Mardin Müftüsü Çiçek Berat Kandili'ni kutladı

Mardin Müftüsü Çiçek Berat Kandili'ni kutladı
07 Nisan 2020 Salı Saat 21:52 0

Mardin Müftüsü İsmail Çiçek, Berat Kandili dolayısıyla görüntülü mesaj yayımladı.

Mesajında, Berat Kandili'nin anlam ve önemine değinen Çiçek, birlik, beraberlik ve kötülüklerden kurtulma temennisinde bulundu.Çiçek, dua ederek tüm İslam aleminin Berat kandilini kutladı.

Çicek, mesajında, eskilerde vergisini ödeyene verilen belgeden adını almış, geçmişimizle yüzleştiğimiz, günümüzü değerlendirdiğimiz, yarınımız inşa ettiğimiz bir hesaplaşma durağı rabbimizle ilişkilerimizi yeniden tanzim ettiğimiz bir nedamet ve umut zamanı Ramazan-ı Şerif'in habercisidir Berat Kandiline işrak ettiklerini belirtti.

"Vera ve bera gibi iki eşsiz çaba sonucunda ulaşılan bir makamdır elbet." diyen Çiçek, şöyle dedi;

"Vicdansızlık ve insafsızlıktan teberra ettiğimiz, kötülüğe mesafe koyduğumuz, tutkularımız en egemenliğinden, nefsimizin esaretinden kurtularak beratımızı kavuşmayı umduğumuz andır. İyiye ve iyiliğe yaklaşarak Allah'a dost olma hakkı kazandığımız, kimden berin kime veli olacağımızı ayırt ettiğimiz zamandır. Kardeşlerim berat'ın yegane sahibi elbette rabbimizdir. O hoşnutluğunu dileyeni hor ve hakir görmez, yaratanın affına erebilmek için yaratılan affedeni, mahlukata iyilik ettiği için halıktan iyilik umanı, asla yalnız komaz. Bu gece yenilenmek için iç dünyamıza yolculuk yapma, tövbe etme, dua etme vaktidir.

Bu gece eşim bizi ve çocuklarımızı ihmal ettiğimiz, en yakınlarımızdan bile sevgiyi esir geldiğimiz, kimsesizleri, ihtiyaç sahiplerini unuttuğumuz için emanetimiz olan dünya evimize harab ettiğimiz, nefislerimize zulüm, zulme uğrayanlara el uzatmadığımız için, kardeşlerimizin halleriyle hallenmediğimiz, dertleriyle dertlenemediğimiz için, acılarını acılarımız, sevinçlerini sevincimiz bilemediğimiz için, gözyaşlarına ortak olamadığımız için, gelin hep birlikte gözyaşı dökelim, tövbe edelim ki tövbelerimiz beratımız olsun. Zaman kalbimizin en derin yerinden Rahmana doğru bir yol açma anıdır."

Berat gece ile ilgili olarak Peygamber Efendimiz şöyle buyurduğunu ifade eden Çiçek, "Şaban ayının ortası geldiğinde, gecesini ibadetle, gündüzünü oruçla geçiriniz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasına tecelli eder ve der ki yok mu benden af isteyen onu af edeyim. Yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim. Yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu yok mu der."

Mesajın ardından Çiçek, şöyle dua etti;

"Şafi olab Rabbimiz hastalara şifa ihsan eyle. Deva sunan hekimlerine imdad eyle. İlim insanlarının en kısa sürede bu hastalığın çaresini bulmasını ve bütün insanlığın bu musibetten uzak durmasını, kurtulmasını nasip eyle. Bütün hastalıklardan beraat etmiş kulların olarak Ramazan'a camilerimize ve hayatımıza yeniden kavuşmamızı nasip eyle Allah'ım. Kandiliniz mübarek olsun."YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardin Turizmine Korona Terörü Darbesi

KORONAVİRÜS salgını, sahip olduğu tarihi yapısı il [...]

1 gün önce...

Lidya döneminden kalma sikkeler Mardin'de ele geçirildi

Mardin’de uluslararası tarihi eser kaçakçılarının [...]

1 gün önce...

Yurt dışına uçuşlar bu ay başlayacak

1 Haziran itibarıyla yurt içi uçuşlara başlayan Tü [...]

1 gün önce...

Midyat Müftüsü Diyarbakır'a atandı

Midyat İlçe Müftüsü Mehmet Şafi Bilik, Diyarbakır [...]

1 gün önce...

Jandarma'dan Sera Tarlasına Uyuşturucu Operasyonu

Operasyonda bin 525 kök Hint keneviri ve 5 kilo 82 [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN