip olduklarının altını da bunun için de bu toprakların korunması gerektiğini ve tüm insanların barış içerisinde yurtlarına dönmelerinin ve buralarda yaşamalarının sağlanması gerektiğini dile getirdi.
Yapılan konuşmaların ardından Kiraz ve bera berindekiler belediyenin Uluslararası İilişkiler, İş ve Ekonomi ile Spor birimlerini gezerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Proje kapsamında göç eden genç göçmenler için ortak bir meslek edinme proje eğitimi için bir ay sonra tekrar bir araya gelinmesine ilişkin karar alındı.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İşadamı Hadi Kahraman'dan Eğitime arsa desteği

Kızıltepe ilçesinde hayırsever, okul için arsa hib [...]

1 gün önce...

Derik'te Muhtarlar Günü Kutlandı

Derik İlçesinde ‘Muhtarlar Günü’ düzenlenen törenl [...]

1 gün önce...

İstanbul İş İnsanları MTDF ve Hububat Ticaret Merkezini Ziyaret Etti

İstanbul Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Feder [...]

1 gün önce...

Ödüllü kuaförün salon açılışını Kaymakam Çam, yaptı

Kızıltepe ilçesinde kuaförlük yapan saç ve tasarım [...]

1 gün önce...

Mardinli öğrencilere motivasyon otobüsü

Türkiye'de bir ilk olan, kırsal bölgelerde eğitim [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN