Mardin Projeleri (Beklenti-Sıkıntı ve Talepler)

Osman Yıldız


[email protected]

Mardin Projeleri (Beklenti-Sıkıntı ve Talepler)

07 Ağustos 2017 Pazartesi Saat 15:12

                     Mardin Projeleri (Beklenti-Sıkıntı ve Talepler)
            Mardin’den bahsederken ve ilk söze başlarken (Kadim şehir,Tarihi şehir,Tarım ve Turizm şehri) diye başlarız gururla... Bu gerçek terimlerin yanına yine gururla koyacağımız çok daha fazla güzel özelliği olan Mardin’in, kültürü,insanı-insanlığı,yaşam tarzı,dilleri ve yaşam dinleri de cabası.Yazarken ben kendim, görmediğim,bilmediğim yada dile getirmeyi unuttuğum  başka harika yönleri olduğuna inanıyorum.İnsanın böyle bir memleketi,şehri ve yaşam yeri olması tarifsiz artı ayrıcalık ve nimet olsa gerek.Bundan dolayıdır ki, bu şehrin insanı ve içinde yaşayanlar  çok şanslı olduğunu kabul etmesi gerekir.Ben ve sizler nice yaşam zorluğu olan,imkansızlıklarla dolu şehirler biliyor ve görmüşüzdür. 
           Şimdi yazıyı okumaya başlayanlar bu adam” neden bahsediyor,sözü nereye getirecek” diye içinizden bir soru geçtiğini tahmin eder gibiyim.Hadi asıl konumuza girişimizi yapalım ve niyetimizi belli edelim o vakit…
           Yukarıda güzel yönlerine değindiğim Mardin hep böyle güllük-gülistanlık mıdır? Tabi ki,HAYIR. Yaşam zorluğu,eksikliği ve insanlarının offff dediği yönleri yok mudur? Tabi ki, VARDIR. Bugünkü yazımı kısa tutarak bunlardan birkaç tanesine değineceğim.
1-Şehrin bir çok yerinde yapılacak olan “ Battı-Çıktı Projeleri” Ben bu projeleri desteklerken ve şehir trafiğine  artı katkı sunacağına inanan biri olarak.Bu projelerin kısa vadeli düşünerek yapılmasına da karşıyım.Bunu Mardin için bir eksiklik olarak okuyorum.Madem ki projeyi çiziyorum ve onaylatabiliyorum, 10 yıllık değil 50 yıllıktan daha uzun zamanı karşılayabilecek olmalıydı.Paylaşılan resimlerinden  esinlenerek bu yorumları yapıyorum.Gelişen dünya,gelişen Türkiye ve gelişen Mardin’e çok kısa bir süre sonra bu battı-çıktı projeleri yetersiz olacak diye düşünüyorum.Hayırlısıyla şu anda başlama safhasına getirip , kazım işleri başlamış, zaten dar caddeleri olan-engebeli zemine sahip ve çevre yolları olmayan güzelim Mardin, biraz zorluğa,toz yutmaya,trafik sıkışıklığına katlanacaksın.Biraz sabır diyorum.
2-Birinci Cadde esnafın durumu,esnaf kan ağlıyor tabirleri çok kullanılıyor,trafikten,alışverişten ve ticaret yapamamaktan ve daha farklı konulardan  muzdaripliğin yanında şikayetçi.Ben 1. Cadde ile ilgili meselenin işleyişinin resmi yönünü,varsa farklı bir hazırlık aşamasını ve oradaki yaşam hakkında doğrusu fazla bilgi sahibi değilim.Ondan dolayı yorum yapmadan sadece “İlgililer” yetkililer bu yazıyı okursa böyle bir şikayetin olduğunu bilmeleri açısından dile getiriyorum.Başkaları da benden önce çok defa konuyu ele almıştı.Benimkisi kaçıncı baskı olur bilmiyorum.Bundan dolayı beni bağışlayın konuyu sıcak tutmaya çalışıyorum ..
3-4-5 vs başlıklar…Vazgeçtim bugün bu iki konu yeterli diyor ve sonuç kısmına geçiyorum.
SONUÇ: Hayat öyle sanıldığı kadar kolay değildir.Kolay olsa bir anlamı olmazdı.Her işin bir bedeli vardır.Bu bedeller bazen ağır-bazen hafif olur.Sabır ve zaman her şeyin ilacıdır.Gülü seven dikenine katlanır derler.”Zehri önemli kılan dozu dur.” Umutla ve iyi niyetle Mardin için iyi şeyler yapılıyor ve yapılacağına inanıyorum. Yazının sonunu şu “fıkra gibi okuyacağınız,SÖZÜN ÖZÜ” ile bitireyim. “Ahbapları Nasredddin Hoca’ya, “Burnun hangi tarafta? Diye sorarlar.Hoca da ensesini  gösterir.Bu davranışa  hayret  edip: “Senin burnun orada mı? Tamamıyla aksini gösteriyorsun”  dediklerinde Nasreddin Hoca şöyle cevap verir:” Bir şeyin aksini bilmeyen, aslını ve doğrusunu bilemez.” der. Bizlerde konulara,durumlara ve olayların aslını bildikten sonra,yorum yaparsak sağlıklı bir yol izlemiş oluruz,,,,Tavsiyesiyle,,,Kalın sağlıcakla.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Niyet-Amel Işında İstanbul Sözleşmesi 06 Ağustos 2020 Perşembe Saat 18:16
2. Corona’nın Fay Hatları 05 Nisan 2020 Pazar Saat 23:11
3. Yılbaşı Gecesi “Tefekkür  Muhasebe Vakti” Olmalıdır 31 Aralık 2019 Salı Saat 13:09
4. Siyasette 'Son bir Saat' Çok Önemlidir 30 Mart 2019 Cumartesi Saat 17:16
5. Patriot mu İstersin? S 400 mü? (Kapitalist Sistemde Ahlak) 22 Ocak 2019 Salı Saat 09:24
6. Sahi ”İnsanlık Ne ara Böyle Değişti? ” 01 Ocak 2019 Salı Saat 22:22
7. Mart Seçimlerinde Şer mi? Zillet mi Kazanır? 28 Kasım 2018 Çarşamba Saat 13:51
8. Eşsiz Sermayemizi (Ömür) Nasıl Tükettik 02 Ocak 2018 Salı Saat 13:45
9. Öyle Bir Bayram Düşlüyorum İşte… 03 Eylül 2017 Pazar Saat 23:33
10. Savaş Meydanlarında Maneviyat 27 Ağustos 2017 Pazar Saat 16:49

YORUMLANANLAR :::

‘Türk Yıldızları’ Mardin Semalarında

Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi "Türk Yıldız [...]

1 gün önce...

Perte çıkan araçtan hafif yaralı kurtuldu

Mardin merkez Artuklu ilçesinde TIR’ın çarptığı ot [...]

1 gün önce...

Polis, sınav giriş belgesini kaybeden adayın imdadına koştu

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde polis ekipleri KPSS [...]

1 gün önce...

Nusaybin İpek yolunda kaza: 5 yaralı

Nusaybin İpek yolu Tekir Mezrası mevkisinde meydan [...]

1 gün önce...

Mardin'de 4 mahallede sokağa çıkma yasağı!

Mardin'in Midyat ve Dargeçit ilçeleri kırsalında t [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Bulmuşken

2
Doç.Dr. Mustafa Öztürk
Doç.Dr. Mustafa Öztürk

Derik’te Var “Ölmez Ağacı”

3
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

İnsülin direncine dikkat!

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Erdemli Yaşamak

7