Mardin Kültürünü Romanlaştırdı

Mardin Kültürünü Romanlaştırdı
11 Aralık 2011 Pazar Saat 18:56 22

Mardin’in ilk kadın romancısı olan Eğitimci-Yazar Sevim Uçar Ayanoğlu’nun ikinci romanı olan “Sen Mardinsin Sen Mariyasın” okuyucuları ile buluştu.

            Yaşı yedi bin yıllık tarihi şehir Mardin ve Mardin’den ilk roman yazar unvanıyla Eğitimci –yazar Sevim Uçar Ayanoğlu kaleminden “Sen Mardinsin Sen Mariaysın” adlı romanı Ares yayınlarından çıktı. Satışları ise www.kitaplife.com üzerinden online olarak yapılabiliyor.

Tarihi kentin yedi bin yıllık mozaik yapısı anlatıldığı romanda, çeşitli dinlerin beşiği, sevgi, barış, kardeşlik duygularıyla harmanlanmış. Farklı dinden Mariya ve Hilalın ölesiye dev aşkı asla kınanmadan, aşklarına prangalar vurulmadan hoşgörü ve anlayışla karşılanır ve mutlulukla noktalanır. Din adamların büyük rol oynadığı karakterde hep güzellikler zuhur eder. Tamamen heyecan ve serüven dolu roman aynı zamanda sanat şehri merak edip ziyaret etmek isteyenlere tam bir rehber ve kaynak değerinde. Romanda herkes kendine bir şeyler bulacaktır mutlaka. İşte bizlerde Mardin’i harmanlayan “Sen Mardin’sin Sen Mariya’sın” romanının yazarını evinde ziyaret ettik.

Mardin’de hem öğretmen hem de ev hanımı olan Sevim Uçar Ayanoğlu, bulabildiği boş vakitlerini değerlendirerek çocukluk yıllarından beri hayalini kurduğu ikinci romanını zor şartlar altında yazdı.

MARDİN İLHAM KAYNAĞI OLDU

Her bir taşı farklı bir dil konuştuğu, kültür, tarih, medeniyet, hoşgörü şehri Mardin’i dile getirerek yedi bin yıllık şehrin mozaik yapısını yeni bastığı romanına aktardığını anlatan Sevim Uçar Ayanoğlu, kendisine ilham kaynağı olan Mardin hakkında ise şu bilgileri verdi bize:

“Bana ilham kaynağı olan güzel Mardin’im çeşitli din ve medeniyetlere sahne olmuş bir kültür hazinesi konumunda. Ben de bu kültür hazinesini yeni kitabımda işledim. Kültür medeniyetler doğduğu dünya şehri. Bütün kültürleri bağrında beslerken farklı kültürlerle iç içe yaşamış. Kültürüyle dünya şanslısı Mardin, geçmiş nesillerin hatıra defteridir. Elleri ve ayaklarıyla yoğurduğu çamura şekil verip su testisini yapmış. Kalıp bakırı eritip yemek pişirecek tenceresini, su içecek maşrapasını imal etmiş, kalaylamış. Kültür ve medeniyet haykıran şehir temizlik ürünlerinin hasını, sayısıca farklı kokusu itinayla üretir sabunu. Bıttım, yeşil menengiç, beyaz badem, yeşil defne, sarı bıttım daha sayısızca maddeden üretir satış için raflarda sergiler. Nasırlaşmış eller taşın tozunu yutmuş nakkaşlar, ilmik ilmik nakış etmiş hünerli eller sevgilerini dökmüşler patiskaya… Genç kızların çeyiz sandıklarında özenle korunan el emeği göz nuru iğne oyası zarif ellerin becerisidir. Göz alıcı tasarımlarıyla vitrinlerde sergilenen ince bellere altın- gümüş kemer, ak gerdana İncilli kolyeler, liralı bilezikler… Osmanlıdan günümüze kadar alışa gelmiş hamam kültürü ayağa giyilecek gümüş takunya dantel zarafetinde.  Her bir üründe sanat harikası var.  Sanatını adeta ruhuna işlemiş sanat ehli.  Sarraf kuyumcu çarşısı vitrinleri yıldızlar cıvıltısında. Taşa sanat harikalığı işlediği gibi tahtaya da her dinin inancına göre figürlerle konuşturmuş şekillendirmiş.”

EŞİNDEN BÜYÜK DESTEK GÖRÜYOR

 Kitabını yazarken kendisi gibi eğitimci olan eşi Selim Uçar’dan her zaman manevi ve maddi desteğini gördüğünü anlatan Yazar Sevim Uçar Ayanoğlu, “Dünyada hiçbir şehir boy ölçüşemezken Mardinle; Kardeş şehir sıfatıyla sıraladı Kudüs ve Venedik. Dünyanın büyük gururu, parlayan yıldızı. Tüm gözlerin odaklandığı bir şehirden  Mardin’den söz ediyoruz. Gözün her temas ettiği her bir nesnesi tarihtir. Baş döndürücü mimarisiyle, bütün kültürleri bağrında tutuğu gibi sevgi, hoşgörü, kardeşlik, komşuluk ilişkileri kemikleşmiştir. Her mevsimde ayrı bir güzel cazibeliğiyle gülümseyen Mardin, duvara asılan dinlendirici bir tablo anlamında. Cami ezanı, kilise çanları birbirine karışırken, alışveriş merkezlerinde, sokak aralarında yürüyüp giderken Türk, Arap, Kürt, Müslüman, Hıristiyan, Süryani, Ermeni insanın farklı lehçede selam alıp verme merhabalaşma sesini duyarız. Kariyer şehir Mardin.  Ufukta görüntüsü tıpkı küp şeker taneleri görüntüsünde, inciler saçılmış eteklerine…  Büyüleyici, yıldızlar cıvıltısında kendine has ışıklandırma sistemi efsanevi Mardin. Kilometrelerce uzaktan üst üste oturtulmuş tahta bloklar çılgınlığında. İçinde gezerken atılan her adım hayret verici mimarisi karşısında tüm ihtişamıyla misafirini kucaklar. Taşı tarih, toprağı tarih, aşkı tarih, dünyanın gözbebeği Mardin.”diye konuştu.

KİTAPLARINI BASTIRMAK İÇİN SPONSOR ARIYOR

Kendisi aynı zamanda okul öncesi öğretmeni olduğu için çocuklara yönelik 15 ayrı kitap yazdığını hatırlatan Yazar, Sevim Uçar Ayanoğlu, kitapların basımı için sponsor bulamadığı için de bastıramadığını ifade etti.

Kitaplarını yazarken her zaman Kuran’ı Kerimin baş uçunda durduğunu ve ondan esinlendiğini anlatan Yazar Ayanoğlu, son yıllarda dizilerde anlatılan Mardin ve kültürüne de tepki gösterdi. Dizi ve filmlerin Mardin’in kültürünü yozlaştırdığını ve gerçeği yansıtamadığından yakınan Yazar, Mardin’in zengin mozaiği olan kültürünü yansıtan kendi romanının film veya diziye çekilmesi halinde ise kendilerine yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi.  

Gelirini Filistin halkına bağışladığı “Bahar Sürgünleri” adı ile daha öncede bir roman kitabı bastıran yazarın üçüncü roman çalışması olan ve konusunu sır gibi sakladığı “Bir gün sende öleceksin” kitabını ise yazmaya devam ediyor.

Bu arada yazar Sevim Uçar Ayanoğlu, önümüzdeki günlerde düzenleyeceği imza günü ile okuyucuları ile buluşmaya hazırlanıyor.

 

                                                                             
YORUMLAR :::

 1. Mehtap DOĞANAY
  17 Aralık 2011 Cumartesi Saat 11:16 CEVAPLA
  Kitap okumayı sevenlere "SEN MARDİNSİN SEN MARİYASIN" romanını okumalarını tavsiye ederim çok güzel bir kitap. Yazarımızı kutlarım. Mehtap-istanbul
 2. Osman BÜKET
  17 Aralık 2011 Cumartesi Saat 03:14 CEVAPLA
  MÜKEMMEL BİR ESER. MARDİNE HAYIRLI OLSUN İNŞALLAH DAHA ÇOK ESER KAZANDIRILIR GÜZEL MARDİNİMİZE. ROMANI HEMEN ALIP OKUYACAĞIM ÇOK MERAK ETTİM.
 3. naime
  15 Aralık 2011 Perşembe Saat 14:39 CEVAPLA
  Böyle bir ablam olduğu için gurur duyuyorum gerçekten çok güzel ve sürükleyici bir eser ellerine ve kalemine sağlık . Başarılarının devamını dilerim.Hoşçakal
 4. serdar kıyançiçek
  14 Aralık 2011 Çarşamba Saat 22:40 CEVAPLA
  Mardin'in geçmişine ışık tutan bu eserinizden dolayı sizleri tebrik ederim. Yeni eserlerinizi heyecanla bekliyorum. Başarılarınızın devamını dilerim.
 5. HÜLYA ERKAR
  14 Aralık 2011 Çarşamba Saat 22:06 CEVAPLA
  saygı değerli hocam mardin kütürüyle ilgili yazmış olduğunuz eser için sizi tebrik eder,başarınızın devamını dilerim saygılarımla
 6. Mahmutoğlu
  14 Aralık 2011 Çarşamba Saat 18:04 CEVAPLA
  Öğretmenim haberini gazetelerde okudum inanın çok mutlu oldum ve hemen Uçar kırtasiyeden kitabınızı aldım çok güzel yazmışsınız elinize sağlık ellerinizden öperim saygılarımla
 7. Aynur-Edibe
  14 Aralık 2011 Çarşamba Saat 13:46 CEVAPLA
  Saygıdeğer hocamız ve eşini çalışmalarından dolayı tebrik eder,böyle başarılarının devamını dileriz.
 8. dilek yiğiter
  14 Aralık 2011 Çarşamba Saat 10:28 CEVAPLA
  sevgili sevim teyzeciğim..
  çok tebrik ederim.mardinin ilk bayan yazarı ünvanı da size çok yakışmış.
  başarılarınızın devamını dilerim.
 9. seda kıyançiçek
  13 Aralık 2011 Salı Saat 20:33 CEVAPLA
  SEVİM HOCAM TEK KELİME İLE HARİKA BİR ESER OKUDUM..KİTABI OKURKEN HEM HEYECANI HEM MARDİNİ HEMDE GEÇMİŞ TARİHİ YAŞADIM. OLAYLARIN AKIŞI ,GEREK KAREKTERLER ,GEREK MARDİNİN TARİHİ ANLATILIŞI BAKIMINDAN ÇOK ETKİLEYİCİ BİR KİTAP. MUTLAKA HERKESİN BU ESERİ OKUMANIZI TAVSİYE EDİYORUM....
 10. Serpil
  13 Aralık 2011 Salı Saat 15:35 CEVAPLA
  Değerli Hocam haberinizi okudum en kısa zamanda bu güzel mardin'in gelenek ve göreneklerini anlatan bu belgeseli okuyacağım eline zekana sağlık .Kendi imkanlarınla bu değerli romanı bastırdığına inanıyorum çünkü bu türlü yatırımlara yetkililer yanaşmaz yinede Allah razı olsun saygılarımla .....serpil-İzmir
 11. Edibe
  13 Aralık 2011 Salı Saat 10:35 CEVAPLA
  hocam gerçekten bir hazine kadar değerli birikimlerinizi paylaşmışsınız güzelim mardinimizi o kadar güzel anlatmışsınızki ben okurken bazen duygulandım bazen ağladım çok değerli örf ve adetlerimiz var kitabı okurken resmen bazı yerlerini yaşadım. bazen çocukluğuma geri döndüm . bu duyguları yaşattığınız için ve bu güzel eser için sonsuz teşekkürler.Selim hocamında ellerinden öpüyorum.
 12. ŞÜKRAN
  13 Aralık 2011 Salı Saat 10:28 CEVAPLA
  SEVİM HOCAM NE MUTLU SANA ADINI MARDİN TARİHİNE İLK BAYAN YAZAR OLARAK YAZDIRDIN TEBRİK EDİYORUM.İMZA GÜNÜNÜ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM. BÜYÜK BİR BAŞARI SAĞLICAKLA KAL.
 13. gül
  13 Aralık 2011 Salı Saat 09:28 CEVAPLA
  hocam ellerine yüreğine ve kalemine sağlık bir solukta okumaya çalıştım çok sürükleyici süpeeerr. ellerinizden öpüyorum
 14. Münevver
  13 Aralık 2011 Salı Saat 02:07 CEVAPLA
  Hocam kaleminize sağlık. Mardinden ilk bayan yazar ünvanızı tebrik ederim, Mardinli ve doğu kadın birkez daha yücelliğin ispatlamıştır. Saygılarımla hocam.
 15. Dilek
  12 Aralık 2011 Pazartesi Saat 22:59 CEVAPLA
  Değerli Hocam Mardin Kültürünü anlatan bu güzel roman için teşekkürleimizi arz ediyorum hiç olmazsa gelişi güzel uyduruk mardin kültürünü işleyen senoryalar yerine bu kadar emek verilmiş SEN MARDİNSİN SEN MARİYASIN eseri okur ve gerçeği görürler.Tekrar eline sağlık sayın hocam saygılarımla siz ve değerli eşinize
 16. M.Sait KERİMOĞLU
  12 Aralık 2011 Pazartesi Saat 19:24 CEVAPLA
  Saygıdeğer hocamı ve eşini bu değerli çalışmadan dolayı kutlar ve başarılarının devamını dilerim.
 17. Mehmet Sait Söğüt
  12 Aralık 2011 Pazartesi Saat 16:24 CEVAPLA
  Yakın Tarihimizde,Mardin\'ımızda iz bırakan çalışmalara imza atanların arkasında bıraktıklarını,bizlerle,bilhassa genç yeteniklilerle,paylaşan,buı eseri kaleme alan Sayın Sevim UÇAN AYANOĞLU ve Eşine ,çalışmalarının devamını dilerken Şahsım ve MARDİN MEDENİYETLER BİRLİĞİ yÖNETİMİ ADINA Kutlularım.

  Mehmet Sait Söğüt
  Mardin Medeniyetler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı
  Gazi Mustafa Kemal Bulvarı.No:24/6
  KIZILAY/ANKARA
  tEL:0533 658 11 47
 18. Kamrı
  12 Aralık 2011 Pazartesi Saat 14:54 CEVAPLA
  Böyle değerli bir büyüğümün aynı zamanda meslektaşımın başarılarını görmenin hazzı çok büyük... İmza gününü sabırsızlıkla bekliyorum...
  Mardin'imizi ve kültürümüzü yalan yanlış tanıtan dizi senaryolarına müthiş bir cevaptır Sevim UÇAR ve eserleri... Yürekten kutluyorum ve başarılarının daim olmasını diliyorum...
 19. deniz
  12 Aralık 2011 Pazartesi Saat 14:31 CEVAPLA
  Tebrik ediyorum Sevim UÇAR Öğretmenimi başarılarının devamını dilerim.Saygılarımla
 20. Eğitimci
  12 Aralık 2011 Pazartesi Saat 10:38 CEVAPLA
  işte öğretmen bu tüm zorluklara rağmen böyle nbir romanı yazmış olması ayrıca Mardin Kültürünü koruması için uğraşı içinde olması bir Mardinli eğitimci olarak sevindirdi beni.İnşallah bir sinema senoryasına konu olur ve gerçek Mardin Kültürü işlenmiş olur kamuoyuna.Elinize sağlık Öğretmenim .Allah'a emanrt ol Öğretmenim
 21. Osman ECE
  12 Aralık 2011 Pazartesi Saat 10:29 CEVAPLA
  Saygıdeğer hocama ve eşine yapmış oldukları bu çalışmadan dolayı kendilerini kutlar ve başarılarının devamını dilerim.
 22. TEKİN
  12 Aralık 2011 Pazartesi Saat 09:39 CEVAPLA
  Yakından Tanıdığım Bir Eğitimci- Yazarımızdır.Kendini öğrencilerine veren başarılı Bir öğretmendir. çıktığı bu yazarlık yolunda Cenabı Allah yar ve yardımcısı osun ....

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Tarihi Ulucami'de cuma namazı hazırlığı

Korona virüs önlemleri nedeniyle ibadete kapatılan [...]

1 gün önce...

İki aracın karıştığı kazada 6 kişi yaralandı

Nusaybin ilçesinde iki otomobilin çarpışması sonuc [...]

1 gün önce...

Kilise Caddesinde Yol Çalışması

Kızıltepe ilçesinde yapılan kazılar nedeniyle bozu [...]

1 gün önce...

Kızıltepe’de Cuma Namazı Kılınacak Cami ve Alanlar

Kızıltepe ilçesinde Coronavirus tedbirleri kapsamı [...]

1 gün önce...

Üst üste çıkan yangınlarda ekinler yandı

Nusaybin'e bağlı Girmeli Mahallesinde iki gün üst [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN