Mardin MÜSİAD’dan Çılgın Proje İsteği

Mardin MÜSİAD’dan Çılgın Proje İsteği
08 Ekim 2011 Cumartesi Saat 16:09 0

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Mardin Şube Başkanı Kazım Aksoy, olağan basın ile hasbıhal toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

Şube Başkanı Aksoy, gündemde tartışılan ekonomik ve yerel konulara değinerek ilginç açıklamalarda bulundu.

Mardin’de faaliyet gösteren “KİNO KABURGA” Et lokantasında gerçekleştirilen “Basın ile Hasbıhal” toplantısına basın mensuplarının ilgisi büyüktü. Toplantıda Şube Başkanı Kazım Aksoy ile birlikte MÜSİAD Gençlik Kurulu Başkanı Gazi Yıldız ve Şube Müdürü Lütfü Günlüoğlu da hazır bulundu.

Basın mensuplarına MÜSİAD’ın kuruluş amaçlarını ve felsefesini anlatan Şube Başkanı Kazım Aksoy, geçen hafta Erzurum’da yapılan ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın da katıldığı MÜSİAD Genel İdare Kurulu toplantısında gündeme getirilen konuları değerlendirdi.

 “GÜMRÜK KAPILARINDA SAATLERCE BEKLEMEYE SON”
Erzurum’da yapılan GİK toplantısında bölgemizi ilgilendiren birçok konunun gündeme getirildiğini ve bizzat bakana iletildiğini anlatan Şube Başkanı Aksoy basın ile hasbıhal toplantısında konuşmasını şöyle sürdürdü: “Erzurum’da yapılan GİK toplantısı bölgemiz açısından çok verimli geçti. Bu toplantıya MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihat Vardan, Şube Başkanları ve üst düzey birçok bürokrat konuşmacı olarak katıldı. Biz bu toplantıda bölgemizdeki sorunları ve yapılması gerekenleri bizzat Bakan Yazıcı’ya iletme fırsatını bulduk. Türkiye’nin her yerinden geçen otobanın Habur sınır kapısına kadar ulaştırılmasını istedik. Sınır kapılarında, Gümrüklerde insanlarımın saatlerce beklemektedir. Bunu da Sayın Bakana ilettik ve anında gereken müdahale yapıldı, yetkililer uyarıldı,  sorunun bir an önce giderilmesini sağladık.  Daha önce sizlerin de aracılığı ile yayınladığımız basın bildirisinde de ifade ettiğimiz gibi ‘GAP’ın bitirilmesi hem istihdamı arttıracak, hem elektrik kaçaklarını asgari seviyeye indirecek, hem de bölgenin ekonomik ve siyasi gidişatını olumlu yönde etkileyecektir” açıklamasında bulundu.

 “RİZE-MARDİN ARASI SEVGİ YOLU”
Toplantıda hazır bulunan basın mensuplarını sorularını yanıtlayan Aksoy, Erzurum toplantısında ‘Gümrüklerde yaşanan sıkıntı ve sorunlar’ı da Bakan Yazıcı’ya ileterek anında çözüm için girişimde bulunulduğunu, ayrıca toplantıda tüm yetkililerden Mardin için ve Bölgemiz için de bir çılgın projenin hayata geçirilmesini istediklerini belirterek istenilen projeyi şöyle açıkladı:
“ Bilindiği üzere Ulaştırma Bakanlığınca 2023 yılına kadar bitirilmesi tasarlanan  Rize-Mardin otoyolu Karadeniz’i Doğu ve Güneydoğu’ya bağlayacak olan en kısa yoldur. Bu çalışma ile Rize/İkizdere-İspir arası OVİT Dağı’nın tünelle geçilmesi planlanmaktadır. Konuyla ilgili çalışmalar başlamış olup, İlimiz açısından da büyük bir öneme haizdir. Biz bu sorunu MÜSİAD Rize Şube Başkanı ile ortak sorun olarak bütün yetkililerin huzurunda dile getirdik. OVİT Dağı’nın tünelle aşılması halinde Diyarbakır-Rize arası daha da kısalacaktır. Projenin bitirilmesi durumunda bölgemizde daha doğrusu GAP’ta ortaya çıkacak çeşitli ürünlerin Rize Hopa Limanı üzerinden rahatlıkla Orta Asya, İran ve Rusya’ya ulaşma imkânı bulunacak, ulaştırma maliyetinde de düşme görülecektir. Bu projenin hayata geçirilmesi için tünel dışında bir alternatif bulunmamaktadır. Bölgemiz açısından bu projenin hayata geçirilmesi son derecede önemlidir. Bu da bizim “çılgın proje”mizdir. Bir bakıma OVİT tüneli Rize-Mardin arası ‘sevgi yolu’nu oluşturacak, iki bölgeyi birbirine bağlayacak, birlik ve kardeşlik bağlarını daha da güçlendirecektir.”

Güzel bir atmosferde geçen basın toplantısı, “KİNO KABURGA” da yenilen Kaburga yemeği, içilen çaylar, karşılıklı soru-ve cevaplar, dilek ve temenniler,  kamera kaydı ve çekilen hatıra fotoğrafları ile günün anlam ve önemi pekiştirildi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Kızıltepe'de yeni bir lezzet durağı açıldı

Kızıltepe'de 'Sürer Pide Lahmacun Salonu' düzenlen [...]

7 saat önce...

Taşlı sopalı kavgaya bıçak karıştı

Kızıltepe ilçesinde meydana gelen kavgada bir kişi [...]

1 gün önce...

Korona virüs Mardin'de emlak sektörünü de olumsuz etkiledi

Mardin'de emlak sektörü, yeni tip korona virüsten [...]

1 gün önce...

Maske değiştiren çocukların hastalık bulaştırma riski var

Koronavirüs salgınında okullarda yüz yüze eğitime [...]

6 saat önce...

Ermenistan yine Gence'yi vurdu!

Ermenistan ordusu Azerbaycan'ın Gence ve Mingeçevi [...]

6 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN