Mardin Valiliği Bilge Köyü Haberini yalanladı

Mardin Valiliği Bilge Köyü Haberini yalanladı
03 Ekim 2011 Pazartesi Saat 13:29 0

Bilge Köyü’nde AB tarafından hayata geçirilen projede yolsuzluk yapıldığı iddialarını Mardin Valisi Turhan ayvaz yaptığı yazılı basın açıklaması ile yalanladı.

            Merkezi Finans ve İhale Birimi (MFİB) tarafından finanse edilen ve Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Hibe Programı kapsamında Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge Köyü İlköğretim Okulu tarafından yürütülen "Bilge'nin Bilgilileri Kardeş Okullarıyla" adlı projede Sabah Gazetesinde çıkan haberle ilgili olarak Mardin Valisi Turhan Ayvaz, “Bilge Köyünde AB Yolsuzluğu başlıklı haber de bu asılsız haberlerden bir tanesidir. Haberin içeriği, tamamen asılsız iddialardan oluşmaktadır.”dedi.

Haberde ismi geçen şirketin projede taraf olmadığı ve sözleşmede isminin geçmediğini ifade eden Ayvaz açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“MFİB tarafından finanse edilen ve Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Hibe Programı kapsamında Mardin/Mazıdağı Bilge Köyü İ.Ö.O. tarafından yürütülen "Bilge'nin Bilgilileri Kardeş Okullarıyla" adlı projede, Focus Eğitim Merkezi adlı danışman şirketi, projede herhangi bir taraf değildir. Hibe sözleşmelerinde isimleri geçmemekte, projede yasal bir sorumlulukları veya yetkileri bulunmamaktadır. Dudullu OSB ile Eğitim Merkezi adlı danışman şirketinin birlikte yaptığı faaliyetlerin, projeyle bir ilgisi bulunmamaktadır. Projenin yürütülmesinden ve tüm faaliyetlerden, proje koordinatörü olan okul müdürü Nesim Sürer sorumludur. Proje, MFİB ile yapılan sözleşme hükümleri doğrultusunda usulüne uygun yürütülmektedir. Proje, Merkezi Finans ve İhale Birimi, MEB ve Bölge İzleme Ekibi tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Projenin bütçesi, 78 bin 029 Euro’dur.”

BAKANLIK ÖNCEDEN UYARMIŞ

Açıklamada haberin kaynağı olan Focus Danışmanlık merkezi ile ilgili olarak 10 Mayıs 2011 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın görevlendirdiği yetkili izleme uzmanı, Bilge Köyü’ne yaptığı ilk izleme ziyaretinde, izleme raporunda danışman firma Focus Eğitim Merkezi ile ilgili olarak, “Projenin hazırlanması ve sözleşme makamına sunulması aşamasında Bilge Köyü İlköğretim Okulu proje çalışmalarına danışmanlık desteği sunan Focus Eğitim Merkezi adlı danışman şirketi temsilcisinin proje faaliyetlerini yönlendirmeye çalıştığı izlenimi edinilmiştir. Tüm proje faaliyetlerinin program hedefleri çerçevesinde, hibe sözleşmesine uygun olarak proje koordinatörü ve ekibi tarafından yürütülmesi gerektiği ve elde edilen tüm sonuçlardan sadece proje yasal temsilcisinin sorumlu olacağı proje koordinatörüne ekibimizce hatırlatılmıştır.”denildi.

Açıklamada ayrıca “29 Temmuz 2011 tarihinde gerçekleşen ara izleme ziyaretinde ise izleme uzmanı, izleme raporunda danışman firma ile ilgili şunları belirtmiştir: “Proje Koordinatörü ve yasal temsilci Nesim Sürer’in, proje faaliyetlerini yönlendirmeye çalışan danışmanlık firması ile ilişkilerini kesmesi, faaliyetlerin hedeflere uygun yürütülebilmesi açısından olumlu sonuçlar vermiştir.” Ayrıca, MFİB yetkilileri de, Focus Eğitim Merkezi adlı danışman şirketinin şikayeti üzerine,  28 Temmuz 2011 tarihinde projeyi denetlemek üzere söz konusu projenin yürütüldüğü Bilge Köyü’ne bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Projenin yürütülmesinde herhangi bir usulsüzlük tespit edilmediği gibi, proje, zor şartlar altında başarıyla yürütüldüğü için, proje koordinatörü Nesim Sürer’e, MFİB yetkililerince teşekkür edilmiştir.”ifadelerine yer verildi.

İLİŞKİLER KESİLİNCE PROJE SAĞLIKLI YÜRÜTÜLDÜ

Açıklamada bakanlık ve MFİB yetkililerinin projeyle ilgili yaptıkları değerlendirmelerde temsilci olan Bilge Köyü İlköğretim Okulu’nun danışmanlık firması ile ilişkilerini kesmesi, projenin sağlıklı yürütülmesini sağladığı belirtildi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardian Mall AVM'de sona gelindi

Dekinsan Grup ve Sinanoğlu Group yatırım ortaklığı [...]

23 saat önce...

Ahmet Ceylan'ın Acı Günü

Mardin STK Platformu Sözcüsü, Eğitim-Bir-Sen Ünive [...]

1 gün önce...

Son dakika: Koca, bir kez daha Mardin için uyardı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplan [...]

1 gün önce...

Otomobil ile hafif ticari araç çarpıştı

Derik ilçesinde, otomobil ile hafif ticari aracın [...]

1 gün önce...

Elektrik kesintileri hastaları da vurmaya başladı

Mardin’deki elektrik kesintileri, elektronik cihaz [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN