Mardin STK Platformu İdlip İçin Yardım Çağrısında Bulundu

Mardin STK Platformu çatısı altında bir araya gelen çok sayıda sivil toplum kuruluşu, İdlib’de yaşanan insanlık dramına dikkat çekerek, yardım kampanyası başlattı.

GÜNCEL
PAYLAŞ:

Mardin STK Platformu,  Suriye rejimi ve Rus uçaklarının saldırıları sonucu insanlık krizinin yaşandığı ‘İdlib’ ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında İdlib’de yaşanan insanlık dramına dikkat çekilerek yardım kampanyası başlatıldı.

MÜSİAD Mardin Şubesi’nde yapılan basın açıklamasını STK Platformu Dönem Sözcüsü Ahmet Ceylan okudu. Acil yardım çağrısında bulunan Ceylan, bütün hayırseverlerden yardım çağrısına destek vermelerini talep etti.

Suriye’de iç savaştan sonra her yerde nüfus düşerken, İdlib’in nüfusu iki katına çıkarak, 2 milyondan 4 milyona çıktığını kaydeden Ceylan, bunun sebebinin zalim ve zorba Esed Rejimi’nin kendi halkına katliam uygulaması ve katliama Rusya’nın havadan destek vermesi olduğunu söyledi.

Mardin STK Platformu Dönem Sözcüsü Ahmet Ceylan tarafından okunan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bildiğiniz gibi Suriye’nin kuzey-batısında, Hatay ilinin güneyinde Türkiye’ye yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta bulunan, merkezi yaklaşık 23 kilometre kare il genel yüz ölçümü yaklaşık altı bin kilometre kare, savaş öncesi nüfusu iki milyon şu an 4 milyonun üzerinde insanın yaşadığı İdlib’te bir insanlık dramı yaşanıyor. Görüldüğü gibi Suriye’de iç savaştan sonra her yerde nüfus düşerken İdlib’te yaklaşık iki milyondan 4 milyona yani iki katına çıkmıştır. Bunun en önemli sebebi zalim zorba ve kendi halkına katliam uygulayan Zalim Esed Rejimi ile bu rejime havadan destek sağlayan Rusya ve karada

destek veren İran’la beraber halkını Suriye’nin diğer bölgelerinden süpürüp İdlib’e sığınmak zorunda bırakmasıdır.

Astana, Soçi ve Cenevre görüşme ve anlaşmaları ile buraya sığınan sivil halkın savaşın yıkıcı etkisinden korumak amaçlanmış ise de gözü dönmüş Esed rejimi ve destekçileri bu anlaşmaları hiçe sayarak kadın-erkek- çocuk-yaşlı

ayırımı yapmaksızın karadan ve havadan masum sivil halkı bombalamaya devam etmektedir. Bu arada İdlib Halkını korumak ve ateşkesi denetlemek amacıyla burada bulan askerlerimizi de şehit etmiştir. Bu bombardıman altında yüzbinlerce insan can havliyle yollara düşmüş Türkiye sınırının güneyine yığılmıştır. Bu yıl kışın çetin geçmesi bu masum

sivil halkın durumunu tam bir drama dönüşmüştür. Kadın yaşlı çoluk çocuk ya bir zeytin ağacının altına, ya küçük bir çadıra en şanslı olanları tek odalı dört duvardan oluşan briketten yapılmış bir barakaya sığınmışlardır.

Sayın Basın Mensupları; Ateş düştüğü yeri yakar. Bu masum sivillerin içinde bulunduğu dramı, yaşadıkları acıyı çektikleri çileyi kelimelerle ifade etmek gerçekten imkansızdır. Bu acıyı ancak çeken bilir. Gün geçmiyor ki Zalim Esed, Rusya ya da İran havadan veya karadan bu masum insanların üzerine bomba yağdırmasın. Gün geçmiyor ki ekmek kuyruğunda fırın önünde bekleyen yaşlı anneler, babalar, çocuklar bombardımana tabi olmasın. Bunların tek suçu evde açlık

içinde umutla bekleyen çocuklarına bir ekmek götürmektir. 2 Gün geçmiyor bombardıman altında yaralanan veya bir uzvu kopan çocuğunu tedavi etmek evde yaşlı annesine bir kutu ilaç almak umudu ile hastaneye gelen siviller bombalanmasın. Bunların tek suçu tedavi olmak ya da bir ilaç almaktan başka bir şey değildir. Gün geçmiyor ki, camiler bombalanmasın. Bu insanların tek suçu Allah’a ibadet etmektir. İçinde bulundukları zor durumdan kurtulmak için Rabbine dua etmektir. Başkaca bir suçları yoktur. Müslüman Suriye halkı İdlib’te bombardıman altında inlerken, Türkiye

sınırında ağır kış şartlarında, ayazda dağ başında, aç açıkta çoluk çocuk, kadın yaşlı zor durumda bulunurken Mardin halkı olarak duyarsız kalmamız mümkün değildir.Mardin STK Platformu olarak halkımızın desteği ile kardeşlerimize

yardım etmek bizim vicdan borcumuzdur. Sevgili Peygamberimiz, ‘Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir’

demiyor mu? O’nun ümmeti olarak zorda ve darda kalan kardeşlerimize yardım etmek insan olmanın Müslüman olmanın bir gereğidir. İnşallah hep beraber bunun gereğini yapacağız. Bunun için halkımızdan başta para yardımı olmak üzere ayrıca gıda, giyecek, battaniye, yatak gibi ayni yardım talebinde bulunuyoruz." dedi.

STK Dönem Sözcüsü Ceylan açıklamanın son bölümünde; İdlip için başlatılan yardım kampanyası ile ilgili hesap bilgilerini paylaştı.

Ceylan, “Yardım kampanyamız ile ilgili kamuoyunun bilmesinde fayda mülahaza ettiğimiz bazı bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum: İletişim telefonları: 0543 660 77 88 0544 875 6898 Yardım toplama noktaları: 1- Artuklu Yenişehir Mahalle Konağı Bitişiği Yaykent Sitesi 7. Blok Zemin Kat (Eski Salı Pazarı Yanı). 2- 13 Mart Mah. Hükümet Cad. Park Sok. Şeyhmus Emek Apartmanı Zemin Kat Mardin Umut Kervanı Şubesi 3- Kızıltepe Cumhuriyet Mah. Hastane Caddesi NO:29 Hesap Bilgileri: TC Ziraat Bankası, Türk Kızılayı Kızıltepe Şubesi. İban Bilgileri: Tl Hesabı: TR32 0001 0004 5100 0018 6872 82 $ Hesabı: TR75 0001 0004 5100 0018 6872 83 € HESABI: TR75 0001 0004 5100 0018 6872 84 Yardım toplama ile ilgili notlar: Battaniye: 20 TL, bir çuval un 100 TL, briket ev bedeli 2.200. Özellikle zekat olarak gıda alına bilir. Ayrıca ayni ve nakdi yardımlar Kızılay üzerinden yapıldığı takdirde vergi matrahından düşülmek üzere gider olarak gösterilebilir.”

   

YORUMLAR

  • Bu platform üyelerinin çoğu atamalarla, kurum amirliği kavgalarıyla, platform yemekleriyle uğraşıp megafonlarla yardım çağrıları yapacaklarına pamuk ellerini ceplerine atsalar daha inandırıcı olacaklar. Nasihat çok elini cebine atan yok.

    Bunlar samimiyetten uzak yığınlardır. Zira böyle vaveyla yaparlarken diğer yandan emperyalist BOP'çuların Müslümanları ezen yanlış Suriye politikasını inatla desteklemektedirler.

    Allah için bu ülkede acım diyen insan kendini yakiyor onun için ses yok binlerce insan işsız üniversite bitiren atanma bekleyen iş istiyen insanlarımız aç iken ve de baş tacı onurlu kadınlarımız halen sokak ve caddelerde dilencilik yapiyor çöp konteyinde ekmek topluyor biz kendi halkımıza insanlarımıza sahip çıkmiyoruz ülkemizin dışında bulunan bir ülkedeki insanlara yardım ediliyor Suriyeliler ha keza vergi vermiyorlar Askerlik yapmiyorlar banka kuyruklarında maaş aliyor iş yerlerine resmi olarak binlerce suriyeli kadrolu olarak işe alınıyor benim halkım insanlarım vergisini veriyor Askerlik kutsal vazifesini yapiyor oyunu kulaniyor seçilenleri meclise gönderiyor iradesini bu seçilenlere verirken bu seçilenlerde işte bize bunu yapiyorlar bu onurlu halkı mağdur edenler utaansın ne olur önce halkına sahip çık sonra da elinden bir hayır gelirse de dışarıya komşuna yap dostlar Allah için bu ülkenin insanlarına sahip çıkınız saygılar. Menduh Çakar Mardin-Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı..

Yorum Ekle