Mardin yapımcıların gözdesi olmaya devam ediyor

Mardin yapımcıların gözdesi olmaya devam ediyor
12 Haziran 2019 Çarşamba Saat 17:03 0

Dünyada “büyüleyici” ifadesi çok az şehre nasip olur. Mardin, kendine has, tarifi pek mümkün olmayan atmosferi, sinematografik bir çağrışım yaratan mimarisi, günümüze dek uzanmış kadim tarihi ve misafirperver insanlarıyla bu sıfatı sonuna kadar hak ediyor. Bize de Mardin ile gururlanmak ve olabildiğince tadını çıkarmak kalıyor. Mardin, yerli ve yabancı turistler için bir açık hava müzesi; film şirketleri ya da fotoğrafçılar içinse adeta doğal bir plato olarak görülüyor. Asırlardır farklı halkları, kültürleri ve inanç gruplarını bünyesinde entegre etmeyi başarmış olan Mardin’e dokunmak adına hiç de geç kalmış sayılmazsınız.

İzlenme rekorları kıran birçok filmin çekildiği uygarlıklar şehri Mardin, tarihi dokusu nedeniyle film yapımcılarının yeni gözdesi haline geldi.

Farklı medeniyetlere ait çok sayıda tarihi yapıyı bünyesinde barındıran Mardin, yönetmenlerin yoğun ilgisiyle adeta doğal film platosuna dönüştü.

Hoşgörü kenti Mardin, son dönemde film, dizi ve belgesel çekmek isteyen yapımcıların yeniden gözdesi haline geldi. Farklı medeniyetlere ait çok sayıda tarihi yapıyı bünyesinde barındıran Mardin, yönetmenlerin yoğun ilgisi dolayısıyla adeta doğal film platosuna dönüştü.

Tarih boyunca, aralarında Sümer, Akad, Babil, Hitit, Asur, Urartu, Roma, Abbasi, Selçuklu ve Osmanlı'nın da yer aldığı 25 medeniyete ait eseri bünyesinde barındıran Mardin sinema sektöründe de adından söz ettirmeye başladı.

Mardin'de 1999 yılında Hülya Avşar'ın başrolde oynadığı 'Salkım Hanımın Taneleri' adlı sinema filmi ile başlayan furya, Kenan İmirzalıoğlu'nun oynadığı ve Osman Sınav'ın yönettiği 'Deli Yürek' sinema filmiyle sürmüş ve Sibel Can'ın 'Berivan'ı, Özcan Deniz'in 'Asmalı Konak'ı, Mahsun Kırmızıgül'ün 'Aşka Sürgün'ü, Zuhal Olcay'ın 'Seni Çok Özledim'i, Kadir İnanır'ın 'Azap Yolu', Levent Kırca'nın 'Ağa'sı, Serdar Gökhan'ın 'Küçük Ağa'sı, Mehmet Ali Alakurt ve Cansu Dere'nin 'Sıla'sı, Hande Ataizi'nin "Tutsak" dizisi ile ivme kazanmıştı.

Mardin Valisi Mustafa Yaman, kültür ve medeniyet şehri Mardin'in sanatçılara ilham veren bir kent olduğunu söyledi.

Yönetmen, sanatçı, fotoğrafçı ve yapımcılara destek olduklarını aktaran Yaman, "Özellikle son bir yıldır sanatçılar kliplerini şehrimizde çekiyor. Ulusal ve uluslararası firmalar katalog çekimi için ilimizin mekanlarını tercih etti. Daha önce Mardin'de çok sayıda dizi çekimi yapılmıştı. Yeniden çok sayıda film ve dizilere ev sahipliği yapıyoruz. Şu anda devam eden çekimler var" dedi.

Mardin'in kent merkezi ve çevresindeki tüm tarihi eserlerin bakım, onarım ve restorasyonuna yönelik başlattıkları yoğun çalışmaların daha yeni bittiğini belirten Yaman, mimari, etnografik, arkeolojik, tarihi ve görsel değerleri ile zamanın durduğu izlenimini veren Mardin'in, Güneydoğu Anadolu'nun şiirsel bir kenti olduğunu söyledi. Mardin'in, bir çok eski uygarlığa beşiklik eden gizemli bir kent olduğunu anlatan Yaman, Mardin'in farklı kültür ve dinleri içinde harmanlayıp yoğurmuş açık hava müzesi görünümüyle dünyada Venedik ve Kudüs'le birlikte dünyanın sayılı üç sit kentinden biri olduğunu vurguladı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Alaaddin Aydın da Mardin'in sanatla buluşturulduğunu, bu sayede yerli ve yabancı yapımcıların ilgisiyle karşılaştıklarını kaydetti.

Kentte dizi veya film çekimi için, aralarında yabancıların da yer aldığı çok sayıda yapımcının başvuru yaptığını ifade eden Aydın, bölgenin kültür, medeniyet, hoşgörü ve mimarisini yansıtan senaryolara özellikle destek verdiklerini aktardı.

Mardin'in doğal yapısının yoğun ilgi çektiğini vurgulayan Aydın, "Mardin doğal bir sinema platosuna sahip. Mimarisi ve kültürüyle sektör için bulunmaz bir hazinedir. Bu nedenle tarihi evler, sokaklarda çekimler yapılıyor. Sağlanan huzurun talebe önemli bir katkısı oldu. Mardin tamamıyla kendine geldi." diye konuştu.

Bir Dilek Tutfilminin yönetmeni Meta Akkuş da yaklaşık 50 kişilik bir ekiple Mardin'de film çekimlerine başladıklarını söyledi. Kentin sahip olduğu değerlerin önemine işaret eden Akkuş, "O kadar güzel resim veriyor ki inanılmaz. Böyle tarihi ve farklı dinlerin bir araya geldiği mekanları başka nerede bulabiliriz? Roma'dan daha güzel burası" dedi.

Çekimini yaptıkları filmin aralık ayında vizyona girmesini hedeflediklerini belirten Akkuş, şunları kaydetti: "Olumsuz algıların anlatıldığı bir film değil. O tabuları, alışılmış Mardin filmlerini kırıyor. Kostümlerimiz, dekorumuz, tasarımlarımız tamamıyla farklı. Çektiğimiz film bittiğinde Mardin'i gören herkes Mardin'e daha fazla ilgi duyacak. Burada inanılmaz mekanlar var. Buradaki herkes bize yardım ediyor. İnanılmaz güzeller. Bütün Mardin el ele vermiş bize yardım ediyor, herkes elinden geleni yapıyor."

Oyuncu Altan Erkekli de farklı dil ve dinlerden insanların bir arada yaşadığı, kardeşlik sembolü, dünyanın göz bebeği konumundaki şehirde bulunmanın çok güzel bir duygu olduğunu dile getirdi. Şehirdeki herkesin misafirperverliğinin kendilerini mutlu ettiğini vurgulayan Erkekli, "Hedefimiz dünyanın gözünü Mardin'e çevirmesini sağlayıp, örnek kenti dünyaya tanıtmak. Mardin doğal bir film platosu. Cami, kilise, medrese, işlemeli duvarlarıyla kardeşçe yaşam örneklerinin sunulduğu bir kent. Bu mavi gökyüzü altında herkese yetecek kadar su, hava ve ekmek var. Yeter ki el ele bu gökyüzü altında güzel şarkı ve türküleri hep birlikte söyleyelim" diye konuştu.

Oyuncu Vildan Atasever de tarihi yapısını koruyan Mardin'de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Çok kültürlü şehirde olmak güzel. Muhteşem görüntüler çıkıyor burada. Bu yapıyı korumamız gerekiyor. Burada güzel bir film çekiliyor. Bugüne kadar böyle güzel bir film çekildiği başka şehir görmedim." dedi.

MARDİN'DE ÇEKİLEN DİZİ VE FİLMLER

1. MARDİN MÜNİH HATTI - TRT

2. SALKIM HANIMIN TANELERİ - FİLM

3. DELİ YÜREK - FİLM

4. BERİVAN - KANAL D

5. AŞKA SÜRGÜN - ATV

6. HİÇBİR YERDE - FİLM

7. AZAP YOLU - ATV

8. AĞA KIZI - KANAL D

10. SILA - ATV

11. KARA DUVAK - SHOW TV

12. BÜYÜ - FİLM

13. İNCİR ÇEKİRDEĞİ - FİLM

14. ASMALI KONAK - ATV

15. AYLAVYU - FİLM

16. BENİM VE ROZUN SONBAHARI - FİLM

17. BİR BULUT OLSAM - KANAL D

18. AŞK BİR HAYAL - ATV

19. KÜÇÜK AĞA - FİLM

20. BEŞİK KERTMESİ - STAR TV

21. FİRAR - STAR TV

22. KADİM DOSTUM - FOX TV

23. AŞKTAN KAÇILMAZ - STAR TV

24. THE CUT - KESİK - FİLM

25. HERCAİ ATV

26. HÜKÜMET KADIN -FİLM

27. ADIMI KALBİNE YAZDIM -FİLMYORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Böcek ve sineklere karşı ilaçlama çalışması yapıldı

Mardin merkez ve bağlı ilçelerde geçtiğimiz günler [...]

1 gün önce...

Evde kalan çocuklara bayram şekeri

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, yeni tip koro [...]

1 gün önce...

Başıboş köpekler korku salıyor

Ramazan Bayramı'nda uygulanan sokağa çıkma yasağı [...]

1 gün önce...

Kumar baskınında 7 kişiye ceza

Midyat İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro ekipleri [...]

1 gün önce...

Kavga ihbarına giden polislere bayram sürprizi

Kızıltepe'de vatandaşlar 155'e kavga ihbarında bul [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN