Mardin mutfağı festivale hazırlanıyor

Mardin mutfağı festivale hazırlanıyor
04 Kasım 2014 Salı Saat 14:52 0

Farklı medeniyetleri binlerce yıldır bünyesinde barındıran "Hoşgörü kenti" Mardin'in yöresel lezzetleri dünyaya açılıyor.

Mardin'in yöresel yemeklerinin tanıtımı ve 75 kişilik bir uzman havuzunun oluşturulması için milli aşçı Süleyman Engin tarafından hazırlanan ve Avrupa Birliği (AB) ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca desteklenen "Mardin'de Gastronomi Meslek Eğitiminin Geliştirilmesi Projesi" uygulamaya geçiriliyor.

Zingil, kıtkat, kıdre, dobo, ikbebet, irok, sembusek ve hıllaviye gibi yöresel tatların 300 yıl öncesine ait orijinal tariflerine göre eğitim alacak aşçılar, hem kente gelen konukların damak tadına hitap edecek hem de farklı ülkelerde uluslararası olimpiyatlara katılarak Mardin mutfağını tanıtma fırsatını bulacak.

Milli aşçı Engin, Uluslararası Aşçılık Olimpiyatlarında iki dünya ikinciliği kazandığını belirterek, 7 yıldır Mardin yöresine ait yemekler üzerine araştırma yaptığını söyledi.

Yaklaşık 300 yıl öncesine ait çok sayıda yemek tarifine ulaştığını dile getiren Engin, "Mardin'de yaşayan Kürt, Türk, Arap, Süryani ve Yezidi gibi farklı toplumların sentezden oluşan çok sayıda yemek var" dedi.

"Mardin'de gastronomi festivali düzenleyeceğiz"
Çok zengin olan yöre mutfağının dünyaya açılması için 2 yıl önce hazırladığı projenin AB tarafından kabul edildiğini vurgulayan Engin, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin en kapsamlı gastronomi projesi AB tarafından kabul edildi. Proje kapsamında öncelikle 75 uzman yetiştireceğiz. Bunun için bir mutfak oluşturuyoruz. Bu mutfakta 75 kişiyi eğittikten sonra mezun edeceğiz. Mardin'de gastronomi festivali düzenleyeceğiz. Bu festival kapsamında yurt dışından ve Türkiye'nin farklı kentlerinden gelen aşçılar Mardin'de yarışacak."

İspanya, Fransa, İngiltere ve Türkiye'den gelecek dünyaca ünlü aşçıların Mardin'deki otel, konak, restoran ve kafe işletmelerindeki meslektaşlarına eğitim vereceğini dile getiren Engin, şunları kaydetti:

"Eğitimlerin sonunda 7 kişiden oluşan bir ekip seçip, dünyanın en prestijli aşçılık olimpiyatlarına götüreceğiz. Dünyanın farklı ülkelerinde olan bu yarışmalara katılacak ekibimiz zingil, kıtkat, kıdre, dobo, ikbebet, irok, sembusek ve hıllaviye gibi Mardin lezzetini dünyaya tanıtacak. Mardin turizmini gastronomi üzerinden daha ileri bir noktaya taşımak istiyoruz."

Mardin'deki tarihi bir konakta çalışan aşçı Aydın Yavuzoğlu ise proje kapsamında eğitim göreceği için mutlu olduğunu belirterek, "Misafirlerimize yöresel mutfağımızı sunarak güzel bir şekilde ağırlayacağız. Mardin'e gelen misafirler birbirinden güzel yemekleri yeme fırsatı bulacak" diye konuştu.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardian Mall AVM'de sona gelindi

Dekinsan Grup ve Sinanoğlu Group yatırım ortaklığı [...]

1 gün önce...

Otomobil ile hafif ticari araç çarpıştı

Derik ilçesinde, otomobil ile hafif ticari aracın [...]

1 gün önce...

Mardin - Van arası artık üç saat daha yakın!

Mardin, Batman ve Siirt illerinin Van ile ulaşım m [...]

20 saat önce...

Vali Demirtaş, Ömerli'de İncelemelerde Bulundu

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, göreve başladıktan [...]

12 saat önce...

Karayolunda Tuzaklanan Patlayıcı ele geçirildi

Mardin İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin yapmış [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN