Mardin Sinema Derneği’nde Kültürel Buluşma

Mardin Sinema Derneği’nde Kültürel Buluşma
05 Mayıs 2011 Perşembe Saat 17:29 0

Mardin Sinema Derneği Alman Kültür Merkezi’nin yürüttüğü “Hatırlama Macerası” projesinin etkinliğine ev sahipliği yaptı.

 Mardin Sinema Derneği Alman Kültür Merkezi’nin yürüttüğü “Hatırlama Macerası” projesinin etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Geçmişte yaşanmış ve hala yaşanmakta olan çatışmalar ve acıları ortak konu alan çeşitli metinlerin yayınlandığı ve 10 dile birden çevrildiği proje, 4 Mayıs günü Mardin Sinema Derneği sinema salonunda geniş bir katılımcı kitleye ulaştı.

Türkiye’den Murat Uyurkulak, Bosna Hersek'ten Milo Stojic, Hırvatistan'dan Slobodan Snajder ve Kıbrıs'tan Gürgenç Korkmazel’in proje için yazmış oldukları metinleri tanıtması ile başlayan etkinlik katılımcıların soruları ve yazarların konuya ilişkin görüşleri ile sohbet havasında devam etti.

Alman Kültür Merkezi (Goethe Institut) ile edebiyat dergisi “die horen” in gerçekleştirdiği “Hatırlama Macerası" projesi Türkiye, Kıbrıs, Bosna Hersek, Arnavutluk, Bulgaristan gibi Güneydoğu Avrupa ülkelerinden 23 yazarın katılımı ile oluşturulmuş uzun vadeli bir bölgesel projeyi ve internet portalını kapsıyor.

Mardin’den sonra Diyarbakır, Batman, Antakya, Gaziantep ve Mersin’de sürecek olan edebiyat turu, sonbaharda farklı yazarların katılımı ile Türkiye’nin batısındaki kentlerde devam edecek.

Proje ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.goethe.de/ins/gr/lp/prj/wag/prj/trindex.htm adresinden ulaşabilirsiniz.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

TYPli Okul Güvenlikleri İşlerinde Süreklilik İstiyor

Toplum yararına proje (TYP) kapsamında İşkura bağl [...]

1 gün önce...

Akrabaları tarafından linç edilmek istendi

Mardin’de bir kişi arazi antlaşmazlığından dolayı [...]

1 gün önce...

Kızıltepeli bir genç 35 aileyi sevindirdi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs sebebiy [...]

1 gün önce...

Korkunç iddia: Amerikalı Profesör koronavirüsü laboratuvarda üretip Çin'e sattı

ABD Adalet Bakanlığı, Harvard Üniversitesi Kimya v [...]

17 saat önce...

4 yıldır ekmeklerini mangal kömüründen çıkarıyorlar

Mardin'den yaklaşık 4 yıl önce Tekirdağ'ın Malkara [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar